מאבק הירושה בפיונגיאנג יגביר את המעורבות הצפון קוריאנית במרוץ הגרעין במזרח התיכון

מותו הפתאומי של שליט צפון קוריאה קים ג'ונג איל בשבת 17.12, לאחר מהתקף לב בגיל 69, ופרסום ההודעה ביום ב' 19.12, כי  יירש אותו בנו קים ג'ונג און Kim Jong-un, שגילו המשוער הוא 26 פלוס, המחזיק בשלטון  כבר שנה, הביא להלם הגרעיני הראשון  בעולם לאחר המלחמה הקרה בין ארה''ב ורוסיה במחצית השנייה של המאה הקודמת.
העולם גילה לפתע, כי הוא עומד בפעם הראשונה בפני אפשרות של התמוטטות מעצמה גרעינית, מבלי שהוא יודע מה באמת מתרחש בתוכה? מי יעלה לשלטון בעתיד? מי באמת שולט בנשק הגרעיני של פיונגיאנג? ומי מעוניין, ומי מתנגד להפצתו? זו הסיבה מדוע אנחנו רואים את התופעה המוזרה, כי צבאות ארה''ב במזרח הרחוק, יפן, ודרום קוריאה הועמדו במצב של כוננות, לא נמסרה הודעה כזו לגבי צבא צפון קוריאה, וגם לא נראו שום סימני מתיחות או תזוזת כוחות בצבא הענק הזה המונה 1.2 מיליון חייל.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי סימנים מרגיעים אלה יכולים, אבל לא חייבים להיות, זמניים.
היורש קים ג'ונג און Kim Jong-un,  מונה במשך השנה האחרונה להיות סגן הוועדה הצבאית העליונה של המדינה, Vice Chairman of the Central Military Commission of the Workers Party of Korea, ולאחר מכן קבל דרגה של גנרל בעל ארבעה כוכבים.  אולם המציאות היא שיש לו פחות ניסיון צבאי מאשר הניסיון הפוליטי המועט שלו.
לכן  השאלה המרכזית המיידית היא מה יתרחש מיד לאחר תום תקופת האבל בצפון קוריאה. האם הצבא ימשיך לתמוך במשפחת קים Kim family, דבר שהוא עושה כבר למעלה מ-60 שנה, או שהצבא כולו, או חלקים ממנו יחליטו שהם רוצים לשנות עתה את השלטון בפיונגיאנג.
סצנריו כזה מעביר חלחלה בקרב ההנהגות הפוליטיות והצבאיות לא רק בוושינגטון, טוקיו, וסיאול, כי אם גם בקרב ההנהגות בבייג'ין ובמוסקבה.
בעוד כל ההנהגות האלה עוסקות באפשרויות ובתוצאות של מלחמה אפשרית קרובה במזרח התיכון, ניצבת לפניהם פתאום אפשרות של מלחמה, או מלחמות במזרח הרחוק, בה  כמו במזרח התיכון, קיימת אופציה  של הפעלת נשק גרעיני.
מלחמה כזו יכולה לנבוע מ-5 סיבות עיקריות:
1. חלקים של הצבא הצפון קוריאני, ושירותי המודיעין במדינה יתחרו זה בזה כדי לתפוס נתחים גדולים ככל היותר של השלטון. קיימת אפשרות, כי תחרות כזו יכולה לדרדר  את המצב למלחמת אזרחים במדינה המסתורית הזו המונה  24 מיליון אזרחים.
2.
כדי למנוע התרחבותה של מלחמת אזרחים כזו והתפשטותה מעבר לגבולות צפון קוריאה, סין, בה מתגוררת אוכלוסיה גדולה של צפון קוריאניים המצייתים יותר לפיונגיאנג מאשר לבייג'ן, תשלח כוחות שייכנסו לחלקיה הצפוניים של המדינה השכנה, ואילו דרום קוריאה, בתמיכת ארצות הברית, תשלח כוחות שיפלשו לצפון. במהלך דרום קוריאני כזה יכולים להיות מעורבים גם  כוחות צבאיים אמריקניים. 
התפתחות בה כוחות סינים ודרום קוריאניים, ואולי גם אמריקנים, מתקדמים זה מול מול, מעלה בבירות המערב והמזרח הרחוק את הזיכרונות של מלחמת קוריאה משנות ה-50 של המאה הקודמות בה ארצות הברית והמערב, שפעלו במסגרת כוחות האו''ם, נלחמו בצבא מתנדבים סיני שבא לעזרתה של צפון קוריאה, במלחמה עקובה מדם. במלחמה זו היו לצבאות הלוחמים למעלה מ-1 מיליון הרוגים.
3. במלחמה כזו אחד הצדדיים הלוחמים, ובראש ובראשונה הצפון קוריאניים עצמם, יכול להשתמש בנשק גרעיני.     
4.
תוכניות מבצעיות שהוכנו באחרונה בפנטגון למקרה של התמוטטות פנימית ומלחמת אזרחים בצפון קוריאה הגיעו למסקנה, כי ארצות הברית תצטרך להזרים לחצי האי הקוריאני כוח של 400,000 חיילים. המדובר בכוח הגדול יותר בכ-100,000 חיילים, מכל הכוחות האמריקנים שנלחמו בשיא המלחמות בעיראק ובאפגניסטן.
5.
לצפון קוריאה יש מערכת יחסים גרעיניים, צבאיים, וטכנולוגיים, מפותחת ביותר עם  איראן וסוריה. מאות מהנדסים וטכנאים צפון קוריאניים, מהם מהנדסים גרעיניים, ומהנדסי טילים, נמצאים ופועלים כיום בשתי מדינות אלה.
לגופי המודיעין המערביים והישראליים, העוקבים אחר הפעילות הצפון קוריאנית הזו במזרח התיכון, אף פעם לא היה ברור בדיוק תפקידה של סין במעורבות זו. האם בייג'ין תומכת בה בצורה פסיבית? או, שהמעורבות שלה היא יותר רחבה, והסינים משתמשים בצפון קוריאניים כדי להעביר טכנולוגיות גרעיניות שלהם לאיראנים ולסורים?
בשנתיים האחרונות הלכה והתגבשה הדעה בקרב גופי המודיעין המערביים, כי הסינים מעורבים בקשרים הגרעיניים של הצפון קוריאנים במזרח התיכון, יותר מאשר הם מוכנים להודות בכך, וכי חלק מהטכנולוגיות שהצפון קוריאנים מעבירים לאיראן, הן למעשה טכנולוגיות סיניות.
מאחר תעבורנה לפחות שנתיים עד שלוש, כלומר עד 2015, כאשר תתחלנה להתבהר תוצאות המאבק הפנימי בפיונגיאנג על השלטון, ומי יצא ממאבק זה וידו על העליונה,  עומד המזרח התיכון עומד בפני אפשרות של הגברת המעורבות הגרעינית הצפון קוריאנית במרוץ החימוש הגרעיני  המתקיים כבר במזרח התיכון, כחלק מהמאבק הפנימי בפיונגיאנג.  
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות