לקראת פגישת טראמפ-נתניהו, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הקים ערוץ קשר ישיר עם טהרן והעמיד בראשו את ג'יבריל ראג'וב

מיוחד ובלעדי למקורות המודיעיניים של תיקדבקה: עם התרבות הידיעות על התקרבות מועד ההחלטה בוושינגטון על העברת השגרירות האמריקנית מתל-אביב לירושלים, וערב פגישת הנשיא דולנד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו שתיערך בבית הלבן ביום ד' 15.2, הקים יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס-אבו מאזן ערוץ הידברות ישיר עם טהרן.
טהרן ורמאללה הסכימו ביניהן כי הערוץ יהפוך להיות מוסד קבוע אשר ישמש כמרכז הקשר המדיני ביניהן.
בראש המשלחת הפלסטינית לערוץ השיחות העמיד אבו מאזן את  חבר הוועדה המרכזית של הפת"ח ג'יבריל ראג'וב  Fatah Central Committee member Jibril Rajoub, שהפך בחודשים האחרונים להיות הדובר הראשי של מחמוד עבאס ושר החוץ הפלסטיני בפועל.
בשבוע השלישי של ינואר ראג'וב הכריז, 'כי העברת השגרירות האמריקנית לירושלים כמוה כהכרזת מלחמה על כל העולם המוסלמי', In our opinion moving the embassy to Jerusalem is a declaration of war against Muslims.
המקורות שלנו מוסרים כי שתי המשלחות נפגשו בחשאי כבר לפני שבועיים באחת ממדינות אירופה. עד עתה התקיימו שלושה מפגשים בין האיראניים והפלסטינים.
בדיוניים הראשונים עלו עניינים דחופים ומשותפים לטהרן ולרמאללה, כמו גורלם של הפלסטינים המתגוררים באזורי הקרבות ומחנות הפליטים בסוריה. כמו כן נדונו בעיות הקשורות לפליטים הפלסטינים בלבנון, ולקשרים של חיזבאללה אתם.
בפגישה השלישית העלו האיראניים בפעם הראשונה את השאלה באיזה הסדר פוליטי הרשות הפלסטינית ברמאלה תהייה מוכנה לתמוך בסוריה.  הוסכם להמשיך לדון בנושא בפגישה הנוספת בין שני הצוותים-האיראני והפלסטיני שתיערך עוד החודש. מועד ומיקום הפגישה עדיין לא נקבעו.
זה לא היה מקרה כאשר בשבת 11.2 שלח יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ברכה חמה במיוחד לראשי השלטון בטהרן לרגל החגיגיות לציון יום ההפיכה האיראנית.
בברכה נאמר, כי עבאס מבקש מאלוהים להביא יותר יציבות ושגשוג לאיראן ולעמה, ולהתקדמות  ביחסי העמים האחים (האיראנים והפלסטינים).
Abbas asked God to bring more stability and prosperity to Iran and its brotherly people as they celebrate this occasion, and more progress and advancement in the brotherly relations between our people.
המקורות המודיעיניים שלנו מציינים, כי מחמוד עבאס מאותת במהלך לארבעה גורמים. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לנשיא מצרים פאתח אל-סיסי ושליטי מדינות המפרץ, ולעבדאללה מלך ירדן.
לטראמפ עבאס מאותת, כי אם יעביר את השגרירות האמריקנית מתל-אביב לירושלים ויהדק את קשרי ארה"ב וישראל, יורה עבאס להדק במקביל באותה מידה את יחסי הרשות הפלסטינית עם איראן. לפוטין מאותת עבאס כי גם אם הוא שקוע במתרחש בסוריה, עליו לא לזנוח את הפלסטינים.  לנשיא מצרים אל סיסי, לשליטי המפרץ ולמלך ירדן עבאס מאותת כי לא רק ההשפעה האיראנית בבגדאד צריכה להדאיג אותם, אלא הם חייבים לקחת בחשבון גם את ההשפעה האיראנית ברמאללה.

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות עבור “לקראת פגישת טראמפ-נתניהו, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הקים ערוץ קשר ישיר עם טהרן והעמיד בראשו את ג'יבריל ראג'וב

 • פבר 13, 2017 @ 15:01 at 15:01
  Permalink

  כן……..אבל…

  האיראנים הם לרוב שיעים והפלסטינים לרוב 80% אולי אפילו יותר הם סונים לא?

  • פבר 13, 2017 @ 19:34 at 19:34
   Permalink

   ה- "הישג" הגדול של האסטרטג הנודע אריאל שרון במלחמת לבנון הראשונה היה בין היתר הטשטוש של המחלוקת ויצירת הקירבה בין השיעים בלבנון לבין הפלסטינים, שתי קבוצות אתניות שעד למלחמת לבנון היו בשולי החברה הלבנונית ושבמלחמה גילו את אחוות הנדכאים. זה מה שהוביל לטרנפורמציה של תנועת אמל השיעית לחיזבאללה שאנו מכירים היום. מאז הפלסטינים כבר אינם פוסלים על הסף את השיעים (שהם בד"כ דחויים ומנודים מבחינה דתית וחברתית בכל מדינות האיסלם פרט לאירן ובמידה מסויימת סוריה), מה שמשחק לידים של האירניים שמחפשים מזה ארבעים שנה מאז המהפכה את הלגיטימציה לדרכם בשאר העולם המוסלמי.

 • פבר 13, 2017 @ 15:48 at 15:48
  Permalink

  מה קשור עכשיו תמונה של ד"ר שקשוקה למעלה?

 • פבר 13, 2017 @ 19:40 at 19:40
  Permalink

  איך יגיב עבאס כאשר טראמפ יבטל העברת הסיוע לרשות ?

 • פבר 13, 2017 @ 20:57 at 20:57
  Permalink

  כל יום מתברר מחדש שיש לנו השגחה עליונה!!!!
  מה היה קורה אם הפלסטינים היו מסכימים ומקבלים מדינה ביהודה ושומרון ובאיזה מצב בטחוני מחורבן היינו היום??? השפעה של איראן או טורקיה ואפילו של ירדן זה ממש לא משנה בסופו של דבר כולם רוצים לגרום למלחמה כמו בסוריה ועיראק גם בתוך ישראל בין יהודים לערבים!!!

 • פבר 14, 2017 @ 8:34 at 8:34
  Permalink

  הוא בסדר כי הוא אידיות.
  מדינאי בסיטואציה שלו, והיא קשה מעוד, היה עולך למשנקרא בשחמט "גמביט". מהותו הוא לוותר בפיגורה אחד אבל להרוויח עמדת כח שייאפשר להובעיל קאמפאניה ולנצח.
  אפילו בהיסתוריה קצרה של ישראל אפשר להביא דוגמאות כמו בו גוריון, שמיר, רבין, שרון.
  הוא מתנהג כמו הצפוי ובאצם זה לא יותר מאשר הימור.
  עמדה שלו חלשה מעוד. למעשה אין לו כח בשטח.
  אם הוא יעשה מהלך התקרבות לאירן וזה יהיה יותר פומבי (ובזה יש לעזור לו) צעד הבא שלנו עוד מלחמה ביהודה ושומרון בין ערבית עם היבצרות עוד איים כמו אזה.
  אזי צעד שלנו לסיפוח איזור C יהיה לא רק היגיוני אבל גם מבורח בעיניי קהילה בינלאומית.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות