מאחר ואף פעם לא היה במציאות סיכוי ל'הסדרה' בעזה, יכול סינוואר שוב לאיים בשיגור טילים על תל-אביב

מי אחראי לכך שיחיא סינוואר, מנהיג החמאס בעזה, יכול לאיים, ביום חמישי 30.8, כי צופרי האזעקה יופעלו בתל-אביב במשך חצי שנה רצופה, וכי את כל כמות הטילים החמאס שיגר מרצועת עזה, לפני ארבע שנים במבצע 'צוק איתן' במשך 51 יום הוא יכול לשגר היום תוך חמש דקות?
אפילו ישנה הגזמה רבה בדבריו, עדיין האיום נשאר עומד ותלוי.
יתרה מזאת, מי אחראי לכך שעד היום לא רק שלא הושגה 'הסדרה' אלא אפילו לא הושגה הפסקת אש?
כביכול ישנה הסכמה בין צה"ל לחמאס 'כי שקט יענה בשקט'. אבל גם הנחה זו איננה נכונה. זו הגרסה של צה"ל למצב, אבל לא של החמאס. החמאס משאיר בידו, כפי שאפשר להיווכח מדבריו של סינואר, את האופציה לפתוח באש ולשגר טילים בכל רגע נתון שהוא ירצה.
למעשה החמאס פותח באש אבל באחרונה רק בימי שישי כאשר מבין המפגינים ליד גדר המערכת ברצועת עזה מושלכים מטעני חבלה ורימוני יד לעבר כוחות צה"ל.  צה"ל לא מגיב לאירועים 'פעוטים' כאלה כדי שלא לפגוע 'בהבנות'  ו'בסיכוי ההסדרה' שאינם קיימים במציאות.
גם נושא טרור העפיפונים ובלוני התבערה ירד מעל סדר היום. מלבד הסיבה שמספר הבלונים שמשוגרים מהרצועה ירד דרמטית, התפתחה בארץ טכניקה לפיה מדווח, שכל שריפה בדרום לא התרחשה בגלל בלוני תבערה.
שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן ניסה, ביום ד' 29.8, לקרוע במקצת  את מסכת התעמולה של הגורמים המדיניים והצבאיים ישראל, כאשר קבע בזהירות, כי 'הסדרה' עם החמאס ברצועת עזה מבלי שהרשות הפלסטינית ברמאללה תשותף בה 'תהייה בבחינת מתן פרס גדול לחמאס'.
במלים יותר פשוטות וישירות 'הסדרה' כזו תהייה פרס גדול לטרור.  הוא גם העריך כי הסיכויים ל'הסדרה' אינם רבים.
זו הייתה דרך עדינה לומר, כי אף פעם לא היה סיכוי 'להסדרה', וכי גם בעתיד הסיכויים להשיג 'הסדרה' כזו אינם קיימים.
הבעיה היא שמלבד מערכת היחסים הסבוכה שאיננה ניתנת לפתרון בין מצרים, החמאס, והרשות הפלסטינית, קיימות גם בצד הישראלי צמרת מדינית וצמרת צבאית שטוב להן כי המצב המעורפל הזה סביב רצועת עזה יימשך ללא הכרעה.
הדרגים המדיניים, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, אינם רוצים לצאת למבצע צבאי בעזה, לא מצומצם ולא רחב.
הוויכוחים המתוקשרים על הנושא בין שר הביטחון ליברמן ושר החינוך נפתלי בנט על נושא עזה, הן צחצוחי חרבות פח פוליטיות שנועדו לקדם את האינטרסים של מפלגותיהן בקלפי במקרה ותערכנה בקרוב בחירות כלליות.
אין שום קשר ממשי בין חילופי הדברים ביניהם למצב האמתי השורר בעזה.
ברור כי כל המצב הזה מאפשר לחמאס ליהנות מכל העולמות.  יחיא סינוואר, המוצג כדרך קבע בישראל כשחקן מתון 'שאיננו רוצה הסלמה', יכול להמשיך לארגן את ההתפרעויות ואת השלכת מטעני החבלה ליד גדר המערכת, יכול להעמיד בקהיר תנאים להסדרה, כאשר הוא יודע ששום צד לא יקבל אותם, ויכול לאיים לשלוח טילים על תל-אביב.
הבעיה היא שכאשר סינוואר וחבריו יחליטו לשבור את הכילים-האיומים האלה יתרחשו!  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות