מגעים חשאיים ישראליים-אמריקנים לקראת האפשרות שארצות הברית תרכך את עמדותיה לגבי איראן, ולקראת התחלת הנסיגה האמריקנית מעיראק.

בלעדי ומיוחד למקורות תיקדבקה בוושינגטון: חוגים צבאיים ומודיעיניים ישראליים העבירו בימים האחרונים מסרים לחוגים אמריקנים מקבילים בוושינגטון, כי הם אינם צריכים לטעות במשבר ובחולשה ללא תקדים בו מצויים היום ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט, שר הביטחון עמיר פרץ, ושרת החוץ ציפי ליבני, ובעובדה כי בירושלים שורר שיתוק פוליטי ומדיני מוחלט. המסר הישראלי מדגיש, כי גם במצב כזה יש בישראל מי שיקבל את ההחלטות הנחוצות כדי לטפל בעימות עם איראן, ובמצב המתפתח בעיראק. זו פעם ראשונה שמקורות אמריקנים בכירים ביותר חושפים מידע האומר כי בגלל המצב הפוליטי בירושלים הם מקיימים מגעים בנושאים דחופים וקריטיים עם דרגים אחרים בישראל מחוץ לדרגים הממשלתיים. זה הוא איתות נוסף של הממשל כי מבחינה אסטרטגית, הוא איננו כולל בשיקוליו את ממשלת אהוד אולמרט. המסר של החוגים הצבאיים והמודיעיניים הישראלים שהועבר לוושינגטון אומר כי בישראל ישנם גורמים העוקבים בדאגה הולכת וגדלה אחר הנטייה המתפתחת בוושינגטון, להגיע לידי פשרה עם איראן בנושא הגרעיני.
המקורות שלנו מוסרים כי הפשרה עליה מדובר באחרונה בוושינגטון היא, כי בעוד איראן לא תפסיק את תהליך העשרת האורניום, היא תיתן לוושינגטון ערבויות, כי אף פעם לא תעשיר אורניום למטרות צבאיות, וכי אף פעם לא תפתח נשק גרעיני.
החוגים הצבאיים והמודיעיניים הישראלים הזהירו את ארצות הברית, כי האיראנים מוליכים אותם שולל ואין ערך להבטחותיהם, אולם מאחר והם ערים לכך כי אין ביכולתם להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות בארצות הברית, הם מבקשים ממשל בוש להגיע להחלטה מהירה, ככל האפשר, אם כן זו תהייה מדיניותו החדשה כלפי איראן. החוגים הצבאיים והמודיעיניים הישראליים אמרו לאנשי הקשר האמריקנים שלהם כי חוסר הכרעה ברור בנושא האיראני, יכול להעמיד את ישראל, וגם מדיניות מזרח תיכון אחרות בפני המצב, בו התחלת הנסיגה האמריקנית מעיראק, המתוכננת להתחיל כבר בסוף הקיץ השנה, בחודש אוגוסט, יכולה להתרחש כאשר המשבר עם איראן או שיעמוד לפני פתרונו, או שיגיע לשיאו. ישראל, לדברי המקורות, יכולה להתקשות אז לעמוד בפני שני משברים אסטרטגיים בסדר גדול כזה בבת אחת, בייחוד כאשר היא צריכה לקחת בחשבון שהם ילוו במלחמה, או מספר מלחמות מקומיות עם הסורים, חיזבאללה, והחמס והג'יהאד ברצועת עזה. מסיבה זו מבקשים החוגים הישראלים מהממשל, להכריע בנושא האיראני בתקופת הזמן הקרובה של 2 עד 3 החודשים הבאים, עוד לפני שהנסיגה האמריקנית מעיראק תתחיל.
המקורות הישראלים לא אמרו מה תהייה מדיניותה של ישראל מול איראן, בהתפתחות בה ארצות הברית תחליט ללכת לקראת פשרה עם איראן, אולי גם מפני שאין היום גורם בירושלים שיחליט על מדיניות כזו, אולם מעצם הצגת הדברים עולה כי חוגים אלה אינם שוללים את השימוש באופציה צבאית ישראלית.
המקורות שלנו מציינים כי בימים הקרובים מגיע למזרח התיכון סגן נשיא ארה"ב דיק צ'ייני העומד לבקר, בסעודיה, ירדן, וסעודיה והוא עומד לדון בשני נושאים מרכזיים:
1. העזרה הצבאית שארצות הברית תזרים למדינות אלה, כדי שתוכלנה לעמוד בפני התוצאות המיידיות של הנסיגה האמריקנית מעיראק, ומפני האיום הצבאי האיראני.
2. צ'ייני ינסה לאסוף את השברים שהותירה התמוטטות המהלכים של מדיניות החוץ של קונדוליסה רייס, אשר דיברה על הקמת ציר אמריקני-ערבי מתון לעצירת איראן. כבר ב-14 במרס במאמר 'האם אפשר לסמוך על סעודיה?' ניתחו המומחים והמקורות של תיקדבקה מדוע למדיניות זו אין על מה להסתמך, ומדוע ארצות הברית טועה כאשר מקווה שהמלך הסעודי עבדאללה יקים ציר ערבי מתון כזה נגד איראן. הקישו כאן לקריאת המאמר המקורי. התוצאה של מהלכי רייס היה כי במקום הציר הערבי המתון, הוקם ציר סעודי-ערבי המורכב מתומכי איראן, סוריה, והחמס. הסעודים אומרים כי הציר הזה נועד להרחיק את בעלי בריתם של האיראנים מטהרן, אבל לדיבורים אלה אין שום סימנים בשטח. להפך מאז הציר הזה הוקם התחזק ביותר מעמדם של הנשיא הסורי בשאר אסד, וראש החמס חלאד משעל.
בגלל ההתפתחויות הפוליטיות בישראל איש לא שם לב להתפתחויות אלה בירושלים, ועדיין ישנם חוגים רבים, ביניהם ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון עמיר פרץ, הממשיכים לדבר ולדון, מתוך שיקולים פוליטיים מקומיים, באופציות 'השלום הסעודית והסורית', אופציות שאינן קיימות כבר במציאות מאז וועידת הפסגה הערבית בריאד בסוף חודש מרס. מציאות פוליטית ביזארית זו בירושלים, היא שהביאה את החוגים הצבאיים והמודיעיניים הישראלים לפנות בימים האחרונים ולדבר ישירות עם וושינגטון.

Print Friendly, PDF & Email