מאמץ אמריקני למנוע התפרצות מלחמה אזורית. אובמה: בדמשק שולטת 'כנופיית אסד'

ארה''ב, צרפת ובריטניה פתחו ביום ג' 6.12, במהלך שמטרתו למנוע התדרדרות המזרח התיכון למלחמה אזורית שתתחיל בסוריה, ובניסיון לעצור מלחמת אזרחים סורית, שלפי דעת האמריקנים תהייה גרועה ומסוכנת יותר מאשר הייתה המלחמה בעיראק.
במקביל נמשכות ההכנות הקדחתניות בצבאות האזור, כולל הצבא הסורי, צה''ל, חיזבאללה, וצבאות טורקיה וירדן, לקראת פריצת מלחמה אזורית, בעיקר בגלל ההערכה כי המהלך האמריקני-מערבי החדש ייכשל.
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מציינים, כי החששות מפני כשלון המהלך  האמריקני-מערבי והתפרצות מלחמה גדולים, מאחר והמהלך האמריקני צריך להביא בסופו של דבר להוצאת השלטון בסוריה מידי בשאר אסד ומשפחתו והעברתו לידי הצבא. אפילו אם בשאר אסד ומשפחתו יעמידו תחילה פנים שהם משתפים פעולה עם המהלך הזה, הרי בסופו של דבר הם יפעלו נגדו כדי למנוע את הורדתם מהשלטון.
המקורות המודיעיניים שלנו מדווחים, כי המהלך האמריקני-מערבי החל כבר בשבוע שעבר כאשר סוכנים מערביים נכנסו מלבנון וירדן, תוך עצימת עין של משטר אסד, לתוך שורה של ערים ברחבי סוריה שהשליטה החלקית או המלאה בהן נמצאת בידי המורדים ביניהן חומס, חמה, ואידליב בצפון, דיר אל-זור Deir al-Zor, ואבו קמאל Abu Kamal, במזרח, ודרעא Dara בדרום סוריה, כדי לנסות ולאחד את הכוחות השונים של האופוזיציה והמורדים המקומיים  שהפילוג והיריבות ביניהם עמוקים.
לאחר הפעולה להכשרת השטח בתוך סוריה, נפגשה שרת  החוץ האמריקנית הילארי קלינטון ביום ג' 6.12 בז'נווה, עם ראשי ארגוני האופוזיציה הסוריים הפועלים בבירות אירופה השונות, בטורקיה, לבנון, וירדן, בניסיון לאחד את פעולותיהם  ולקבל את הסכמתם למהלך האמריקני-מערבי.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי קלינטון הודיעה לראשי הארגונים כי ממשל אובמה החליט להגביר את הלחץ המדיני, הכלכלי, והצבאי על משטר בשאר אסד, וכי הנשיא אובמה הורה אישית לכל זרועות הממשל האמריקני להפסיק להשתמש  כלפי השלטון בדמשק במונח 'משטר אסד', ובמקומו להתחיל להשתמש במונח 'כנופיית אסד' Assad Gang . 
ביום ד' 7.12, עומד להגיע לביירות עוזר שרת החוץ האמריקנית ג'פרי פלטמן Jeffrey Feltman assistant secretary of state for Near Eastern Affairs, לאחר שבימים האחרונים שהה בירושלים ובתל-אביב שם תיאם את המהלך האמריקני עם הצמרת המדינית והביטחונית הישראלית.  פלטמן, ימשיך לנהל את המהלך האמריקני-מערבי מלבנון.
במקביל, החזירו וושינגטון ופריס ביום ד' לפנות בוקר את שגריריהן לדמשק, לאחר חודש וחצי בו נעדרו ממנה. המטרה של החזרת השגרירים היא לחזור ולפתוח ערוצים אמריקנים וצרפתים ישירים אל נשיא סוריה אסד בניסיון לבחון את מידת נכונותו לפרוש מהשלטון בצורה מסודרת, זאת כדי למנוע מלחמה אזורית ופריצת מלחמת אזרחים בסוריה.
מלבד נכונותו של אסד להסכים לכניסתם של משקיפים ערביים לערים המרכזיות בסוריה בהן מתחולל המרד, וגם זאת בתנאים שאינם מתקבלים על דעתם של האמריקנים וראשי מדינות ערב והליגה  הערבית, אין שום סימן אחר המגיע מדמשק המצביע על כך כי אסד מוכן לשתף פעולה עם המהלך האמריקני-מערבי החדש. אולם הנשיא אובמה, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, החליטו במגעים החשאיים שהם מקיימים ביניהם בימים האחרונים בנושא הסורי להיאחז בקצה חוט זה ולנסות ולדחוף את המהלך קדימה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כל המהלכים המדיניים-המודיעיניים החשאיים האלה לא הפסיקו אפילו לרגע אחד את ההכנות הצבאיות  המתקיימות באזור לקראת מלחמה אזורית.
בשבת וביום א' 4.12-3  ערך צבא סוריה תרגיל צבאי גדול במזרח המדינה. צה''ל הגיב על התרגיל הסורי בעריכת תרגיל גדול של חטיבת גולני ברמת הגולן ביום ג' 6.12. שני התרגילים, הישראלי והסורי, תרגלו הדיפת פלישת כוחות זרים, והעברת הלחימה לשטחו של האויב. 
כשם שבתרגיל הצבאי הסורי השתתפה כל הצמרת הביטחונית והצבאית הסורית, כך בתרגיל הישראלי השתתפו שר הביטחון אהוד ברק, והרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ.
בצורה שאיננה אופיינת לה דאגה ישראל לפרסם בפומבי ביום ג' כי השר להגנת העורף מתן וילנאי ביקר בבתי הזיקוק בחיפה ודן עם הנהלתם באספקת דלק לעורף הישראלי בעת מלחמה. פורסם גם שוילנאי אמר כי מערכת הביטחון שוקלת להציב מערכת כיפת ברזל במפרץ חיפה שתגן על בתי הזיקוק מפני התקפות טילים.
ביום ג' הפגין גם מנהיג חיזבאללה את מעורבותו הצבאית במרד בסוריה. בהופעה פומבית ראשונה שלו בביירות בשלוש השנים האחרונות מאז 2008, הצהיר נסראללה, כי התמיכה של חיזבאללה בבשאר אסד היא מוחלטת, וכי חיזבאללה תיתן למשטר בדמשק את כל העזרה הדרושה לו. מצורת וטון דבריו של נסראללה היה ברור כי הוא מדבר גם בשמה של טהרן.
 

Print Friendly, PDF & Email