מבצע 'מגן צפוני' מסתיים בקול ענות חלושה. כוחותיו ויכולותיו של חיזבאללה לא נפגעו. טראמפ סירב לפעול נגד שלטון חיזבאללה בביירות

מבצע 'מגן צפוני' החל ב-4 לדצמבר, והולך ומסתיים ב-25 לדצמבר. כלומר המבצע לאיתור והשמדת מנהרות חיזבאללה הולך ומסתיים תוך שלושה שבועות, ולא 'בעוד כמה חודשים', כפי שראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו העריך עם תחילתו.
אקט של התחלת הסיום של המבצע התקיים ביום ג' 25.12, כאשר ראש הממשלה ושר הביטחון, וחברי הקבינט מדיני-ביטחוני הגיעו לצפון ישראל וביקרו בשטח בו יחידות צה"ל פועלות.
'צה"ל הציג בפנינו את הפעולות שלו ביחס לנטרול המנהרות, המבצע הזה רובו ככולו מאחורינו', אמר בנימין נתניהו לשרי הקבינט. 'יש כאן עבודה יוצאת מן הכלל ששללה את נשק המנהרות מחיזבאללה', הוסיף נתניהו, 'הוא השקיע בזה הרבה ואנחנו הרסנו לו את זה'. לאחר מכן שמעו חברי הקבינט סקירות על המבצע ועל המצב בסוריה מהרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט, ומאלוף פיקוד צפון האלוף יואל סטריק.

חיזבאללה שעד עתה שתק, מסר יותר פרטים כאשר אמר, כי צה"ל השתמש במערבלי בטון ששפכו מלט אל תוך המנהרות 190 פעמים, וכי צה"ל החל ביום ג' לעבור בחפירות מול הכפר מיס אל ג'באל  Meiss Ej Jabal, מול רכס רמים.

אולי חברי הקבינט שמעו, או קיבלו מידע כמה מנהרות של חיזבאללה נחשפו, כמה נאטמו, וכמה פוצצו, ומה היא ההערכה המודיעינית של צה"ל כמה מנהרות נשארו עוד בשטח, ומה הסיכויים לגלותן?
לציבור הישראלי, לעומת זאת, לא נמסרה כל הודעה/הסבר מדוע המבצע מגיע לסיומו הרבה לפני המועד  שתוכנן. בעיקר הציבור לא שמע מפי הרמטכ"ל, או אלוף פיקוד הצפון, האם הושלמה הפעולה מול 'מפת המנהור של חיזבאללה', שהרמטכ"ל אמר בתחילת המבצע שנמצאת בידי צה"ל.

בינתיים, התמונה המצטיירת משלושת השבועות בהם המבצע נמשך היא, כי רוב המנהרות, חוץ מאשר אחת לא הגיעו ולא חדרו לשטח ישראל, ואף אחת מהמנהרות שנחשפו לא הייתה מתאימה לתרחישים שפורסמו, כאילו הן נחפרו ונבנו בצורה שתאפשר למאות לוחמים של איראן וחיזבאללה לעבור דרכן  כדי לכבוש יישוביים וחלקים מהגליל העליון והמערבי.
זאת לא אומרת שאין לחיזבאללה תכניות כאלה, וזה גם לא אומר כי בשטח לא נמצאות מנהרות כאלה, אבל זה אומר שצה"ל חיפש ולא מצא מנהרות כאלה.

מאחר והמידע על התארגנות חיזבאללה והאימונים שכוחותיו המיוחדים עוברים במטרה לפרוץ לשטח ישראל ולכבוש יישוב אחד, או שניים, אינו חדש, והוא קיים כבר 11 שנה, מאז 2008, לא נראה שהייתה דחיפות מיוחדת לצאת למבצע 'מגן צפוני' דווקא עכשיו, מלבד זאת שהדרגים המדיניים והצבאיים חיפשו לעצמם הצדקה מדוע הם אינם פועלים נגד החמאס והג'יאהד האיסלמי ברצועת עזה לאחר שאלה המטירו על ישראל יותר מ-500 טילים, רקטות ופגזים, בשבוע השני של חודש נובמבר.

גם העובדה, כי המבצע הסתיים בדיוק יום אחד לאחר שבישראל הוכרז על עריכת בחירות כלליות ב-9 באפריל, מעורר אי נוחות רבה. הבאת הקבינט מדיני-ביטחוני לגבול הצפון, וההצהרה של ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו כי המבצע 'רובו ככולו מאחורינו', יוצרת את הרושם, כי לדרגים המדיניים יש עתה דברים דחופים יותר לעסוק בהם מאשר במנהרות חיזבאללה, וכי צריך לפנות את השטח במהירות כדי שלא להפריע למערכת הפוליטית במערכת הבחירות.

אבל גם כך, נראה כי הישגיו של מבצע 'מגן צפוני' מוגבלים ביותר. תכניתם של ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו והרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט, להשתמש בחשיפת מנהרות חיזבאללה, כדרך לבידודו הפוליטי של חיזבאללה בלבנון, וכחלק מהמערכה שלהם לצמצום הקשרים שבין המערך הצבאי האיראני בסוריה, למערכים הצבאיים של חיזבאללה בלבנון, הסתיימה ללא תוצאות.
המהלכים הטקטיים הישראלים במבצע 'מגן צפוני' שהיו צריכים להשיג הישגים אסטרטגיים רחבים יותר מאשר סתימת כמה מנהרות טרור, לא הביאו את התוצאות המקוות.
אחד המכשולים העיקריים לכך הוא, שרוב הסיכומים עליהם ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ האמריקני מייק פופמיו הגיעו אליהם, בפגישתם בבריסל ב-3 לדצמבר, 24 שעות לפני התחלת מבצע 'מגן צפוני', לא התממשו. בהקשר זה צריך להזכיר ארבעה סיכומים אמריקנים-ישראליים:

  • צמצום הקשר בין צבא לבנון וחיזבאללה, בעיקר על ידי איום של הפסקת העזרה הצבאית האמריקנית ללבנון. מבצע 'מגן צפוני' דווקא חיזק את הקשר והתיאום בין צבא לבנון וחיזבאללה.
  • החלשת יכולותיו הצבאיות של חיזבאללה עקב אובדן המנהרות. כמו שחיסול מנהרות הטרור של החמאס והג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה לא פגע בכוחם הצבאי, כך חיסול כמה מנהרות טרור של חיזבאללה לא החליש את יכולותיו המבצעיות.
  • החלשת הקשר בין איראן לחיזבאללה על ידי איום אמריקני לפעול נגד הבנקים הלבנוניים העוזרים לטהרן לעקוף את הסנקציות האמריקניות על איראן, ואלה שמנהלים את כספי חיזבאללה. וושינגטון לא נקטה צעדים כאלה.
  • העמדת כוח יוניפ"יל בפני אולטימטום אמריקני לקצץ בתקציבו באם לא יתחיל ליישם את החלטת מועצת הביטחון 1701.  ארצות הברית עשתה כמה צעדים בכיוון הזה, אולם לאחר זמן קצר מאוד נטשה אותם.

אחת הסיבות העיקריות לרפיון האמריקני הזה הייתה  העובדה, כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ  שהחליט בשבוע שעבר להוציא את הכוחות האמריקנים ממזרח וצפון סוריה, עקף לא רק את שר ההגנה המתפטר ג'ים מאטיס, אלא גם את שר החוץ מייק פומפיו, ואת היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון.      

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות