מאמץ רוסי למנוע פעולה צבאית מערבית בדמשק, מוסקבה: נקבל משלחת אופוזיציה סורית

הלחץ על הנשיא בשאר אסד להפסיק את הרג המפגינים, או לרדת מהשלטון, תוך כדי האפשרות שהוא עומד מול פעולה צבאית מערבית, התגבר ביום א' 9.10, כאשר בעלת בריתו הבינלאומית העיקרית רוסיה, הודיעה, כי ביום שלישי 11.10 תגיע לביקור במוסקבה משלחת סורית המורכבת מארגוני האופוזיציה השונים המתנגדים לאסד.
דמשק שקיבלה לפני כן הודעה על התפנית הרוסית, הגיבה בחריפות רבה, כאשר זמן קצר לפני מסירת ההודעה הרוסית, שלחה את שר החוץ הסורי ואליד מועלם Walid Al-Muallem לאיים, 'כי ממשלת סוריה תגיב בנקיטת צעדים חמורים, אם מדינה כל שהיא תכיר רשמית בארגון הגג של קבוצות האופוזיציה'. ציטוט המקור: The Syrian government would retaliate with severe measures if any country formally recognizes the opposition umbrella groups, מועלם לא אמר דבר איך סוריה תפעל נגד מדינות כמו רוסיה, שעצם ביקור משלחת ארגוני האופוזיציה הסורית בבירתם תהווה הכרה רוסית חלקית בהם.
קודם לכן, דאגו הסורים לפרסם תמונה נדירה של נשיא סוריה בשאר אסד העומד ביחד עם ראשי צבאו. במילים אחרות, סוריה מוכנה להגיב צבאית על כל צעד מערבי, או רוסי, לראות במורדים חלק מהשלטון הלגיטימי בדמשק.
ההודעה הרוסית מורכבת משני חלקים. סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב Mikhail Bogdanov, אמר, כי רוסיה מציעה לכנס במוסקבה וועידה בה ייפגשו נציגים של משטר בשאר אסד, והמורדים הסוריים. 'המסר העיקרי שלנו', הדגיש בוגדנוב, 'הוא שכל הבעיות שהצטברו במשך השנים הרבות בסוריה אין יכולות להיפתר בכוח או בעימות'. ציטוט המקור:
Our main message is that all the problems which have accumulated in Syria over many years can’t be resolved through force or confrontation.
במילים אחרות, מוסקבה חושבת כי נכשלה המדיניות של אסד לדכא באש את המרד נגדו וכי אין לו ברירה אחרת אלא לשבת לשולחן הדיונים עם המורדים. 'להשקפתנו' הדגיש בוגדנוב, 'אין אלטרנטיבה אחרת משאר לדיאלוג פוליטי בעל בסיס רחב'. ציטוט המקור: In our view there is no alternative to broad-based political dialogue.
הצעד השני של מוסקבה ביום א' , היה פרסום הודעה של משרד החוץ הרוסי, אשר אמרה כי ביום ג' 11.10, יארחו הרוסים משלחת של נציגים ארגוני אופוזיציה סורים לשיחות.
המקורות במוסקבה והאיראניים של תיקדבקה מציינים, כי צעד רוסי כזה לא רק שיביא למתיחות רבה ביחסי סוריה-רוסיה, אלא גם ביחסי מוסקבה עם טהרן.
ביום א' נתן יועצו הצבאי של מנהיג איראן האייטוללה חמנאי, גנרל יחייה רחים-סאפאווי Gen.Yahya Rahim-Safavi , ראיון לסוכנות הידיעות האיראנית 'מאהר' Maher, בו הוא אמר כי טורקיה צריכה לשנות את מדיניותה כלפי סוריה, בשאלת הצבת המכ''ם נגד טילים נאט''ו, והעידוד שלה לפלגנות בעולם הערבי, אחרת היא תעמוד בפני סכנה מהעם הטורקי ומשכנותיה. המדיניות של טורקיה כלפי איראן וסוריה, מוטעית, אמר רחים-ספאווי מאחר והיא הולכת בעקבות המדיניות האמריקנית. רחיים סאפאווי לא הזכיר בדבריו את רוסיה, אולם אין ספק כי התכוון בדבריו לא רק לאנקרה, אלא גם למוסקבה, וכי דבריו היו מתואמים עם דברי שרי החוץ הסורי מועלם בדמשק.
