לקראת התנגשות צבאית רוסית-טורקית על גבול סוריה


( מטוסי הקרב הרוסיים מדגם SU-35 מחכים למטוסי חיל האוויר הטורקי כדי להפילם)
אין ספק כי נשיא טורקיה טאייפ ארדואן לקח סיכון מחושב גדול כאשר הורה בשבת אחה''צ 13.2, לכוחות הארטילריה הטורקית הניצבים מול העיר הצפונית הסורית  עזעז Azaz,  להפגיז במשך שעתיים את עמדות הצבא הסורי באזור, ואת הכוחות של המיליציה הכורדית  PYD-YPG בצפון סוריה ליד חאלב המחזיקים בבסיס התעופה מאנאק Menagh air base הנמצא כ-6,5 ק''מ מהגבול הטורקי.
הבסיס חולש על שתי דרכי האספקה הראשיות של המורדים הסורים בעיר חאלב מטורקיה.  הכורדים כבשו את הבסיס האווירי בעזרתו של חיל האוויר הרוסי, כחלק מהפעולות של צבא רוסיה להטיל מצור על המורדים הסוריים בחאלב.
במילים אחרות, ההתקפה הטורקית על הכורדים הייתה בעקיפין התקפה על הכוחות הרוסיים בסוריה.
ארדואן יודע כי מוסקבה, חיל האוויר והכוחות המיוחדים הרוסיים בסוריה, רק מחכים להזדמנות הראשונה שתיפול בידיהם לנקום בחיל האוויר ובצבא טורקיה​, על שהפילו לפני 4 חודשים ב-24 לנובמבר 2015 את מטוס הרוסי מדגם SU-24, שלפי טענת אנקרה חדר לתחום האווירי הטורקי. בשביל פעולת נקמה זו הביאו הרוסים והציבו בלטקיה שבצפון סוריה מול טורקיה, את סוללות טילי הנ''מ מדגם S-400, ואת מטוסי הקרב המתקדמים מדגם SU-35.
זו גם הסיבה מדוע הטורקים החליטו בשבת להפגיז את הכוחות הכורדיים והסוריים רק במשך זמן קצר מאוד-של שעתיים- ולא להפציץ אותם מהאוויר. כל מטוס טורקי שהיה מתקרב לגבול טורקיה-סוריה כדי לבצע הפצצה כזו היה מופל מיד על ידי הטילים הרוסיים.
מעודדים מהשתיקה הרוסית וחוסר התגובה המיידית שלהם על הפגזת בני בריתם, עשו הטורקים צעד נוסף כאשר ראש ממשלת טורקיה אחמאט דואוטולו Davutoglu הודיע במוצאי שבת, כי אם הכוחות הכורדים YPG לא ייסוגו מבסיס התעופה מאנאק  Menagh air base אותו כבשו רק ביום ה'  11.2, צבא טורקיה ימשיך לתקוף אותם.
בינתיים התערבה וושינגטון במתרחש, ובמקום לתמוך בטורקיה בעלת בריתה בנאט"ו, היא תמכה ברוסים כאשר קראה לארדואן ולדואוטלו להפסיק את האש הטורקית על הכורדים.  חששה של וושינגטון מובן. אם ההפגזה הטורקית תדרדר להתנגשות צבאית בין רוסיה לטורקיה, וטורקיה כחברה של נאט"ו תפנה לארגון ההגנה להגן עליה מפני רוסיה, תצטרך ארצות הברית  לסרב לבקשתה  של אנקרה, בגלל שלוש סיבות:
1. ארצות הברית לא תסתבך בהתנגשות צבאית עם רוסיה בסוריה, בדיוק כפי שלא הסתבכה אתה באוקראינה, בעת כיבוש חצי האי קרים על ידי הרוסים  לפני שנתיים בפברואר 2014.
2. התערבות אמריקנית לטובת טורקיה תנפץ את כל ההסכמים הסודיים אליהם הגיע ממשל אובמה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בדבר חלוקת אזורי ההשפעה בסוריה, לפיהם כל מה שמתרחש מערבית לנהר הפרת נחשב כאזור השפעה רוסי, ואילו כל השטח ממערב לנהר נחשב אזור השפעה אמריקני. כוחות המיליציה הכורדית YPG ליד חאלב נחשבים לפי הסכמים אלה אזור השפעה רוסי.
3.באווירה הבינלאומית המתוחה שעלתה מדרגה בסוף השבוע, כאשר ראש ממשלת רוסיה  דימטרי מדבדב Dmitry Medvedev  אומר שהעולם 'גולש לתוך מלחמה קרה',  ושר החוץ הרוסי סרגי לברוב מדבר על כך, כי למעשה כבר מתחוללת מלחמת עולם שלישית– 'אני קורא למאבק (הזה המתחולל בסוריה) מלחמת עולם שלישית (המשתמשת) באמצעים שונים' ציטוט המקור:  I call this struggle a third world war by other means- וושינגטון לא תסתכן בהגבת והעצמת הלהבות.
עתה צריך להמתין ולחכות לתגובה הרוסית.
על נשיא רוסיה ולדימיר פוטין להחליט באיזה שלב ואמצעים הוא יגיב לפעולה הצבאית הטורקית-אם בכלל. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות