מאחורי העימות הטורקי-סורי-כורדי במאנביג', כוחות רוסיים נכנסים לצפון סוריה, ונערכים יחד עם הצבא הסורי לחצות את הפרת מזרחה

זה היה השבוע הטוב ביותר עבור נשיא סוריה בשאר אסד. זה היה שבוע של הישגים בלתי צפויים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוריה. זה היה השבוע הגרוע ביותר עבור מדיניות נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן בסוריה.

הגורם העיקרי שגרם לכל ההתפתחויות האלה הייתה כמובן החלטתו של נשיא ארצות הברית  דונלד טראמפ מה-19 לדצמבר להוציא את הכוחות האמריקנים ממזרח ומצפון סוריה. נכון ליום שישי 28.12, מלבד כמה מאות יועצים אזרחיים שפעלו כיועצים במסגרת הצבא האמריקני, עדיין אפילו חייל אמריקני אחד עוד לא יצא את סוריה. אבל הדינמיקה שהחלטה זו יוצרת כבר נמצאת בפעולה.

אפשר לתאר מה עלה בראשו של נשיא סוריה בשאר אסד, כאשר ראה ביום חמישי 27.12, את דגל איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE עולה על בנין שגרירותה בדמשק ושעריה נפתחים למבקרים.
רק בשבוע השני של חודש דצמבר עיין אסד במסמכים מודיעיניים שדיווחו לו, כי אבו דאבי הכינה, לפי בקשתה של ארה"ב, כוח צבאי המורכב מחיילי היחידות המיוחדות שלה כאשר הם נתמכים על ידי מסוקי קרב, וכי כוח זה יגיע תוך כמה ימים לצפון סוריה. זו הייתה צריכה להיות הפעם הראשונה שמדינה ערבית תציב כוחות צבאיים בטריטוריה סורית. אולם כאשר הנשיא טראמפ קיבל את החלטתו להוציא את הכוחות האמריקנים, גם ה-UAE ביטלה את תכניותיה לשלוח כוחות לסוריה, ובמקום זאת החלה במו"מ עם אסד לחידוש היחסים הדיפלומטיים.

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בעקבות הצעד הזה של אבו דאבי, תפתח בקרוב גם סעודיה את שגרירותה בדמשק ותחדש את היחסים הדיפלומטים שבין דמשק וריאד.
במילים אחרות, אבו דאבי וריאד מיישרות קו עם המדיניות החדשה של הנשיא טראמפ לגבי סוריה.

במקביל נתן הנשיא אסד, ביום ד', פקודה לכוחותיו להתחיל להתקדם לעבר העיר  מאנביג' Manbij בצפון סוריה. ביום שישי 28.12. הכוחות האלה כבר נכנסו לכל העיירות שמסביב לעיר ונעצרו בכניסות הדרומיות שלה. כמה לוחמים כורדים של מיליציית ה-YPG הניפו את הדגל הסורי במרכז העיר.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי במטה של היחידות הסורית הניצבות עכשיו ליד מאנביג' ישנם קצינים רוסיים ממפקדת הכוחות הרוסיים בסוריה. אסד לא רק שקיבל את בקשתם של הכורדים הסוריים להיכנס למאנביג', כאמצעי לעצור את האיום של התקפה טורקית עליה, אלא שהנשיא הסורי קיבל גם את הסכמתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לצעד הזה.
אם הקצינים הרוסיים ייכנסו למאנביג' ביחד עם הכוחות הסוריים, זו תהייה הפעם הראשונה שכוחות צבא רוסיים נכנסים לצפון סוריה. ואם הכוחות האלה ימשיכו, כפי שמתוכנן לנוע מזרחה לעבר בירת הכורדים א-קמישלי, זו תהייה הפעם הראשונה מאז התחלת המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה  לפני שלוש שנים בספטמבר 2015, שכוחות רוסיים יכנסו לצפון סוריה, ויחצו ביחד עם הכוחות הסוריים את נהר הפרת מזרחה.
בזה יתמוטט ההסכם שהושג באוגוסט 2015, בין נשיא ארצות הברית אז אובמה ובין ולדימיר פוטין, על חלוקת אזורי ההשפעה  בסוריה בין שתי מעצמות העל. לפי הסכם זה פוטין התחייב אז שכוחות רוסיים לא יחצו את הפרת מזרחה.

חדשות יותר גרועות מאלה לא יכלו להגיע ביום שישי 28.12, לנשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן.  זו הפעם השנייה בחודש האחרון שהוא וצבאו עומדים בסוריה בפני שוקת שבורה.
תחילה האמין ארודאן שיש לו הסכמות עם הנשיא טראמפ לפיהן הכוחות הטורקיים יוכלו להיכנס לשטחים שבשליטת הכורדים ( המיליציה הצבאית שלהם ה-YPG. ), וכי האמריקנים ירשו להם לחצות את הפרת מזרחה ולהתקדם לעבר אל-קמישלי.
הנשיא טראמפ לא התכחש לסיכומים אלה עם הטורקים. יתרה מזאת, ב-19 לדצמבר כאשר הנשיא הודיע על נסיגת הכוחות האמריקנים, הוא גם ציין, כי הנסיגה האמריקנית תהייה בתיאום מלא עם טורקיה.  
אולם כאשר המשלחת הצבאית האמריקנית שהייתה צריכה להגיע לאנקרה כדי לתאם מהלכים לא הגיעה לשם עד לפרסום דברים אלה, הבין ארדואן כי כל הסיכומים אליהם הגיע עם וושינגטון הם רק מסך עשן שנועד להטעות אותו.

זו הסיבה מדוע  ביום ג' 25.12, מיהר ארדואן לומר, שהוא ייצא בימים הקרובים למוסקבה, כדי לדון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בתוכניות האמריקניות לסגת מסוריה. כמו כן אמרו ארדואן ודובריו, כי בביקור במוסקבה ידון הנשיא הטורקי עם פוטין בתיאום הפעולות של הצבא הטורקי מזרחית לנהר הפרת.  אולם דברים אלה של ארדואן נדחו מיד על הסף על ידי דוברו של הנשיא פוטין, דימטרי פאשקוב  Dmitry Peskov שאמר, כי בלוח הפגישות של הנשיא פוטין לא מופיעה פגישה עם ארדואן בימים הקרובים.
כאשר ארדואן איבד את תמיכתו של הנשיא דונלד טראמפ, לפוטין אין ענין להיפגש אתו.
בצר לו שולח ארדואן, בשבת 29.12 למוסקבה, משלחת טורקית רמת דרג, בה משתתפים שר ההגנה הטורקי הוסלי אקאר  Hulusi Akar, ראש מוסד הביון המרכזי הטורקי ה-MIT, חאקן פידאן  Hakan Fidan, ושר החוץ הטורקי מווליט צ'אווסוגלו   Mevlüt Çavuşoğlu.
ארדואן מבין שאם הוא רוצה להציל את העמדות הטורקיות בצפון סוריה עלי לדבר עכשיו עם הרוסים ולא עם האמריקנים.
כאמצעי לחץ על הרוסים, נתן נשיא טורקיה ביום שישי הוראה לראשי המיליציות הסוריות הפרו טורקיות הנמצאות בצפון סוריה, והמורכבות בעיקר מלוחמים טורקמניים סוריים, לחמם את גזרת מאנביג'.
ספק רב באם הדבר יעשה רושם גדול על הרוסים.         Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות