טור צבאי של כוחות סוריים, חיזבאללה ומיליציות שייעיות, נע מערבית מדרעא לעבר מפגש הגבולות סוריה-ישראל-ירדן

טור המורכב מיחידות של הצבא הסורי, חיזבאללה, ומליציות שיעיות עיראקיות ואפגניות, המצויות תחת פיקודו הישיר של הגנרל קאסם סוליימני, מפקד גדודי אל קודס האיראנים החל, ביום שני 9.7, בהתקדמות מאזור דרעא מערבה, לכיוון אזור מפגש הגבולות סוריה-ישראל-ירדן. 
הטור כבש בדרכו את שלושת העיירות חארב אל שאחם, זאיזון ותל סיחאב Khrab al-Shahm, Zaizoun and Tal Shihab, הנמצאות צפונית לדרעא. המטרה של הטור להשתלט על כל אזור הגבול שבין סוריה וירדן גם באזור הירמוק שם ישנם כוחות של 'צבא חאליד איבן ואליד'  Khalid ibn al-Walid Army אשר קשור עם ISIS. כוחות אלה אינם מסוגלים לעמוד מול הכוחות הסוריים ושל חיזבאללה ואיראן.
ההערכה היא שהטור הצבאי  הזה יגיע לאזור הגבול עם ישראל, בדרום רמת הגולן, עד סוף השבוע.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בהתפתחות כזו, אם התקדמות הטור הצבאי הזה לא תיעצר יהיה אזור קונטרה הגובל עם רמת הגולן נתון במצור ממזרח, דרום ומהצפון.
בשלב זה, הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים אינם מגיבים להתפתחות לפיה הכוחות הסוריים הפועלים באזורי קונטרה  ודרעא מורכבים מכוחות של חיזבאללה ושל המליציות העיראקיות והאפגניות השיעיות, וכי כוחות אלה יכולים להיות תוך כמה ימים מוצבים לא רק מול רמת הגולן, אלא גם מול חמת גדר והכינרת.

ביום ב' 9.7, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה על ההתפתחויות הבאות תחת הכותרת:  'לקראת פגישת פוטין נתניהו: התקפות ראשונות של צבא סוריה באזור קונטרה. תוקף את המורדים הסוריים בטנקים ומשגרי רקטות.'