גם מועלם, שיגר בדבריו נגד צעדיה של מוסקבה, איום סורי ישיר מול טורקיה כאשר אמר: 'ידיה של סוריה אינן כבולות והיא תגיב על כל צעדים טורקיים שהם'. ציטוט המקור: Syria’s hands are not “bound” and that it would retaliate against any Turkish moves.
במילים אחרות, סוריה תגיב על כל הצעדים הטורקיים נגד סוריה, המדיניים והצבאיים. צעדים אלה כוללים בימים האחרונים הקמה באיסטנבול של המועצה הלאומית הסורית, The Syrian National Council, שהוא ארגון הגג של ארגוני האופוזיציה הסוריים, אשר הודיע , כי מעתה הוא שואף להחליף את משטרו בדמשק של בשאר אסד, וכי הוא יבקש ממדינות ערביות, ביניהן מצרים, להכיר בו כשלטון הלגיטימי של העם הסורי.
צבא טורקיה עורך כבר כמה ימים, החל מ-2 לאוקטובר, תמרון צבאי לאורך גבולה המשותף של טורקיה עם סוריה. התרגיל יסתיים ביום ה' 13.10.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי דמשק רואה בכל צעדים אלה חזרה על אירועי לוב, שם כבר עם התחלת המרידה נגד שלטונו של מועמר קדאפי, כבר לפני שמונה חודשים במרס, הכירו מדינות נאט''ו במועצת השלטון הזמנית הלובית בבנגאזי ה-TNC, צעד שהביא בסופו של דבר למעורבות הצבאית של נאט''ו במלחמה בלוב, ולהדחת קדאפי מהשלטון בטריפולי.
רוסיה מתנגדת למעורבות צבאית של נאט''ו בסוריה כמו בלוב, ולכן רק בשבוע שעבר ביום ג' 4.10, הטילה ביחד עם סין, ווטו על הצעה מערבית במועצת הביטחון אשר מגנה את הדיכוי בכוח של המרד נגד אסד.
משטר אסד השתמש בווטו הרוסי-סיני, בכל אמצעי התקשורת והתעמולה העומדים לרשותו, כדי לתאר את העוצמה שיש בידי משטר אסד, כאשר מאחוריו עומדות שתי מעצמות כמו רוסיה וסין.
אולם חגיגות הניצחון של אסד היו קצרות. כבר ביום ו' 7.10, אמר נשיא רוסיה דימטרי מדבדב,  כי לפני בשאר אסד יש רק שתי אפשרויות: אחת 'להתחיל מיד ביישום רפורמות פוליטיות בסוריה, או לרדת מהשלטון'.
באותו יום, אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני Jay Carney, כי 'אסד צריך להתפטר מיד now לפני שהוא גורר עוד את ארצו בדרך המסוכנת הזו', של שפיכות דמים. במילים אחרות, וושינגטון ומוסקבה, קוראות לאסד לרדת מהשלטון.
מאחר ועד יום א' 9.10, לא באה כל תגובה סורית להצהרות אלה, הגבירה מוסקבה את הלחץ שלה על אסד והזמינה משלחת של ארגוני האופוזיציה הסורית לבקר במוסקבה.  זו מכה קשה לאסד, מאחר ועד עכשיו רק טורקיה תמכה בגלוי המורדים הסוריים.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובמוסקבה מציינים, כי כפי שהיה בלוב, מוכנה ההנהגה הרוסית לשתף פעולה עם ממשל הנשיא אובמה, להביא להקמת שלטון חדש בדמשק שיתבסס על שיתוף פעולה בין נציגי השלטון, כולל משפחת אסד, ובין נציגי המורדים.
מהלך רוסי- אמריקני כזה עמד להתרחש בלוב באמצע אוגוסט, אולם התקפת הכוחות המיוחדים הבריטים הצרפתים, הקטארים והירדנים, על טריפולי מוטטה מהלך זה. עתה מנסה מוסקבה לחזור על המהלך הזה בדמשק, לפני שתהייה מעורבות צבאית מערבית בסוריה.
מקורות סוריים ואיראניים, הודיעו בשבוע שעבר,  כי אם סוריה תותקף, יגיב אסד בהרס ערים בירדן ובישראל.
 

Print Friendly, PDF & Email