ל-ISIS בסיני יש טילים המפילים מטוסים


בשבת בבוקר 7.11,  התעורר העולם לידיעה כי ב-23 לאוגוסט, כלומר לפני חודש ומחצה,  מטוס נוסעים בריטי של חברת התיירות 'תומפסון' Thomson, שהסיע 189  נופשים לשארם-א-שייח' הצליח ברגע האחרון להתחמק מטיל קרקע-אוויר שנורה לעברו ועבר לידו  במרחק של 300 מטר בלבד. איש, לא ממשלת בריטניה, לא מצרים, ואפילו לא צוות המטוס, טרחו לספר לנוסעים מאיזה אסון הם ניצלו.
פרט נוסף מעניין, צוות המטוס התעקש שאיננו מוכן להישאר בשארם-א-שייח' באותו לילה, והוא המריא במטוס בריטי אחר  כאשר כל אורות המטוס, כולל אורות הניווט כבויים. כלומר הצוות ברח, כשהוא נוקט את כל צעדי הביטחון האפשריים, והשאיר את הנוסעים הבריטיים מאחוריו.
הודעת משרד התחבורה הבריטי משבת, בקשר לירי הטיל תמוהה עוד יותר.
נערכה חקירה-אומרת ההודעה, 'והחקירה  הגיע למסקנות כי לא הייתה שום סיבה לדאגה, וכי בטוח להמשיך בתוכנית הטיסות לשארם-א-שייח'. The DfT conducted a full investigation in conjunction with other UK government experts. After reviewing the details of the case, the investigation concluded that there was no cause for concern and that it was safe to continue our flying programme to Sharm el-Sheikh.
דברים אלה מתפרסמים שבוע לאחר שמטוס נוסעים רוסי Metrojet Flight 9268, התפוצץ ביום שישי 31.10 מעל סיני וכל 224 נוסעיו ואנשי הצוות שלו נהרגו.
משגרים טיל לעבר מטוס נוסעים בריטי, והממשלה הבריטית מתנערת מכך כאילו מדובר באפיזודה שולית חסרת ערך?
אולי נשיא מצרים פאתח-אל סיסי איננו הנבל היחיד בסיפור הפלת המטוס הרוסי, ולראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, יש אחריות לא פחותה?
את התוצאה של המאבק הסמוי הזה בין לונדון וקהיר, מרגישים היטב 20,000 בריטים שעדיין תקועים בשארם-א' שייח' בעיקר בגלל שהמצרים אינם מרשים למטוסים בריטיים לנחות שם. לא מטעמי ביטחון, אלא מתוך  רצון ללמד את ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון לקח , מה  יעלה בגורלו של המדינאי-פוליטיקאי שיעז להשליך את האחריות על הפלת המטוס הרוסי על מצרים בלבד.
שר החוץ המצרי סמאח שוקרי  Sameh Shoukry, רמז לכך בשבת 7.11, כאשר אמר בקהיר, כי אף אחת מהמעצמות, כלומר לא ארה''ב, רוסיה ובריטניה, מסרו למצרים את המודיעין הנמצא בידיהן לגבי הפלת המטוס הרוסי.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי כל השפע 'הפתאומי' של הפרסומים, שנפל עלינו בשבת בבוקר,  כאילו גופי המודיעין האמריקנים קלטו תשדורות בין אל קעידה ISIS, וראשי ארגון הטרור בראקא Raqqa שבסוריה, 'כי דבר גדול עומד להתרחש בסיני',  הן לא יותר מאשר 'שטויות מודיעיניות'.
מסרים בין סיני לראקא אינם מתבצעים באמצעי תקשורת הנתונים לעיקוב, אלא באמצעות שליחים. גם אם אלה מצולמים בדרכם, עדיין עוד אין שום טכנולוגיה שתצליח להוציא מהם את מחשבותיהם ואת המסרים שהורו להם למסור.
ואם אכן נקלטו שיחות כאלה מדוע הן לא הועברו מיד לידיעת שירותי המודיעין, המצריים, הישראליים, הסעודיים, והירדניים, שהטריטוריה שלהם וחלקים גדולים של המרחבים האוויריים שלהם גובלים עם סיני?
הסיבה ברורה.
עכשיו לאחר שבוע בו טופחה  בשקדנות רבה תיאוריית מטען החבלה שהפיל את המטוס הרוסי, אנו חוזרים לאפשרות כי המטוס הרוסי הופל בידי טיל.

 

Print Friendly, PDF & Email