לקראת יום העצמאות מתיחות צבאית על גבול ישראל-מצרים. ארה"ב פועלת להרגיע

ממשל אובמה התערב שוב, ביום ב' בלילה, וביום ג' 24.4, כדי להרגיע לא רק את הרוחות בין הכת הצבאית המצרית ה-SCAF, ובין ירושלים, לאחר שראש הכת פילדמרשל מוחמד טנטאווי  Field Marshal Muhammad Tantawi, איים ביום ב' 'לשבור את רגליו של כל (ישראלי), מי שיתקרב לגבול מצרים', ציטוט המקור:  If anyone comes close to Egypt’s border, we will break their leg, ומפקד הארמיה השנייה המצרית גנרל מוחמד חיג'אזי  General Muhammad Higazi, אמר 'כי הוא מציע לכל תוקפן לחשוב היטב לפני שהוא יתקוף איזה חלק מהטריטוריה המצרית'. Aggressors should “reconsider before thinking of attacking any part of Egypt’s territory.
שני המפקדים המצריים דיברו בעת תרגיל באש חיה Nasr 7 שהארמיה השנייה המצרית ערכה בסיני, והיה ברור כי הם מתכוונים בדבריהם לישראל ולצה''ל.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי גורמי הערכה צבאיים ומודיעיניים בוושינגטון מסרו לנשיא אובמה, לשר ההגנה ליאון פאנטה, ולשרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון, כי קיימת סכנה להתנגשות צבאית בין כוחות ישראליים ומצריים בסיני, כשאר שני אירועים גורמים להם: התלקחות הוויכוח בין קהיר לירושלים על אספקת הגז המצרי לישראל, ומידע מודיעני המצביע על כך כי ביום העצמאות ה-64 למדינת ישראל שייחגג ביום ה' 26.4, נערכים גורמים בדואים, פלסטיניים-חלקם מרצועת עזה, ואנשי אל קעידה, בחצי האי סיני לבצע שורה של פעולות טרור ומחאה, אשר יביאו להפרה של חוזה השלום בין ישראל למצרים.
המידע המודיעיני מצביע על כך, כי בין הפעולות האלה יכולות להתרחש פעולות טרור גדולות של מחבלים אשר יחדרו מגבול מצרים לתוך שטח ישראל וינסו לתקוף מטרות ישראלית. התקפות טרור כאלה יכולות להביא לתגובה צבאית ישראלית בתוך שטח מצרים, שיישאו אופי של מרדפים צבאיים אחר אנשי טרור מסיני.
כבר ביום חמישי 5.4, כאשר חוליית טרור של ארגון הוועדות העממיות הפלסטינית ירתה שני טילי 'גראד' על אילת, שקלו בצה''ל להכניס בפעם הראשונה, מאז נחתם הסכם השלום עם מצרים לפני 33 שנה ב-1979, כוח מיוחד קטן שיאגוף את חוליית השיגור שהייתה בדרכה חזרה לעזה ויחסל אותה. ברגע האחרון הטילו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק ווטו על פעולה זו, והיא לא בוצעה.
עוד מוסרים המקורות המודיעיניים שלנו, כי מלבד פעולות הטרור, מתכננים הגורמים השונים הפועלים בסיני תוך תיאום המתבצע באמצעות מטה משותף שהקימו, פעולות נוספות אשר יכולות לפגוע בחוזה השלום.
בין הפעולות נשקלת האפשרות של השתלטות המוני מפגינים על אנדרטות זיכרון לחללי צה''ל הפזורות בסיני, ואשר לפי סעיף מס' 8 של חוזה השלום המצרי- ישראלי, מצרים מתחייבת  לאבטח ולתחזק אותן. במצב הביטחון הנוכחי בחצי האי סיני, בו הצבא וכוחות הביטחון המצריים איבדו שליטה על המתרחש באזור, אין סיכוי כי הצבא המצרי יפריש כוחות כדי לשמור על האנדרטות האלה. מהצד השני, התקפה ופיצוץ אנדרטות זיכרון לחללי צה''ל, ביום הזיכרון הלאומי שייערך להם ביום ד' 25.4, או ביום העצמאות למחרת, יכול לעורר תגובות קשות בישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי למתיחות הצבאית הנוכחית בין ישראל למצרים תרמו בעיקר גורמים ישראליים, ובראשם שר החוץ הישראלי אביגדור ליברמן.
ביום שני 23.4, התראיין ליברמן מבאקו באזרבייג'אן, שם הוא ערך ביקור, ולא הכחיש פרסומים בהם נאמר כי לדעתו האיום ממצרים הוא הרבה יותר חמור מהאיום הנשקף לישראל מאיראן. כמו כן לא הכחיש ליברמן, אבל גם לא אישר, כי משרד החוץ העביר לעיונו של ראש הממשלה נתניהו נייר עבודה לפיו על צה''ל להקים מחדש את הגייס הדרומי, שפוזר עם חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים, ולהעמיד מול מצרים שבע אוגדות ישראליות.
היום מוצבת על גבול ישראל-מצרים אוגדה קרבית אחת של צה''ל, וגם זאת לאחר הפיגוע הגדול שבוצע  מסיני באוגוסט שנה שעברה כביש מס' 12 המוליך לאילת- פיגוע בו נהרגו שמונה ישראליים. זמן קצר לאחר הפיגוע, ב-26 לאוגוסט 2011, אמר הרמטכ''ל הישראלי רב אלוף בני גנץ 'כי הגבול עם מצרים איינו יותר גבול שלום'.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ביום ג' 24.4, בראיון רדיו ליום העצמאות, כי  'חצי האי סיני הופך למערב פרוע, וכי ארגוני טרור בסיוע איראן מבריחים דרכו נשק ותוקפים ממנו את ישראל'. נתניהו הביע תקווה שכל נשיא שייבחר במצרים יבחר לכבד את הסכם השלום, משום שהשלום הוא אינטרס מצרי כפי שהוא ישראלי.
לכל המתיחות הצבאית הזו, נוספה בימים האחרונים מתיחות נוספת בין קהיר וירושלים בנושא אספקת הגז המצרי לישראל. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מוקד מתיחות זו לובה על ידי גורמים ישראליים עסקיים בעלי אינטרסים בשוק הגז שכדי לקדם את עניינם האישיים הציגו, בעזרת עיתונאים, את הסכסוך הכספי שלהם עם חברת הגז הלאומית המצרית  EGas, כאילו המדובר בסכסוך הקשור להסכם השלום בין ישראל למצרים.
בגלל האפשרות כי כל מוקדי המתיחות האלה יתנקזו למוקד פיצוץ אחד התערב ממשל אובמה, במטרה לנטרל את  המתיחות הישראלית-המצרית. כתוצאה מהלחץ האמריקני על ראש הממשלה נתניהו ועל שר הביטחון ברק, נשלח המתאם המדיני של משרד הביטחון האלוף (במיל.) עמוס גלעד לקהיר, והוא מנסה שם לתאם את פעולות ההרגעה ביחד עם ראש שירותי המודיעין המצריים הגנרל מוראד מופאעי, כאשר הסערה הגדולה ביחסים עדיין מאיימת להתפרץ ב-48 השעות הקרובות.

 

Print Friendly, PDF & Email