מאזן האיומים בין ישראל ואיראן. האיום האיראני לפגוע בכור בדימונה ריק מתוכן. ישראל עדיין מתקשה להכיר בעובדה שהיא נשארה לבד מול האיום האיראני

הטלוויזיות האיראניות והישראליות אינן מפסיקות לשדר, בימים האחרונים, תמונות מהתרגיל הצבאי הגדול של משמרות המהפכה האיראניים שבמהלכו הכוחות האיראניים שיגרו, ביום שישי 24.12, לא פחות מ-16 טילים לעבר דגם שהם בנו של הכור הגרעיני בדימונה והשמידו אותו.
המדובר באיום איראני ריק מתוכן.
אם אכן האיראנים ישגרו מספר גדול של טילים לעבר הכור הגרעיני בדימונה ויהרסו אותו, בהתרחשות של מלחמה ישראלית-איראנית ממשית, הם לא יפגעו בתוכנית הגרעינית הצבאית הישראלית, ( הקיימת רק לפי מקורות זרים. )
מבלי להיכנס לפרטים אפשר להניח כי האיראניים יודעים זאת אבל נוח להם להמשיך ולהשתמש במונח 'הכור הגרעיני בדימונה', כסמל ליכולתם לפגוע באתרים אסטרטגיים ישראליים.

במקביל, האיום הצבאי הישראלי לתקוף ולהשמיד את התוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית, גם הוא ריק מתוכן.
למרות הצהרתו של מפקד חיל האוויר הנכנס האלוף תומר בר שאמר, כי ישראל יכולה לתקוף בהצלחה את תוכנית הגרעין האיראנית מחר, וכי תקיפה כזו תתרחש בתקופת כהונתו. אין ביכולותיהם של חיל האוויר וצה"ל להרוס/להשמיד את כל התוכנית הגרעינית האיראנית.
צה"ל וחיל האוויר יכולים לפגוע קשה בכמה אתרים מרכזיים של התוכנית הגרעינית האיראנית, אולם מבלי שארצות הברית תיכנס למלחמה עם איראן, הנזק לתוכנית הגרעינית  האיראנית יהיה מוגבל.
במילים אחרות, הדיבורים הרמים של שני הצדדים-הישראלי והאיראני, יוצרים, בשלב זה, מאזן אימה של מילים ולא של מעשים.
המטרה של שני הצדדים ברורה: גם ירושלים וגם טהרן, מנסות להרוויח זמן בעימות ביניהם, כאשר כל צד שוקל את צעדיו בזהירות רבה.
לכן כל הפעולות  הצבאיות הישראליות והאיראניות שהתרחשו עד כה היו מוגבלות, כאשר  שני הצדדים מעריכים כי הן לא תגרורנה פעולות תגמול נרחבות.
פעולות ישראליות בעלות תעוזה וכושר ביצוע מרשים, כמו התקיפות של מתקני הגרעין בנטאנז ובקארג', או חיסולו של ראש תוכנית הגרעין האיראנית מוחסיין פאריזאדה Mohsen Fakhrizadeh, זכו לתגובה איראנית חלשה ורפה, כמו התגובה האיראנית על חיסולו של מפקד גדודי אל קודס הגנרל קאסם סוליימני.   
זו גם הסיבה מדוע בביקור האחרון בשבוע שעבר של היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן בישראל לא הושגה שום הסכמה עקרונית בין וושינגטון וירושלים, איך לנהוג בתוכנית הגרעין האיראנית.
מכונות התעמולה של משרד ראש הממשלה נפתלי בנט, ושר הביטחון בני גנץ, דאגו לאחר כמה ימים של שתיקה לפרסם כאילו מעתה קיים 'סוף סוף', כפי שהגדיר זאת מקור אחד, תיאום מלא בין וושינגטון וירושלים. זו כמובן הנחה שאיננה קיימת במציאות.
שר החוץ יאיר לפיד שכנראה לא שמע על 'התיאום' בין וושינגטון וירושלים אמר, ביום ב' 27.12, בהופעה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי 'ישראל לא תיתן לאיראן להפוך למדינת סף גרעינית. אנחנו מעדיפים כמובן לפעול בשיתוף פעולה בינלאומי, אבל אם צריך – נפעל לבד. נגן בכוחות עצמנו על ביטחוננו', אמר לפיד.
סימנים רבים מעידים כי התוכנית הגרעינית האיראנית כבר הביאה את איראן להיות מדינת סף גרעינית.
ההודעות הישראליות הסותרות האלה מצביעות על כך שהצמרות המדיניות והצבאיות הישראליות עדיין מתקשות לעכל את העובדה שברורה כבר זמן רב: אם ישראל רוצה לפעול נגד הגרעין האיראני היא נמצאת במערכה זו לבד מול טהרן, והחלטה אם לפעול או לא יכולה ליפול רק בירושלים.   

Print Friendly, PDF & Email