מבלי שידע על החלטת ראש הממשלה על נסיגה, הכריז שר הביטחון אהוד ברק, כי 'הגיעה העת למעשים'.

שר הביטחון אהוד ברק בלילה יום א' 2.3, לאחר התייעצות ביטחונית: 'הגיעה העת למעשים. הפעילות המבצעית נמשכת, החמס נושא באחריות'. 'נפעיל כוח כדי לשנות את המצב, ונשנה אותו'. המקורות הצבאיים של תיקדבקה: הדבר היחיד שבוצע עד כה (נכון ליום ב' 3.2 בבוקר), הוא שצה"ל תפס את השטח בצפון הרצועה, עליו היה משתלט תמיד כאשר נכנס לפעול באזורי בית חנון ובית להייה. ההבדל היחיד בין פעולה זו לקודמותיה, הוא הפעלת מטוסי קרב מדגם אפ-16-F, דבר המסביר את האבדות הכבדות שיש לפלסטינים מהתקיפות באוויר. עוד מוסרים המקורות שלנו, כי בשטח אינם מחוללים קרבות, משום שכל כוחות החמס, הג'יהאד האיסלמי, נסוגו ממנו. במילים אחרות, 'הפעילות המבצעית הנמשכת' , איננה יכולה במתכונתה הנוכחית לשנות את המצב, כפי שברק אומר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: בערב, יום א' 2.3, מטח של 3 טילי גראד על אשקלון. טיל גראד פגע פגיעה ישירה בבית הנמצא ליד ביתו של השר לביטחון הפנים אבי דיכטר.
לבתים באזור נגרם נזק. במקום יש פצועה קל מרסיסים בגב, ו-3 נפגעי חרדה. בלילה, נפצע קל ראש עיריית שדרות אלי מויאל מפגיעה ישירה של טיל בבית כאשר היה לידו. הוא סירב להתפנות לבית חולים לטיפול. חיל האוויר תקף מטרות בעזה ובמחנות הפליטים שמסביבה. כוחות צה"ל המשיכו לפעול בצפון הרצועה, בעיקר בפעולות טיהור וחיפוש אחר מאגרי נשק. 5 חיילי צה"ל פצועים קל. במשך יום א', נורו לשטח ישראל 40 קסאמים, 5 טילי גראד. על שדרות נורו 20 קסאמים. בלילה, היו הפסקות חשמל בעיר. על נתיבות נורה טיל גראד. מירי הטילים יש 6 פצועים קל, ו-26 נפגעי חרדה. לפלסטינים יש כ-12 הרוגים.
שני שרים בכירים בממשלה, השר לביטחון הפנים אבי דיכטר, מי שהיה ראש השב"כ, ושר התחבורה שאול מופז, מי שהיה שר הביטחון ורמטכ"ל, מתחו ביום א', ביקורת חריפה ביותר על מדיניותם של ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון אהוד ברק, ועל הדרך בה הם מטפלים בירי הטילים.
השר שאול מופז אמר, כי פעולת צה"ל איננה רציפה, ואיננה יוצרת לחץ מספיק על החמס. שום מדינה, אמר מופז לא הייתה מסכימה כי על עריה ירו טילי קסאם, גראד, ופגזי מרגמות. את הירי הזה יש להפסיק ומיד. מופז אמר, כי על צה"ל לפעול ברצועת עזה, בדיוק כפי שהוא פעל בשנת 2002 במבצע 'חומת מגן' בגדה. כלומר לפגוע בראשי מערכת הטרור, ולרסק את תאי הטרור.
השר לביטחון הפנים אבי דיכטר בישיבת הממשלה ביום א' 2.3: פעולת צה"ל איננה משיגה את מטרותיה, לא עוצרת את ירי הטילים, והיא איננה מהווה הרתעה.
מה השתנה מאז שפעולת צה"ל החלה? שאל דיכטר את השרים. ירי הטילים הורחב לא רק לשדרות ולעוטף עזה, אלא גם לאשקלון ולנתיבות. במקום שעד עכשיו היו 125.000 אזרחים בישראל תחת אש טילים, עכשיו ישנם 250.000 אזרחים כאלה. הדבר היחיד שפעולת צה"ל הביאה, אמר השר, היא תוספת צבע אדום. אין להירתע מלפגוע במחבלים. האזרחים הפלסטינים שמגנים על המחבלים הם בעצמם מחבלים. ראש הממשלה אהוד אולמרט: איפה היום כולם במשך 7 שנים כאשר ירו טילים על שדרות. שר הביטחון אהוד ברק: מטרת פעולת צה"ל ברצועה היא להביא להפסקת ירי הטילים, ולהפסקת הברחות הנשק לרצועה.
המקורות צבאיים של תיקדבקה: דברי הביקורת והתסכול של השר אבי דיכטר, מייצגים את התסכול של מפקדי הכוחות בשטח ברצועה ובפיקוד דרום. הכוחות אינם מורשים להתקדם מעבר לקו של 2.5 עד 3 ק"מ בעומק הרצועה. התיאורים של צה"ל ושל מערכת הביטחון כאילו שליטה ברצועה כזו היא שתביא לצמצום ירי הטילים היא הטעיה. כל הטילים הנורים עתה מחצרות או גגות של בתים אזרחיים על מטרות בישראל, משוגרים מטווחים של 6 עד 15 ק"מ בתוך הרצועה. במילים אחרות, לפעולת צה"ל במתכונתה הנוכחית אין יכולת להשפיע על ירי הטילים.

Print Friendly, PDF & Email