לקראת מפגשי פוטין עם טראמפ ונתניהו, הודיע הצי הרוסי על סגירת מזרח הים התיכון למטוסים ולאניות 'בגלל תרגילים בירי טילי שיוט'

 החל מ-11 ביולי יערוך הצי הרוסי במזרח הים התיכון תרגילים בשיגור טילי שיוט מאניות המלחמה שלו הנמצאות באזור, ומפקדת הצי הרוסי הודיעה, ביום שישי 6.7, כי כל האזור הזה המשתרע מחופי סוריה ועד לקפריסין יהיה סגור לתנועת מטוסים ואניות. לפי ההודעה הרוסית כל האזור הזה ייסגר לתנועת מטוסים ואניות בתאריכים שבין 11, 12, 18, 19, 25, ו-26 ביולי בין השעות 10:00 בבוקר ל-18:00 בערב. בתרגיל ירי טילי השיוט הרוסיים מדגם 'קאליבר'  Kalibr-NK cruise missiles, ישתתפו כ-10 אניות מלחמה רוסיות, השייכות לצי הרוסי בים השחור.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי משמעותו של הצעד הרוסי הזה היא סגירת המרחבים האוויריים והימיים של סוריה מפני מטוסים ואניות בדיוק באותו יום בו תתחיל וועידת ראשי מדינות נאט"ו בבריסל, ובתקופה בה תיערך וועידת הפסגה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה בהלסינקי בירת פינלנד ב-16 ביולי, בה ידון נושא המלחמה בסוריה. כמו כן יקשה הצעד הרוסי הזה על פעולות חיל האוויר הישראלי בסוריה במשך כל חודש יולי, דבר שיעזור לרוסים ולסורים לבצע את תכניותיהם להשתלט על מחוז קונטרה הגובל עם רמת הגולן, לאחר שהשתלטו במשך כל סוף השבוע על אזור דרעא ועל רוב אזורי גבול סוריה עם ירדן.
הצעד הרוסי הזה גם ננקט לקראת הפגישה הצפויה בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ובין ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו  במוסקבה ב-11 ביולי. אפשר וצריך להניח כי פוטין ילחץ על נתניהו להסכים להשתלטות רוסיה וסוריה על אזור קונטרה, ועל הגעתו של צבא סוריה עד לקו הגבול סוריה-ישראל, בדומה למה שהתרחש בדרעא.
כבר בסוף השבוע האחרון החלה מכונת התעמולה של צה"ל להפיצץ את הנרטיב כי לא צריך להיבהל מנוכחותם של כוחות איראנים וחיזבאללה בין הכוחות הסוריים מאחר ומדובר בחיילים שפוזרו בתוך היחידות הסורית, ולא ביחידות מסודרות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי דברים אלה אינם נכונים.
בחוד ההסתערות של הכוחות הסוריים באזור דרעא השתתפו גדודי הכוחות המיוחדים של חיזבאללה-'כוח ראדואן'  Radwan Force. כמו כן השתתפו בקרבות מליציות שיעיות פרו-איראניות תחת פיקוד של קצינים ממשמרות המהפכה האיראניים.  עדיין לא ברור מי עומד מאחורי קו ההסברה הזה של צה"ל המחליש ומגביל את אופציות התמרון הישראלית במפגש הצפוי עם פוטין-ראש הממשלה בנימין נתניהו, או הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט.
בתגובה לצעדים הרוסיים הודיעה  מפקדת הצי האמריקני, כי נושאת המטוסים 'הרי טרומן'  USS Truman וכוח התקיפה שלה יצאו את הים התיכון ועברו לפעול באוקיינוס האטלנטי. זאת לאחר שהכוח הימי האמריקני קיים בכל השבוע האחרון תמרונים משותפים בים התיכון ביחד עם הזרוע האווירית של חיל הים הצרפתי.
מטוסי קרב צרפתיים מדגם 'רפאל'  Rafale M Fighters, נחתו על נושאת המטוסים טרומן, וקיימו תרגילים משותפים עם מטוסים אמריקנים מדגם 'סופר הורנט' F/A-18E/F Super Hornets.
נכון ליום א' 8.7, אין יותר כוחות צי אמריקנים בכל האזור המשתרע מחופי סוריה ועד לקפריסין. מטוסים אמריקנים יכולים להגיע למרחבים האוויריים של סוריה רק מעיראק או מאזור המפרץ.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המדובר בהסגה משמעותית של כוחות אמריקנים מאזור סוריה, בעת שייערכו וועידות ראשי נאט"ו ומפגש הפסגה בין טראמפ ופוטין.   

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “לקראת מפגשי פוטין עם טראמפ ונתניהו, הודיע הצי הרוסי על סגירת מזרח הים התיכון למטוסים ולאניות 'בגלל תרגילים בירי טילי שיוט'

 • יול 8, 2018 @ 10:01 at 10:01
  Permalink

  יש עובדה קיימת!!!!
  כשיש מלחמה קרה בין רוסיה לאמריקה בני בריתם משלמים את המחיר!!!!

  1) זה מזכיר לי את מה שקרה לפני מלחמת יום כיפור, הרוסים פינו את משפחות שלהם ממצרים וסוריה!!! והיום הם סוגרים את הים והאוויר ומה זה אומר????
  2)הרוסים יקשרו לנו את הידיים ( חיל הים וחיל אוויר) וערבים עם כוחות היבשה יתקפו אותנו בכל החזיתות ואם גבול ירדן עבר לשליטה של הרוסים יתכן מאוד שהכל מתוכנן וגם ירדן תתקוף את ישראל (((כי ירדן וטורקיה יש להם יחסים קרובים מאוד וזה לא מבשר טובות)))!!!!
  3) לפי שמועות טורקיה הקימה ברית עם איראן נגד אמריקאים!!!
  עם מחברים את כל הפזל המצב חמור מאוד וכל מזרח התיכון יושב על חבית חומר נפץ רק צריך גפרור קטן!!!!
  האם זה יכול להיות??? ימים יגידו

 • יול 8, 2018 @ 14:00 at 14:00
  Permalink

  יתכן ויש מקום להקדים את קידומו של אייזנקוט לעבר האזרחות!
  כרגע אין לו מענה לשרפות ולטרור הבלונים + מתחיל לספר הערכות מוזרות בעניין דרום סוריה…

 • יול 9, 2018 @ 0:55 at 0:55
  Permalink

  שלא יהיו אי הבנות
  שיגור טילי שיוט מכל סוג שהוא אינו משפיע בשום אופן על תוכניות של חיל האויר הישראלי
  גם לא אימונים וירי של אוניות קרה מכל סוג שהוא בנתיב הטיסה שיבחרו…
  טילי שיוט אינם מאיימים כלל על מטוסי חיל האויר
  ח"א מתרכז בהגנה על מטוסיו רק מטילי קרקע אויר ( ומטוסי אויב כמובן ) !

Comments are closed.