מאות אלפים בהפגנות סוערות בטהרן נגד המשטר בגלל המחסור בחשמל ובמים. המפגינים צעקו: 'מוות לדיקטטור,' 'אנשי הדת לכו לאבדון'

ההפגנות הנמשכות כבר למעלה משבוע בדרום איראן במחאה על המחסור בחשמל ובמים התפשטו, ביום ב' 26.7, לבירה טהרן. מאות אלפי מפגינים צעדו ברחובות טהרן כשהם צועקים 'מוות לדיקטטור', Death to the dictator,  כלומר למנהיג איראן האייטוללה חמנאי, ו'אנשי הדת לכו לאבדון', Clerics, get lost!
מקורות בבירה האיראנית מדווחים, כי בכמה בתי חולים בטהרן הופסקה העבודה וחולים נשארו במיטות ללא טיפול זמן ממושך לאחר שהעובדים נטשו את בתי החולים והצטרפו למפגינים. במשך היום ( יום ב' ), ההפגנות התפשטו למספר אזורים בטהרן, כאשר המפגינים צועקים ' לא לעזה. לא ללבנון החיים שלי הם עבור איראן', Not for Gaza, Not for Lebanon, My Life for Iran! .  זו סיסמה המושמעת בהפגנות האופוזיציה באיראן מאז המהומות ב-2009.
בכמה מההפגנות הופיעה גם הסיסמה, 'היום הוא יום אבל. חיי העובדים תלויים על בלימה.' Today is the mourning day, workers lives hang in the balance!
 עמיד ראזה גודארזי Hamidreza Goodarzi, סגן המושל הכללי של טהרן, אישר את קיום ההפגנות ואמר, כי הסיבה העיקרית לכך הייתה הפסקות חשמל ממושכות בבירה האיראנית המגיעות לעיתים להפסקת החשמל לכמה ימים.
סגן המושל לא מסר פרטים כיצד ההפגנות פוזרו, ומה היה מספר ההרוגים והפצועים בין המפגינים כאשר כוחות הביטחון האיראניים פיזרו אותן.
במקביל, נמסר גם כי נמשכות המהומות בדרום איראן בחבל חוזיסטאן  Khuzestan, ובעת פיזור ההפגנות שם על ידי כוחות של משמרות המהפכה האיראניים נהרגו לפחות שמונה מפגינים. הידיעות על כך שהגיעו לטהרן הביאו לכך שחלק מהמפגינים השתמשו בסיסמא-'מטהרן ועד חוזיסטאן- אחדות אחדות'. From Tehran to Khuzestan, unity, unity.
מקורות מבין המפגינים בטהרן מסרו, כי הם התאכזבו מכך כי ממשל הנשיא ג'ו ביידן לא גינה את פיזור ההפגנות בכוח, וגם לא פרסם הודעת תמיכה במפגינים, לאחר שהוא חושש מפגיעה במו"מ הגרעיני המתנהל בין ארצות ואיראן בווינה. אחד מראשי המפגינים אמר, כי הוא מתקשה להבין את גישת הממשל האמריקני לאחר שממילא המו"מ הגרעיני כבר הופסק
למעשה, והסיכויים כי הוא יתחדש לאחר השבעתו של איברהים ראיסי כנשיא איראן בתחילת אוגוסט-קלושים.

Print Friendly, PDF & Email