לקראת ממשלת מיעוט בראשותו של נתניהו? רק לא סיבוב בחירות נוסף מס' 4!

במשך שלושת סיבובי הבחירות הכלליות האחרונים שנערכו בישראל הטקטיקה של מפלגת 'כחול לבן' הייתה ברורה לכרסם בכוחם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומפלגתו-הליכוד ולבסוף להדיח אותם מהשלטון.
הנחת היסוד של שלושת הגנרלים ומגיש הטלוויזיה המהווים את הנהגת המפלגה הייתה, כי הציבור הישראלי לא יצביע ולא ייבחר לתפקיד ראש ממשלה פוליטיקאי שנגדו עומדים תלויים שלושה כתבי אישום בלקיחת שוחד והפרת אמונים.
זו הסיבה מדוע בכל שלוש מערכות הבחירות בשנה האחרונה הם ישבו שאננים במשרדי המטה שהקימו ברמת החיל ברמת גן וחיכו לבוחר הישראלי שיבוא אליהם ויגיש להם את התוצאה המקווה. אבל זה לא קרה!  
לבוחר הישראלי היו שיקולים שונים לגמרי לגבי עתידו של השלטון הפוליטי בישראל, מאלה שישנם להנהגת כחול-לבן, ורובו החליט כי במאבק המשפטי שמנהל בנימין נתניהו כנגד מערכת הפרקליטות והמשפט הישראלית, ישנם עדויות, מסמכים, תקדימים, המראים כי מדובר ברדיפה אישית-פוליטית.
במילים אחרות, רוב ציבור המצביעים דחה את הדרך שכחול-לבן הציעה לו כאמצעי להדיח את נתניהו, ובמקום לתת את קולם/הצבעתם בבחירות בכחול לבן, נתנו אותו לליכוד ולמפלגות הדתיות הימניות התומכות בו.
במילים אחרות, רוב ציבור המצביעים החליט להפריד בין נתניהו הפוליטיקאי ובין נתניהו העומד למשפט.
מאחר והחוק הישראלי מאוד ברור בנקודה זו והוא מאפשר לראש ממשלה להמשיך לכהן בתפקידו עד ששופטיו יקבלו פסק דין סופי בעניינו, וכל אזרח במדינה יודע ומבין כי תהליך משפטי כזה יכול לקחת שנים, יש הרבה הגיון בדרך הצבעתו של הבוחר הישראלי.
קודם כל יש לאפשר לנתניהו להמשיך למלא את תפקידו הפוליטי. אחר כך כאשר הדברים יתחילו  להתברר באולמות בית המשפט, יחליט הבוחר הישראלי כיצד עליו לנהוג.
בשעות האחרונות מתחולל בוועדת הבחירות המרכזית, שם כבר נספרו כמעט כל קולות המצביעים, קרב איתנים בין הליכוד וכחול לבן מי יזכה במושב נוסף בכנסת וממי מושב זה יגרע. אם הליכוד, או אחת מהמפלגות הדתיות התומכות בו יקבל עוד מושב אחד או שניים, יהיה לנתניהו רוב של 61 חברי כנסת להרכיב ממשלה חדשה. אם כחול-לבן יזכה במושב אחד נוסף, הוא יוכל למנוע מנתניהו להקים ממשלה שתקבל את אישור הכנסת-אבל גם הוא בחלוקת הכוחות המסתמנת לא יוכל להרכיב ממשלה. וכבר נשמעים דיבורים על אפשרות של עריכת בחירות כלליות חדשות-סיבוב מס' 4.
זו היא כמובן אפשרות הזויה שאיננה מתקבלת על הדעת.
ישנם גורמים כאלה בישראל אשר סבורים כי  צריך לערב את בית המשפט העליון בתהליך הזה, וכי זה צריך לפסוק שנתניהו איננו יכול להרכיב ממשלה במצב שכזה.
זו דרך אחת לצאת מהסבך הפוליטי ללא מוצא אליו ישראל נקלעה. אולם לבית המשפט העליון אסור להיכנס לשדה המוקשים הפוליטי-חוקתי הזה, משום שכל החלטה שלו, לצד זה או אחר, מבטלת את הצורך בעריכת בחירות כלליות, וכמוה התערבות גסה של המערכת המשפטית במתרחש במערכת הפוליטית.
לכן הפתרון המסתמן בשעות האחרונות, במקרה שהתיקו במערכת הפוליטית יימשך, ושום מחנה-לא הליכוד ולא כחול לבן יוכלו להרכיב ממשלה הוא להקים ממשלת מיעוט בראשותו של בנימין נתניהו.
זה לא יהיה דבר קל ויהיה רצוף בקשיים ומכשולים רבים, אבל זה יהיה טוב יותר מאשר להכריז על סיבוב בחירות מס' 4.    

Print Friendly, PDF & Email