לקראת התקפות טרור נוספות בסיני, גל של פיטורים ומינויים חדשים בצמרת המודיעין המצרי

בצעד מתואם בין נשיא מצרים מוחמד מורסי, וראש הכת הצבאית המצרית פילדמרשל חוסיין טנטאווי, בוצעו ביום ד' 8.8, חילופי אישים בצמרת הצבאית המצרית, כאשר קהיר מדגישה כי הפיטורים באים לאחר התדרדרות נוספת במצב הביטחוני בסיני . במילים אחרות, כפי שתיקדבקה דיווח לא הצבא המצרי תוקף בסיני, אלא אנשי הטרור, שביצעו את הפיגוע המשולב במטרות צבאיות מצריות וישראליות  ליד רפיח וכרם שלום, ביום א' 5.8.
נשיא מצרים מוחמד מורסי, פיטר את ראש שירותי המודיעין המצריים הגנרל מוראד מופעיי Mourad Mowafi Gen, והוציא אותו לגמלאות. במקומו מונה כממלא מקום זמני הגנרל המצרי מוחמד שאחאטה Major General Mohamed Shehata, שהיה איש הקשר המרכזי של מצרים עם ישראל במו'מ לשחרור גלעד שליט. לידו יכהן כראש מערך המודיעין המצרי בקהיר מוחמד אוסמה Mohamed Osama.  נשיא מצרים הדיח מתפקידו גם את מושל צפון סיני. ראש הכת הצבאית טנטוואי פיטר את מפקד המשטרה הצבאית המצרית  גנרל חאמדי באדין  Major General Hamdy Badeen. לא נמסר מי ימלא את מקומו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: גל הפיטורים בקהיר מצביע על כך, כי הצמרת המצרית מבינה שהיה  עליה לפעול מהר, כדי להראות לרחוב המצרי שהיא איננה משותקת בעקבות הקרבות הנמשכים עם אנשי הטרור בסיני. מאחר ובינתיים אין שום סימנים לפעולה צבאית רצינית נגד מוקדי הטרור בחצי האי, הדבר היותר קל לעשותו הוא לבצע חילופי גברי, שישביעו וישקיטו את הרחוב המצרי.
מקורות צבאיים ישראליים אמרו ביום ד' בלילה, כי הפעולה הצבאית המצרית שהוגדרה 'כאופנסיבה', הייתה פעולה מצומצמת ביותר בלא יותר מאשר בנקודה אחת, או שתיים, וכי לא היו לאנשי הטרור 20 הרוגים כפי שהמצרים דיווחו. 
קודם לכן דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
קרבות התנהלו לפנות בוקר, יום ד' 8.8, בין צבא מצרים לקבוצות חמושות של בדואיים סלפיים, באזור שייח זוויד Sheikh Zuwayed, מזרחית לאל עריש. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי היוזמה ההתקפית בקרבות אלה הייתה של הסלפיים, כאשר הם תקפו שלושה מוצבים ומחסומים של צבא מצרים. בתגובה המריאו מסוקים של צבא מצרים  משדה התעופה של אל עריש וירו טילים אל התוקפים במטרה להודפם. כמה מקורות מצריים מסרו על תקיפה של מטוסי קרב מצריים. אין אישור לידיעה זו.
עדי ראייה מסרו על לפחות 20 הרוגים מבין התוקפים.
זו פעם ראשונה ב-39 השנים האחרונות מאז מלחמת יום הכיפורים ב-1973, שמסוקי קרב מצריים יורים טילים בסיני.  עצם העובדה כי הלוחמים הסלפיים הם ששומרים על תנופת ההתקפה נגד צבא מצרים כבר מיום א' 5.8, שעה שתקפו את הבסיס המצרי במנסורה מול רפיח, שם נהרגו 17 חיילים מצריים, מעידה כי בצפון סיני מתחוללת עתה מלחמה של ממש בין הצבא המצרי לסלפיים.   הצבא המצרי איננו מוסר פרטים על מספר הנפגעים בקרבות מבין אנשיו, אולם המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי מספר קצינים וחיילים מצריים נהרגו ונפצעו.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי בשלב זה עדיין אין מתקפה של צבא מצרים על קבוצות אנשי הטרור הסלפיות בסיני, כפי שמדווח בכלי התקשורת הישראליים, וכפי שהשתמע מדבריו של המתאם המדיני של מערכת הביטחון אלוף (במיל.) עמוס גלעד ביום ד' 8.8.
המצב הוא הפוך: קבוצות הטרור הן הממשיכות זה היום הרביעי במתקפתן על צבא מצרים, ומה שהתרחש ביום ד' לפנות בוקר, הוא מאמץ של הצבא המצרי להדוף את ההתקפות עליו, ולהקים בצפון סיני, מסביב לאל עריש אזור ביטחון, בו קבוצות הטרור לא תוכלנה לפעול יותר. בינתיים, לפי הנראה בשטח אזור חיץ ביטחוני כזה עדיין לא הוקם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי עד יום ד' בבוקר , הצבא וכוחות הביטחון המצריים לא רק שלא תקפו, אלא גם לא ניסו להגיע אל שני הבסיסים הצבאיים העיקריים של אנשי הטרור הסלפיים הנמצאים במרכז הרי סיני.  המדובר בג'באל אל הלאל  Jebel El Halal, ובאזור אל מהדייה Al-Mahdia. באזורים אלה נמצאים שני מחנות אימונים קטנים בהם התאמנו המחבלים שיצאו לפעולת הטרור המשולבת נגד מטרות צבאיות מצריות וישראליות באזורי רפיח וכרם שלום.
המתאם המדיני של מערכת הביטחון אלוף (במיל.) עמוס גלעד דייק מאוד בהגדירו, ביום ד', את ההתקפה הזו, כניסיון של אנשי הטרור להשקיע בנחילים של דם את הסכם השלום בין ישראל ומצרים, ואת המערכים הצבאיים של מצרים וישראל באזור.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים, כי בהתקפה בתוך שטח ישראל בכרם שלום, ניסו אנשי הטרור לפרוץ לא ליישוביים אזרחיים, אלא לבסיס של גדוד הסיור הבדואי הנמצא בקרבת מקום ולבצע שם פיגוע המוני, שיביא להרג חיילים ישראליים רבים, כפי שאנשי הטרור הצליחו לבצע בבסיס הצבא המצרי במנסורה. 
באם אנשי הטרור הסלפיים היו מצליחים במשימתם הם היו משיגים הישג אסטרטגי שהיו לו שלוש מטרות: פיגוע ראשון מסוגו בשני צבאות, דבר שהיה מביא להתמוטטות כל המערך הביטחוני המצרי והישראלי לאורך גבול ישראל-מצרים. פגיעה אנושה בגדוד הסיור הבדואי, שעליו נשען המערך הלוחם הישראלי מסביב לרצועת עזה.
מאחר ורוב אנשי הטרור בסיני הם בדואים סלפיים, מדובר כאן גם על פתיחתה של מלחמה בתוך שבטי הבדואים היושבים בסיני ובישראל.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות