מאוכזבת מחוסר המעש והתגובה האמריקנית על חטיפות איראניות של מכליות נפט במפרץ הפסיקה איחוד הנסיכויות את השתתפותה בכוח הימי האמריקני במפרץ

בעוד מפקד פיקוד מרכז האמריקני  CENTCOM הגנרל  מייקל קורילה נמצא בישראל  ומהדק את קשרי הצבא האמריקני עם צה"ל, הודיעה איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, ביום ד' 31.5,  כי היא נסוגה משותפות עם הכוח האמריקני הימי במפרץ Combined Maritime Forces.
בהודעה שפורסמה אומרת הנסיכות, כי ההחלטה התקבלה לאחר בדיקה עמוקה של צרכי הביטחון של הנסיכות.
בכוח הימי האמריקני משתתפות 34 מדינות, ביניהן ישראל.

סוכנות הידיעות הרשמית של הנסיכות WAM פרסמה הודעה קצרה ובה נאמר: ' לאחר בדיקה שנמשכה חודשיים החליטה הנסיכות להפסיק את השתתפותה בכוח הימי הבינלאומי'.
חוגי ביטחון במפרץ אומרים, כי ההחלטה התקבלה לאחר שלפני חמישה שבועות, בשבוע האחרון של אפריל, השתלטו כוחות של משמרות המהפכה האיראנים על שתי מכליות נפט ששייטו ליד מצרי הורמוז. אחת המכליות Niovi  נתפסה על ידי האיראניים כאשר שייטה מנמל דובאי לנמל פוג'ארה Fujairah port בנסיכות.
עד עתה ארצות הברית לא הגיבה על ההשתלטות וגם לא פעלה נגדה למרות שהמכליות עוגנות בנמל איראני.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי מהודעת הניתוק של הנסיכות לא ברור באם איחוד הנסיכויות מפסיק רק את השתתפותו בכוח הבינלאומי האמריקני ובאם יתר ההסכמים הימיים בין שתי המדינות  המאפשר לצי ארצות הברית להחזיק בסיסים ימיים לא ייפגעו.

Print Friendly, PDF & Email