המקורות הצבאיים של תיקדבקה:   צבא סוריה החל, ביום ב' 9.7 בצהרים, בהתקפות ראשונות על עמדות המורדים הסוריים באזור קונטרה, הנמצא מול גבול סוריה-ישראל ורמת הגולן. כוחות שריון וארטילריה סורית תקפו את עמדות המורדים בנאבי סאחאר Nabi Sakhar, הנמצאת מזרחית לקונטרה.
עדיין לא ברור באם הכוחות הסוריים האלה הגיעו לאזור קונטרה ממזרח-מאזור דרעא, או מצפון.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי בין הצבא הסורי וכוחות המורדים מתחולל כבר כמה שעות קרב ארטילרי כבד מטנקים ותותחים, כאשר הצבא הסורי מפגיז במשגרי רקטות מסוג 'גולן 1000',  את עמדות המורדים.
למורדים הסוריים באזור קונטרה יש בשלב זה עדיפות בכוח האש הארטילרי על פני הכוחות הסוריים, אולם אין להם מספיק כוחות נוספים שיגנו על האזור.
בהודעות שהמטה הכללי הסורי בדמשק פרסם בשעות האחרונות על מהלך הקרבות באזור טוענים הדוברים הצבאיים הסוריים, כי צה"ל מסייע למורדים הסוריים בקרבות. 
סוכנות הידיעות הסורית הרשמית 'סאנא' SANA דיווחה ביום ב' אחה"צ, כי המורדים הסוריים נמצאים עתה תחת הגנה של צה"ל, the jihadist rebels are currently under the protection of the Israeli Defense Forces-IDF. לא הדוברים ולא הודעות הצבא הסורי פרטו למה הדברים מכוונים.
ישראל שומרת לעת עתה על שתיקה מוחלטת לגבי המתרחש באזור.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי פתיחת המהלך הצבאי הסורי נגד אזור קונטרה, לא היה צריך להפתיע שום גורם ישראלי. הסימנים לצפוי באזור קונטרה הלכו והצטברו בימים האחרונים.
בעוד כלי התקשרות, כולל בישראל, מדווחים כי הסתיימו הקרבות באזור דרעא, המצב בשטח הוא נזיל ובלתי יציב. כפי שתיקדבקה מדווח בימים האחרונים, לא נשיא סוריה בשאר אסד ולא צבא סוריה מקבלים את הסכם הפסקת האש באזור דרעא שהשיגו הרוסים עם המורדים הסוריים.
ביום א' חידש חיל האוויר הסורי את התקפותיו על עמדות המורדים באזור דרעא, וכוחות סוריים ושל חיזבאללה ומליציות שיעיות פרו-איראניות נערכים ליד דרעא במטרה להיכנס ולכבוש את העיר, בניגוד למה שהוסכם בין הרוסים למורדים הסוריים.
בדמשק יש חששות, כי הרוסים ינסו להשיג בקונטרה הסכם דומה לזה שהושג בדרעא. ההסכם מחייב את המורדים למסור את נשקם הכבד והבינוני, אולם משאיר למעשה בידיהם את  השליטה בשטח.
הסימן הבולט ביותר להתקפה הסורית הממשמשת ובאה באזור קונטרה היו הודעות הסוריות מיום א' על התקפה אווירית ישראלית על בסיס T4. ההודעות הסורית האשימו את ירדן, שלפי הטענה הסורית המטוסים הישראליים הגיעו משטחה, ואת כוחות הצבא האמריקני במזרח סוריה במעורבות בהתקפה.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי עדיין מוקדם לומר,  איזו צורה תישא המתקפה הסורית על אזור קונטרה שהחלה ביום ב'. האם היא תישאר מתקפה מצומצמת, או שבשעות ובימים הקרובים תתרחב לאזורים אחרים באזור קונטרה.
אחת הסיבות העיקריות להתחלת המתקפה הסורית בקונטרה, היא נסיעתו ביום ד' 11.7 של ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקבה לפגוש את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כדי לדון במצב המלחמה בסוריה.
במהלך הצבאי בקונטרה מאותת נשיא סוריה בשאר אסד, כי איננו מוכן להשאיר את ההכרעה לגבי קונטרה בידיהם.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “טור צבאי של כוחות סוריים, חיזבאללה ומיליציות שייעיות, נע מערבית מדרעא לעבר מפגש הגבולות סוריה-ישראל-ירדן

 • יול 10, 2018 @ 23:31 at 23:31
  Permalink

  תתעוררו שם !
  מחר הם בגדר שלנו ומחרתיים צו 8 …
  למזלי שחררו אותי ממילואים אחרי הטנגו עם השטן בלבנון השנייה צעד קדימה שניים אחורה …
  הבעיה :
  1. תכניות מגירה מצויינות יש !
  2. ביצים לבצע אותן אין !
  3. לאן שלא תבחר אין וודאות מי השועל החולני הבא שינהל / ינהלו את סוריה !

  ולכן יש כאן כסת"ח מצויין ואליבי לכל החלטה ריה יותר או פחות מבין ההחלטות הרעות והקשות שניצבות לפנינו ….

  ולכן הקבינט האנטי מדיני ביטחוני מעדיף לעשות מעשה שלושת הקופים ….
  ובמילים אחרות לדבר באוויר גדולות ונצורות לא לעשות כלום בשטח ולהתפלל יפה לכיסא דבוק היטב לאחוריים גם בקדנציה בכנסת הבאה עלינו " לטובה "
  המשך שבוע טוב

 • יול 15, 2018 @ 22:54 at 22:54
  Permalink

  אם זה באמת המצב, אז אני מאמין כי בכוחנו לגבור על איום זה. למרות שאומרים כי השאננות מין השטן.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות