לראשונה תיאומים בין מפקדות צי רוסיות ואיראניות בים התיכון. איראנים מפקדים על שיגור טילי הפתח A-110 בסוריה

מקורות מודיעין צרפתיים וישראליים, מסרו בשבת לפנות בוקר 29.12, כי בניגוד לידיעות שהתפרסמו ביום שישי בארה''ב, איראן האיצה את קצב העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוז, ואת התקדמותה לקראת הרכבתה של פצצה גרעינית, וכי בינתיים בשלב זה אין שום סימן כי מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי מוכן להצעת הפשרה האחרונה שוושינגטון הניחה לפניו.
הצעה זו מסתכמת בשלושה סעיפים בלבד. הפסקה מוחלטת של העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוז. איראן תעשיר אורניום רק לדרגה של חמישה אחוז בלבד לכמויות מוגבלות אשר יוסכם עליהן. הוצאת כל האורניום שכבר העושר לדרגה של 20 אחוז מחוץ לאיראן.    
בניגוד לפירסומים האמריקניים, כאילו ישנם איתותים מטהרן, כי חמנאי מוכן להגמיש את עמדותיו הגרעיניות, אומרים המקורות הצרפתיים והישראליים, כי  אספקת טילי  הפתח Fateh A-110 האיראנים לצבא סוריה, והתחלת הירי לעבר ריכוזי המורדים הסוריים, תחת פיקוחם של קציני ומדריכי טילים איראניים, מצביעה על כך, כי מנהיג איראן קושר עתה בין מציאת פתרון מעצמתי למלחמה בסוריה, לבין נכונותו לגלות גמשית בשאלת הגרעין.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי כאשר טהרן מדברת על  'פיתרון מעצמתי',  היא מדברת על הסכמה בין וושינגטון, מוסקבה וטהרן, למציאת  פתרון למלחמה בסוריה.
אספקת טילי  הפתח Fateh A-110, וההפגנה האיראנית-סורית הגלוייה בשטח של קצינים ומדריכם איראניים אשר משגרים אותם כאשר הם מפקדים על יחידות הטילים הסוריות,  היא התשובה האיראנית, להצבתם של סוללות טילי הפטריוט של נאט''ו האמריקניות, הגרמניות וההולנדיות בטורקיה. זו היא גם התשובה האיראנית על האיתותים הישראליים, כי צה''ל יתקוף מטרות בסוריה, כדי למנוע שימוש בנשק כימי.
פירסומים מסרו, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביקר השבוע בירדן ונפגש עם המלך עבדאללה, כדי לתאם כביכול התקפת מנע על מטרות נשק להשמדה המוני סוריות, הקרובות לגבול סוריה-ירדן.
מקורות צבאיים וצרפתים, אמרו בשבת,  כי בהפעלת קצינים איראניים בירי הטילים בתוך סוריה,  מאותתת טהרן, כי היא לא תירתע להפעיל את כוחותיה בשיגור טילים מתוך סוריה על מטרות בטורקיה, ירדן וישראל, במקרה  של התקפת מנע אמריקנית או ישראלית על מאגרי הנשק הכימי הסוריים.
טהרן, אמרו המקורות, לא תרשה בשום אופן את נפילת משטרו של בשאר אסד בסוריה.
כל מה שהיא מוכנה להסכים לו, היא תהליך פרישה מדורג של בשאר אסד מהשלטון, כאשר את מקומו תופסת כת או ממשלת חירום סורית צבאית, בה יהיו לגורמים מסויימים בקרב המורדים ייצוג. בחירות חדשות לנשיאות סוריה ייתקיימו, לפי השקפת טהרן, רק כאשר המלחמה בסוריה תיפסק והמצב הביטחוני במדינה ייתייצב.
מקורות אמריקנים וצרפתיים אמרו, כי טהרן ומוסקבה מתאמות ביניהן את עמדותיהן וצעדיהן כלפי המתרחש בסוריה, וכי תיאום זה מתייחס גם לנושא תוכנית הגרעין האיראנית.
המקורות הצבאיים של תיקדבה מדווחים, כי אין זה מקרה, כי הצי הרוסי פתח ביום ד' 26.12, בתמרון הגדול ביותר שערך עד כה בים התיכון וליד המפרץ הפרסי, ויומיים אחריו ביום ו' 28.12, פתח הצי האיראני בתרגיל ימי  Velayat 91 שיימשך שבוע ימים במצרי הורמוז.
מקורות צבאיים אמריקנים וצרפתיים אמרו בשבת, כי זו הפעם הראשונה שבשטח מתקיימים תיאומים מבצעיים בין מפקדות התרגילים הרוסיות והאיראניות, וכי תיאומים אלה מצביעים על כך כי מוסקבה וטהרן מוכנות לשתף פעולה גם בתחום הימי במטרה למנוע את התמוטטתו של משטר אסד. 
המקורות הצביעו על כך, כי בעת שאיראן מגבירה, באמצעות רכבות אוויריות,  את קצב שיגור טילי הפתח Fateh A-110 לסוריה, ומשתתפת בהפעלתן,  הגבירה מוסקבה את קצב הצבתם של  טילי יירוט מתקדמים מדגם S-400 באזורים הדרומיים הצבאיים של רוסיה southern military region הקרובים לטורקיה.
כבר ב- 17.10, הודיע דובר צבאי רוסי קולונל איגור גורבול Col. Igor Gorbul, בהדגשה, כי הסוללות האלה מכוונות נגד טורקיה, targeting Turkey, והן מכוונות נגד מעורבותה של טורקיה בתוכנית של נאט''ו להגנה נגד טילים. הדובר הרוסי הזכיר, כי מערכות טילי יירוט אלה מסוגלת ליירט  את כל סוגי המטוסים, טילים הנעים בסטרטוספרה, וטילים בליסטיים. ציטוט:the missiles are capable of destroying all types of airplanes, as well as ultra-stratospheric and ballistic missiles.

Print Friendly, PDF & Email