מאמצים רוסיים-מצריים-ירדניים להביא לפיוס ערבי כולל עם בשאר אסד ולהשתתפותו של נשיא סוריה בוועידת הפסגה הערבית הקרובה בירדן

בעוד פחות מחודש ב-29 למרס תתכנס בעמן Amman בירת ירדן וועידת פסגה של כל מנהיגי מדינות ערב.
בשבת 25.2 התכנסה בקהיר לישיבה הוועדה לנושאים ערביים של הפרלמנט המצרי Egypt's parliamentary committee for Arab affairs, וקבלה החלטה הקוראת להחזיר את סוריה לליגה הערבית.
לפני חמש שנים, ב-2012, בעיצומם של הקרבות במלחמת האזרחים בסוריה, הליגה הערבית, בה חברות 22 מדינות, קבלה החלטה לגרש את סוריה מהארגון.
צעד מצרי זה הוא קצה הקרחון, של שורה של מנהיגי מדינות הפועלים עתה ביחד, וכל אחד לחוד, כדי לנסות ולהביא את נשיא סוריה בשאר אסד להשתתף בוועידת הפסגה של המנהיגים הערביים.
בין מנהיגים אלה נמצאים: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא מצרים פאתח אל-סיסי, ועבדאללה מלך ירדן.

גם הרוסים, גם המצרים, וגם הירדנים, רוצים לראות את התמונה ההיסטורית כיצד מלך ערב הסעודית סאלאמן ונשיא סוריה בשאר אסד לוחצים ידיים ומברכים אחד את השני.
מזווית הראייה הערבית זה יהיה לא רק מהלך של פיוס בין ריאד שתמכה במורדים הסוריים במשך שש שנות המלחמה, ובין משפחת אסד בדמשק, אלא גם טכס המסמל את סופה של המלחמה הקשה ביותר שהביא האביב או המרד הערבי  שתחיל בדצמבר 2010.
מבחינתה של משפחת אסד, הזמנה כזו פירושה הכרה של שליטי ומדינות ערב בניצחונה של  המשפחה, ובניצחונו האישי של הנשיא בשאר, אשר רק מעטים האמינו שיוכל להחזיק מעמד במלחמה שתמשך שבע שנים ולראות כיצד הוא גובר על המורדים הסוריים.
אין צורך להוסיף מילים שיתארו את האינטרס הרוסי במהלך כזה. נשיא ארצות הברית הקודם אובמה ניבא לפני ששה חודשים, בספטמבר 2015, כאשר המעורבות הצבאית  הרוסית החלה בסוריה, כי מוסקבה תשקע בביצה הסורית.
עתה ברור כי הוא טעה.
אם פוטין יצליח לשכנע את סאלמאן מלך סעודיה להסכים לבואו של אסד לירדן להשתתף בוועידת הפסגה, המהלך יקנה לו ולמוסקבה, מעמד בכורה מדיני בעולם הערבי. כדי להשיג מטרה זו הרוסים מציעים, כי הם מוכנים לערוב לביטחונו ושלומו של נשיא סוריה שיצא לוועידת הפסגה לא מדמשק, אלא מהבסיס האווירי הרוסי הגדול שליד לטקיה המיימים Hmeimim,  מטוס צבאי רוסי שיועמד לרשותו  יביא את אסד לעמן, ועם תום וועידת הפסגה יחזיר אותו ואת פמלייתו לסוריה.
המקורות המודיעיניים והמזרח תיכוניים של תיקדבקה מדווחים, כי הרקע למהלך כבר הוכן על ידי קבוצות קצינים ואנשי מודיעין רוסיים, מצריים, ירדניים, סעודיים וסורים שנעים בשבועות האחרונים בין קהיר, ריאד, עמן, דמשק, והמפקדה הרוסית בסוריה, בניסיון לחבר בין כל הקצוות של מהלך כזה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי במגעים חשאיים של כל גורמים אלה עם גורמי ממשל של נשיא ארה"ב החדש דולנד טראמפ, נרמז להם כי טראמפ איננו מתנגד למהלך כזה, וכי הוא מוכן לקחת אותו בחשבון בקביעת מדיניותו המזרח תיכונית החדשה, אבל הוא איננו מוכן לתמוך בו בפומבי בשלב זה, עד שהוא לא יקבע סופית את מדיניותו באזור.
ביום שלישי 28.2, כאשר טראמפ נשיא הנאום הראשון שלו כנשיא בפני בתי הנבחרים האמריקנים, הוא לא התייחס, מלבד לנושא הטילים הבליסטיים האיראניים, במילה אחת למצב במזרח התיכון. במילים אחרות, טראמפ עדיין לא קיבל החלטות מגובשות בנושא זה.
המצב הזה משאיר את האפשרות, כי רוסיה, הרואה כי וושינגטון מהססת מלהיכנס למהלך כזה,  תצרף את איראן למאמץ הפיוס הערבי עם אסד, כאשר היא מקדמת מהלך פיוס נוסף בין טהרן ובין ריאד.
אפשרות זו היא העומדת מאחורי שורה של מגעים שכווית מנהלת בשבועות האחרונים  בטהרן, מאחורי ביקורו של נשיא איראן חסן רוחאני בכווית ובעומן ב-15.2, ומאחורי נסיעתו הדרמטית של שר החוץ הסעודי עדאל אל-ג'ובייר Adel Al-Jubeir  בשבת 25.2 לבגדאד, ופגישתו שם עם ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבדאי.
עם סעודיה מתפייסת עם בשאר אסד, היא כבר עשתה את מחצית הדרך להתפייס עם איראן.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות עבור “מאמצים רוסיים-מצריים-ירדניים להביא לפיוס ערבי כולל עם בשאר אסד ולהשתתפותו של נשיא סוריה בוועידת הפסגה הערבית הקרובה בירדן

