flash90

מדבדב בישראל. פוטין מחכה לטרמאפ


(
סיירת הטילים המונחים הרוסית 'פטר הגדול' )
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
שלח את ראש ממשלתו, ביום ד' 9.11, דימטרי מדבדב Dmitry Medvedev לבקר בישראל לרגל ציון 25 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין רוסיה לישראל.
ביום ה' 10.11 בבוקר ביקר מדבדב כבר בכותל המערבי, ובכך חיזק את דבריו מלפני שבוע בהם אמר, 'כי רוסיה אף פעם לא הכחישה את הזכויות שיש לישראל או לעם היהודי לירושלים ולמקומות הקדושים'. 'הנושא הזה', אמר מדבדב, 'נופח מעבר לכל פרופורציה'. Russia never denied Israel's or the Jewish people's rights to Jerusalem and its holy sites and that the subject has been blown out of proportion.
במילים אחרות, רוסיה מכירה בזכויות שיש ליהודים ולישראל בירושלים, כולל במקומות הקדושים-ובמיוחד בהר הבית.
זו לא רק הייתה הצהרה רוסית המכוונת לפלסטינים, אלא בעיקר לארגוני האיסלם הקיצוני, אשר שמים להם מטרה 'לשחרר' את ירושלים מידי ישראל.
מדבדב גם אותת בכך, כי רוסיה מוכנה למלא תפקיד, במקומה, או ביחד עם ארצות הברית, בהשגת שלום בין ישראל לערבים, וכי היא גמישה בשאלת ירושלים יותר מאשר ארצות הברית.
מאחר והביקור בכותל המערבי התקיים יום אחד בלבד לאחר היבחרו של דונלד טראמפ לנשיאה ה-45 של ארצות הברית, היה בביקורו של מדבדב בכותל המערבי גם איתות  לנשיא  האמריקני החדש המכיר בירושלים כבירת ישראל, שמוסקבה מוכנה לשתף פעולה עם וושינגטון בשורה ארוכה של נושאים מזרח תיכוניים.
כמה שעות לאחר האירועים האלה בירושלים אמר, ביום ה' במוסקבה, סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ראייבקוב  Sergei Ryabkov, כי היו מגעים (בתקופת מערכת הבחירות ) בין המטה של דולנד טראמפ, ואנחנו כמובן ממשיכים לעבוד.  “There were contacts before the election. We continue this work of course."  מקור רוסי אחר אמר, כי נציגים מהשגרירות הרוסית בוושינגטון נפגשו עם אנשי המטה  טראמפ, בעוד שאנשי המטה של הילארי קלינטון  סרבו להיפגש אתם.
במילים אחרות, זה היה איתות ברור שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין מוכן להתחיל לעבוד עם הנשיא האמריקני החדש דולנד טראמפ.
ביום הבחירות לנשיאות, יום ג' 8.11, הודיעו מקורות צבאיים רוסיים שלא הזדהו,  כי קבוצת התקיפה של הצי הצפוני הרוסי, ביחד עם אוניות מלחמה נוספות מהצי הרוסי בים השחור, the carrier strike group from Russia’s northern fleet – along with additional ships from the Black Sea fleet, עומדות להנחית  במשך השבוע מכה  של הפצצות וטילי שיוט, נגד המורדים הסוריים הנצורים במזרח העיר חאלב Aleppo. בראש  הצי הרוסי עומדות: נושאת המטוסים הרוסיים 'אדמירל קוזנאטסוב', סיירת הטילים המונחים 'פטר הגדול', ופריגאטת הטילים המונחים 'אדמירל גריגורוביץ', Admiral Kuznetsov, cruiser Peter the Great and  guided missile frigate Admiral Grigorovich.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי לא הייתה בכך הפתעה לאמריקנים, מאחר ופוטין כבר הודיע לנשיא אובמה לפני כמה שבועות, שדעתו נחושה לכבוש את חאלב מידי המורדים ולהעבירה לידיו של נשיא סוריה בשאר אסד. 
אבל אין ספק כי הצי הרוסי השלים את היערכותו במזרח הים התיכון השבוע לקראת האפשרות כי הילארי קלינטון היא שתבחר להיות הנשיא ולא טראמפ.
התוכנית הרוסית המקורית  הייתה לפתוח במתקפה כבר ביום ד' או ה' מיד לאחר ההודעה על מינויה של קלינטון, אתה יש לנשיא רוסיה ריב מר ועמוק, מר ומתמשך כבר חמש שנים, מאז 2011, כאשר קלינטון  שהייתה אז שרת החוץ, סירבה אז לשתף פעולה עם רוסיה בהצלתו של שליט לוב לשעבר מעומר קדאפי.
זו הסיבה מדוע ההתקפה הרוסית המרוכזת על המורדים הסוריים בחאלב, נועדה לא רק להעמיד את הממשל  החדש של קלינטון בפני עובדה מוגמרת בסוריה, אלא גם לאותת לנשיאה החדשה של ארצות הברית כי פוטין לא יהסס מלהשתמש בכוח צבאי גם בזירות עימות אחרות, אם יהיה צורך בכך.
אולם נראה כי גם פוטין הופתע מתבוסתה של קלינטון ומניצחונו של טראמפ.
עכשיו, בשעות הקרובות, פוטין צריך להחליט באם לבצע את ההתקפה על המורדים בחאלב, או לעצור אותה עד לפגישתו הראשונה עם הנשיא דונלד טראמפ. 

Print Friendly, PDF & Email