מאחורי התנועות הצבאית האמריקניות והאיראניות במזה"ת ובמפרץ, גם וושינגטון וגם טהרן משאירות לעצמן חודשיים נוספים למו"מ

ההתנגשות הצבאית בין ארצות הברית ואיראן עדיין איננה עומדת להתרחש בימים, או בשעות הקרובות, בינתיים שני הצדדים לקחו פסק זמן של חודשיים עד 1 ביולי, לפני שיקבלו החלטות חדשות נוספות.

מדיניות זו גם מצד וושינגטון, וגם מצד טהרן, איננה מבטיחה, שבתקופה זו לא תהיינה התנגשויות מקומיות בין גורמים פרו-איראנים, ופרו אמריקנים במזרח התיכון ובמפרץ, כמו זו שהייתה במשך 36 שעות ביום א' וב' (6.5-5) בין ישראל והחמאס והג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה ובדרום ישראל, אבל זו גם הסיבה מדוע התפרצות אלימה זו, הייתה קצרה כל כך.
לא לטהרן הנכנסת עתה לעימות ישיר עם ארצות הברית, ולא למצרים השקועה עכשיו במלחמה בלוב, יש פנאי, רצון וכסף, להיות מעורבות גם במלחמה בעזה.

לכן, בעוד שבימים האחרונים נמשך התגבור של כוחות צבאיים אמריקנים במפרץ, ביקורו של  שר החוץ האמריקני מייק פומפיו בבגדאד, ביום שלישי 7.5, נמשך ארבעה שעות בלבד.
הביקור נועד להעביר באמצעות הנשיא ברהם סאלח וראש הממשלה עבדאל עבדול מהדי, לשניהם יש קשרים בטהרן ועם מפקד 'גדודי אל קודס' הגנרל קאסם סוליימני, אזהרה אמריקנית לפיה כל התקפה של איראן או של בעלי בריתה על מטרה אמריקנית במזרח התיכון, או במפרץ תענה בהתקפה אמריקנית כבדה על מטרות בתוך איראן.

ממשל טראמפ חייב להפגין כלפי חוץ כי הוא מוכן ללכת עד כדי עימות צבאית עם איראן כדי לכפות את מדיניות הסנקציות שלו, מאחר והעמדה הזו נחוצה לו כאשר המו"מ הגרעיני עם צפון קוריאה נמצא במשבר.
מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און, שבינתיים הקפיא את המו"מ לאחר שהתלונן לשווא באוזני מנהיג סין צ'י צ'ינפינג  ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין על מדיניותם הקשוחה של טראמפ ופומפיו, מתבונן ובוחן מקרוב כל צעד אמריקני ואיראני הקשור בתוכנית הגרעינית האיראנית, בדיוק כפי שמנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, בודק כל תנועה במערכת היחסים שבין וושינגטון ופיונגיאנ, ובשרירים הצבאיים שקים ג'ונג און מידי פעם מפעיל.

ברור שגם וושינגטון וגם טהרן משחקים עתה על זמן, כאשר הטקטיקה הזו מאפשרת להם להשמיע ולהפגין איומים מרחיקי לכת.

ביום ד' 8.5 היה זה נשיא איראן חסן רוחאני, אשר הודיע על פרישתה הצפויה של איראן מההסכם הגרעיני ה- JCPOA. רוחאני קצב 60 יום נוספים עד 1 ביולי השנה, עד אשר איראן תחל בפעולות ממשיות לבצע מהלך זה.

כמה שעות לאחר מכן באותו יום הודיע ממשל טראמפ על הפעלה של שורה חדשה של סנקציות על משק המתכות האיראניות, רק כדי להודיע ביום ה' 9.5 לפנות בוקר, כי ארצות הברית תאפשר לחברות החוץ המקיימות קשרים ועסקים עם איראן בתחום המתכות מרווח של 60 יום כדי לאפשר להן להתארגן לקראת הפעלת הסנקציות החדשות.

מול מרווח הזמן של 60 היום של ממשל טראמפ עומדים 60 היום של חסן רואחני.

בהקשר זה צריך לציין, כי אם טהרן תתחיל אחרי ה-1 ביולי, כפי היא מאיימת השבוע, להעשיר אורניום לדרגה צבאית של למעלה מ-20 אחוז, או/ו תחדש פעולות כור הפלוטוניום באראק Arak היא צריכה להתחיל בהכנות אלה כבר עתה, כדי שלאחר ה-1 ביולי שני הצעדים האלה אליהם המערכת הגרעינית האיראנית נערכת כבר זמן רב, יפעלו כבר באמצע הקיץ בהיקפים מלאים.

זו הסיבה העיקרית מדוע ארצות הברית החלה לרכז בימים האחרונים כוחות צבאיים במזרח התיכון ובמפרץ.
ממשל טראמפ מאותת לטהרן, כי הוא לא יאפשר לה להשתמש בחודשים הבאים כדרך להפעיל את התוכנית הגרעינית שלה מחדש.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות