מדד הדאו ג'ונס התרסק בכ-4.5 אחוז ויורד בפעם הראשונה ב-4 השנים האחרונות אל מתחת לקו 10.000 הנקודות. בלונדון ירידות של 8 אחוז. ירידות חדות בתל-אביב.

המסחר בניו יורק נפתח ביום ב' 6.10 בירידות חדות נוספות, בשלב מסוים מעל 8 אחוז, כאשר לרוב המשקיעים התברר, כי תוכנית ההצלה הפיננסית של הנשיא ג'ורג בוש בסך 700 מיליארד דולר, לא תביא פתרונות מהירים, אם בכלל למשק האמריקני. למפולת תרמו גם ירידות חדות בכל הבורסות באירופה ובמזרח הרחוק. עם הגיע הידיעות הראשונות מניו יורק על המפולת החדשה התרחשו בבורסה בתל אביב ירידות חדות. ביום ב' לפנות ערב, נכנעה ממשלת בריטניה ללחץ הציבור, ושר האוצר דרלינג הודיע בפרלמנט כי הממשלה תערוב לכל חשבון בנק של אזרחי בריטניה עד 50.000 לירות שטרלינג. במקביל היו,ירידות חדות היו בלונדון שם ה- FTSE התרסק ב-8 אחוז. והלירה שטרלניג נופלת חדות מול הדולר והיורו. ירידות דומות בצרפת של 6 אחוז. גרמניה 5.3 אחוז. בלגיה, הולנד, ורוסיה, שם הופסק המסחר לאחר שנרשמו ירידות של כ-15 אחוז.
עם פתיחת הבורסות במזרח הרחוק, ביום ב' 6.10, צלל מדד ניקיי Nikkei, ב למעלה מ-4.5 אחוז, למרות שהבנק המרכזי היפני הזרים לשוק 9.5 מיליארד דולר. בהונג קונג ירידות של 3.5 אחוז. מאמצי הצלה של בנקים ומוסדות פיננסים גדולים באירופה. נמשכים שתיקת וחוסר המעש של הממשלה ובנק ישראל.
רוב הכלכלנים שהשתתפו ביום א' 5.10 בלילה, בדיון שנערך בלילה בראשותם של המיועדת להרכיב את הממשלה ציפי ליבני, וראש מפלגת 'העבודה' אהוד ברק, קראו לשני המנהיגים לקחת את מושכות ניהול המשבר הפיננסי לידיהם, לנטוש את מדיניות האוצר, ולהזרים כספים שיביאו לחידוש התנופה במשק. האלם וחוסר הפעולה הנמשך של ממשלת ישראל בולט במיוחד מול פעולתן הנמרצת של הממשלות באירופה שפתחו בפעולה נמרצת להציל בנקים וחברות פיננסיות גדולות מתמוטטים, ואת חסכונותיהם של אזרחיהן.
בבריטניה הודיע האוצר כי היא מכין תוכנית להשתלט על מניותיהן של בנקים או מוסדות פיננסים שייקלעו לקשיים. בגרמניה נעשו במשך הלילה מאמצים להציל את חברת הנדל"ן הענקית 'היפו', Hypo Real Estate. הממשלה החליטה להזרים 50 מיליארד יורו לחברה. כמו כן הודיעה הקנצלרית אנג'לה מרקל, כי הממשלה הפדראלית בברלין תערוב לכל חסכונותיהם של תושבי גרמניה. בלונדון חוששים, כי בסופו של דבר לא תהייה לאוצר הבריטי ברירה אחרת והוא יצטרך ללכת בעקבות גרמניה, ואירלנד, ולערוב לחסכונותיהם ולקרנות הפנסיה של הבריטים.
בנקים צרפתיים וממשלות בלגיה, ולכס מבורג, איחדו כוחות בלילה, וביום ב' 6.10 לפנות בוקר החליטו על תוכנית להציל את חברת הענק הפיננסית 'פורטיס' Fortis . גם באיסלנד נמצאת הממשלה במרוץ עם הזמן כדי להציל את בנק 'קאפוטינג' Kaupthing, שהוא הבנק הגדול במדינה, ושורה של מוסדות פיננסים אחרים. התמוטטות באיסלנד יכולה להביא להתמוטטות של שורה של עסקים בבריטניה, ביניהם רשת הפאבים הענקית Mitchells & Butlers , ורשת חנויות הכולבו הבריטית הידועה 'דבנהמס' Debenhams, לה יש סניפים ברחובות הראשיים של ערים בריטיות, כולל לונדון.
ביום א' 5.10 דיווחנו: התרסקות המניות ואגרות החוב ביום א' 5.10 בבורסה בתל-אביב, בשיעור שבין 6 ל-10 אחוזים,

Print Friendly, PDF & Email