 • מרץ 1, 2017 @ 15:19 at 15:19
  Permalink

  Not Good!!!

 • מרץ 1, 2017 @ 18:39 at 18:39
  Permalink

  אם רוסיה תצליח לאחד את כל ערבים נגד מי הם ילחמו???

 • מרץ 1, 2017 @ 18:42 at 18:42
  Permalink

  דבקה, הכתבות שלכם מעולות, קולעות למטה, ובאמת יוצאות מן הכלל, אבל אתם חייבים ליישם הגהה נוספת לפני העלאת כתבות.
  "עם סעודיה מתפייסת עם בשאר אסד" – המילה הראשונה במשפט צריכה להיות "אם" ולא "עם".
  נתקלתי בזה לאחרונה במספר כתבות, וזה עשוי להקטין את הרושם המעולה שהכתבות יוצרות.

  בכל מקרה תמשיכו בעבודה הטובה שלכם!

  • מרץ 2, 2017 @ 0:29 at 0:29
   Permalink

   צודק מאה אחוז. נדמה לי שעברית אינה שפתם הראשונה של הכותבים הדבקה, ופעמים רבות הדיקדוק לא תקין. אבל הכל נסלח שהכתבות כאלה מעולות

  • מרץ 2, 2017 @ 8:54 at 8:54
   Permalink

   המשיכו, לא תמשיכו

 • מרץ 1, 2017 @ 22:57 at 22:57
  Permalink

  ישראל תאמץ או תחבל במהלך?

 • מרץ 2, 2017 @ 2:25 at 2:25
  Permalink

  אין סיכוי למהלך כזה.
  מהלך כזה פירושו הודאה בכך שסעודיה וקטאר הפסידו וזה מסכן את יציבות שילטונן. כמו כן השיעים והסונים לעולם לא יתפייסו, מדובר כאן במלחמה של עשרות שנים קדימה. השנאה שם תהומית ורק מתגברת.
  גם הטורקים לא יתנו יד למהלך כזו כי אז הם יצטרכו לקבל את המשך שלטונו של אסד וזו השפלה לטורקים.

 • מרץ 2, 2017 @ 15:29 at 15:29
  Permalink

  ממממממ תן לי לחשוב על זה רגע… לא

 • מרץ 2, 2017 @ 17:51 at 17:51
  Permalink

  התפייסות בין סעודיה לאיראן?
  האם זה ייתכן?

 • מרץ 2, 2017 @ 20:32 at 20:32
  Permalink

  נשמע הזוי ולא סביר

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות