לקראת התחלת העשרת האורניום לדרגה צבאית, הציבה ארה"ב את כוח התקיפה הימי 'בוקסר' USS boxer ואת כוח הנחתים מס' 11 מול איראן

איראן חזרה והודיעה, ביום ד' 26.6, כי ביום חמישי 27.6, היא תחצה את הקו המתיר לה, לפי הסכמי הגרעין להחזיק 300 ק"ג של אורניום מעושר לדרגה 3.67 אחוז, ותתחיל להעשיר אורניום לדרגה של 20 אחוז, המאפשרת להעשיר אורניום הדרוש למטרות צבאיות.
את ההודעה מסרה הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית, ובכך העלתה את דרגת המתיחות הצבאית בין ארצות הברית לבינה לדרגה גבוהה יותר. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ובכירים אמריקנים נוספים הזהירו את כמה פעמים באחרונה את איראן מפני נקיטת צעד כזה ואמרו, כי הוא לא יישאר ללא תגובה.

למרות שהנשיא טראמפ אמר, ביום ד' 26.6, כי אם תהייה מלחמה נגד איראן זו תהייה מלחמה קצרה מאוד, ולא ייקחו בה חלק כוחות רגליים אמריקנים, not talking boots on the ground should military action be necessary against Iran, and said any conflict would not last long, הציב צי ארצות הברית, בימים האחרונים,  מול חופי איראן את כוח התקיפה הימי  'בוקסר' USS boxer expeditionary strike group הנושא אתו את כוח הנחתים מס' 11  ,11th Marine Expeditionary Unit המונה כ-2,200 חיילי מרינס.

נושאת המסוקים והנחתים 'בוקסר' מלווה בשתי אוניות נחיתה אמפיביות amphibious dock landing ships,  'ג'והן מורטה'  USS John P. Murtha, ו'הרפרס'  USS Harpers, המאפשרים לכוחות הנחתים לנחות על החוף האיראני לבצע את משימתם ולחזור אל אוניית האם שלהם.

ה'בוקסר' שהיא נושאת מטוסים קטנה של המרינס, נושאת אתה מטוסי תקיפה  מדגם AV-8B Harrier II strike aircraft, המסוגלים להמריא  ולנחות אנכית, מסוקי תובלה, ומסוקים הנושאים טילים נגד אוניות מדגם Sea Sparrow anti-ship missiles.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בהצבת הכוחות האלה מול חופי איראן, מאותת ארצות הברית, כי היא מוכנה לתת תשובה מיידית לכל איום נוסף שיבוא מצד איראן, אם המדובר בהתחלת העשרת האורניום לדרגה צבאית, או בהמשך ההתקפות האיראניות על כוחות אמריקנים ומטרות נפט במפרץ. בתשובה לשאלה ביום ד', האם 'מתבשלת מלחמה' עם איראן, אמר הנשיא טראמפ: 'אני מקווה שלא אבל אנחנו בעמדה חזקה מאוד אם משהו יתרחש', I hope we don’t but we’re in a very strong position if something should happen.  Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות