לקראת הקרב הגדול בין הצבא הטורקי והצבא הסורי באידליב. 9 מוצבים טורקיים מתוך 12 באידליב נמצאים תחת מצור של צבא סוריה

המצב באידליב, בצפון סוריה, מעוזם האחרון של המורדים הסוריים עומד, בשבת 8.2, לקראת התמודדות צבאית ללא תקדים בין צבא טורקיה וצבא סוריה, לאחר שלפחות 9 מתוך 12 המוצבים הצבאיים שטורקיה הקימה באזור נמצאים תחת מצור של הצבא הסורי.  בהפגזות הסוריות על אזורים בהם מחזיק הצבא הטורקי נהרגו לפחות 8 חיילים טורקיים.
משלחת רוסית רמת דרג הגיעה בשבת לאנקרה בניסיון להגיע להסכם בין הטורקים והסוריים ולמנוע התפתחות המצב באידליב לידי מלחמה גלויה בין שתי המדינות.
ביום שישי 7.2 ערב פתיחת השיחות המשיך צבא טורקיה לשלוח כוחות צבא לתוך סוריה, כשהיא מאותת כי הוא לא יהסס מלהפעיל את מלא כוחו הצבאי בהתמודדות הזו.
שיירה גדולה של כ-150 שריוניות כולן מאוישות בכוחות קומנדו מיוחדים חצו את הגבול בין שתי המדינות ונכסנו לאידליב, וצבא טורקיה הועמד בכוננות מלחמה.
מהצד השני, הצבא הסורי כשהוא מתוגבר בכוחות של מיליציות אפגאניות שיעיות, שהן תחת פיקוד של קצינים ממשמרות המהפכה האיראניים, ונתמך על ידי הפצצות כבדות של חיל האוויר הרוסי, המשיך להתקדם ונכנס לפרברים הדרומיים של אידליב.
ההתקדמות של הצבא הסורי הושגה לאחר שבמשך השבוע הוא הצליח לכבוש מידי המורדים הסוריים את העירם מארת אל-נומאן Maarat al-Numan וסאראקיב Saraqib, שהן ערי מפתח אסטרטגית החולשת על שתי הדרכים המהירות הסוריות בצפון המדינה M4 and M5, המובילות לחלאב ולדמשק.
בסוף השבוע עשה צבא טורקיה מאמצים להקים שורה של מוצבים חדשים מזרח לאידליב בניסיון לבלום את התקדמות הצבא הסורי לתוך העיר.   
החשש העיקרי בטורקיה ובמערב הוא שאם אידליב תיפול בידי הצבא הסורי הדבר יביא לגל פליטים ללא תקדים, בין 1.5 ל-3 מיליון איש שינסו להימלט לטורקיה.
נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן כבר חזר ואמר כמה פעמים באחרונה, כי הוא לא יעצור פליטים אלה שינסו להגיע דרך טורקיה לארצות אירופה.
ארדואן גם איים, כי אם התקדמות הצבא הסורי בתמיכת חיל האוויר הרוסי תימשך, המהלך הזה ימוטט את תהליך אסטאנה Astana שהוא המהלך הרוסי להשגת פתרון מדיני למלחמה בסוריה.      Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות