מבצע המלקחית ( פינצטה), המבצע המודיעיני לאיתור גלעד שליט, הוא הגדול והנרחב ביותר שקהילת המודיעין הישראלית בצעה מעודה.

מיוחד ובלעדי למקורות המודיעיניים של תיקדבקה. עתה, לאחר שביום ג` 4.7, חוטפי גלעד שליט פרסמו כיהם לא יימסרו יותר פרטים על גורלו, וגם לא יודיעו אם הוא `הוצא להורג או לא הוצא להורג`, מתרכז עיקר המאמץ לאתר ולמצוא את החייל החטוף גלעד שליט לא בטורי הטנקים או הדחפורים הנעים ברצועת עזה, אלא בעבודת נמלים של אנשי שירותי המודיעין הישראליים, אמ"ן, המוסד, והשב"כ.
עבודה זו מתרכזת עתה בשני מסלולים עיקריים:
1. פתיחה מחדש של כל תיקי המידע המודיעיני שנאסף ברצועת עזה על הפעילות הצבאית-טרוריסטית הפלסטינית בששת החודשים הראשונים של השנה. המטרה: לעבור במיקרוסקופ אלקטרוני ובמלקחית (פינצטה), על כל פרט, אפילו הקטן ביותר ולכאורה חסר החשיבות המופיע בחומר. אולי בתוך החומר העצום הזה מצוי `הפרט אחד` שנעלם בעבר מעיני ותשומת הלב של מנתחי המודיעין, ואשר יכול לתת את קצה החוט אשר יוביל לחוטפים. פרט כזה יכול להתגלות לפתע, במידע הכי פחות רלוונטי, כמו דיווח על שומעה המסתובבת ברצועה על רכישת ציוד בחנות מסוימת בעזה, או על תנועות, שבשעתו היו בלתי מוסברות, של איש טרור זה אחר. ויכול להיות כי המידע קבור בדיווח של מודיע שבשעתו לא ייחסו לו חשיבות, וגנזו אותו `כחסר ערך.`
זו עבודת נמלים בה עוסקים מאות מנתחי מודיעין, שהועברו מכל יחידות וגופי המודיעין הישראלי, למרכז תיאום אחד שהוקם בימים אלה במטרה לנסות ולסנן מחדש את המידע. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי לצורך מבצע איתור וניתוח המידע, גייסו צה"ל וגופי המודיעין את כל הכוח הניתוחי הסדיר והמילואים הניתוחי העומד לרשותם. איש מודיעין בכיר אמר לתיקדבקה כי הפניית כל כוח האדם המומחה באיסוף וניתוח חומר לטפל בנושא חטיפת גלעד שליט, `בא כמובן על חשבון פעילות אחרת, לא פחות חשובה, של האיסוף המודיעיני המבצעי ושל המלחמה בטרור`.
2. מיקוד כל אמצעי האיסוף המודיעיני, האנושיים והאלקטרונים, הקיימים בידי צה"ל וקהילת המודיעין הישראלית, וריכוז פעולתם בנושא אחד ויחיד, גלעד שליט. גם מאמץ זה בא על חשבון פעולות חיוניות אחרות של גופי המודיעין.
המקורות המודיעיניים שלנו מדווחים כי מפקדי מבצע הניתוחים מודיעים היטב לכך, שעד שלא יימצא הפרט האחד שיוביל לקצה החוט, ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל, וצה"ל מגששים באפלה, וכל פעולה שהם מבצעים מבוססת יותר על ההערכות ותחושות, יותר מאשר על מידע מוצק.

Print Friendly, PDF & Email