מגעים אנקרה-קהיר להסדיר ביקור של רה"מ טורקיה ארדואן בעזה בתחילת שבוע הבא

מגעים קדחתניים מתקיימים בימים האחרונים בין קהיר ואנקרה, לתאם צעד אנטי אמריקני וישראלי, שבמרכזו יעמוד ביקור של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן ברצועת עזה. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי מדובר על בואו של ארדואן לרצועת עזה ביום א', או ביום ב' 25.7-24.
שני הדברים העיקריים המטילים בינתיים את הביקור הזה בספק, הם: חשש כבד מהתנקשות בחייו של ארדואן בעת ביקורו ברצועה על ידי גורמי אל קעידה הפועלים ברצועה ובחצי האי סיני. התנגדות נחרצת של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לביקור, מאחר והוא יהווה הכרה טורקית-מצרית בממשלת החמס בראשותו של איסמעיל הנייה.
אבו מאזן מפעיל בשעות האחרונות לחצים כבדים על אנקרה וקהיר, לאפשר לו להגיע לעזה לפני הביקור, כדי שהוא יהיה זה שיקבל בשם הפלסטינים את פניו של ארדואן. קהיר תומכת בכך מאחר והדבר יהווה צעד גדול קדימה להחייאת הסכם הפיוס פת''ח-חמס, שבינתיים הוקפא.בינתיים, החמס מתנגד לבואו של יו''ר הרשות הפלסטינית.
המקורות שלנו בוושינגטון מוסרים, כי עדיין לא ברורה עמדת ממשל הנשיא אובמה בדבר ביקור כזה. מה שברור הוא,  כי הממשל נתפס בהפתעה והוא לא היה מודע לאפשרות כי ארדואן מתכונן להרחיב את ביקוריו שייערכו בסוף השבוע ברפובליקה הטורקית בקפריסין, ובמצרים, גם לרצועה. מקורות אמריקנים סרבו להגיב על הידיעות המגיעות מאנקרה.
ראש ממשלת טורקיה ארדואן אמר ביום ג' 19.7, בדברו עם עיתונאים באנקרה ערב ביקורו בחלק הטורקי בקפריסין, כי 'אם התנאים ימצאו כנכונים, אני אשקול ביקור בעזה'. ציטוט המקור: If conditions are right, I will consider a visit to Gaza. ארדואן הדגיש, כי משרד החוץ הטורקי שוקד עתה על הפרטים, והוא ימתין לתוצאות של פעולת המשרד.
המקורות שלנו מדווחים, כי שירותי הביטחון הטורקיים והמצריים פסלו בימים האחרונים את האפשרות כי ארדואן יגיע לעזה בשיירה שתנוע בסיני, לאחר שהוברר כי אין לצבא המצרי שליטה מלאה על הדרכים הראשיות בסיני, ואי אפשר להבטיח את ביטחונו של ראש ממשלת טורקיה.
האפשרות להביא את טאייפ ארדואן במסוקים צבאיים, או אזרחיים מצריים לעזה, נתקלת גם היא בקשיים, מאחר ותנועת המסוקים במרחב האווירי של סיני דורשת את הסכמתה של ישראל, וטיסתם צריכה להיות מתואמת עם מרכזי הפיקוח והבקרה של חיל האוויר הישראלי, דבר לו הטורקים מתנגדים. כמו כן אין אפשרות לספק למסוקים, ללא הסכמת ישראל, מטרייה אווירית של מטוסי קרב, דבר שנהוג לעשות בתנועה אווירית של ראשי מדינות מעל טריטוריה עוינת כזו כמו סיני.
המקורות של תיקדבקה כי בניגוד לצפיות המוגזמות בישראל, כי טורקיה תפעל עתה, בעיקר בגלל לחץ אמריקני, לשיפור היחסים עם ישראל, אין לכך שום סימנים ממשיים בטורקיה עצמה. ארדואן ממשיך לחפש כל הזמן נקודות עימות חדשות עם ישראל, כדי להוכיח לעולם הערבי כי הוא לא זנח את הפלסטינים, ובייחוד את הניסיון לפרוץ את המצור הישראלי על רצועת עזה.
המקורות שלנו מציינים, כי אחת הסיבות העיקריות להתנהגותו זו של ארדואן, הוא המצב במלחמה בלוב. עד לאחרונה קיווה ארדואן, כי באמצעות ארצות הברית הוא יקבל תפקיד תיווך מרכז בין מועמר קדאפי למורדים. בסוף שבוע שעבר הוברר לראש ממשלת טורקיה, כי למרות שהנשיא אובמה הבטיח לו זאת, מסרה וושינגטון את תפקיד התיווך בלוב לידי מוסקבה, כאשר היא דוחקת את טורקיה הצידה. זו היא הסיבה מדוע ארדואן מוכן לבצע עתה את הביקור בעזה, אפילו אם ממשל אובמה יביע לו התנגדות.

Print Friendly, PDF & Email