מדוע אין מסביב לבית הלבן גדרות וירטואליים שתחסומנה שימוש בסמארטפונים?

אם במקביל לגדר הפיזית (זו שמעליה אך לפני כמה חודשים קפץ תימהוני, חמוש בסכין  ונכנס דרך דלת פתוחה לתוך  הבית הלבן), ומלבד סוללות טילי הנ''מ המוצבות על גגות בנייני  הממשלה המקיפים את הבית הלבן, היו מוקמות, כפי שהיה צריך היה לקרות ב-2015, גדר אלקטרו מגנטית אשר תחסום ותשתבש כל יכולת תקשורת, פיקוד ובקרה, שתהייה גם גדר וירטואלית אשר תחסום את האפשרות לשימוש בשטח בטלפונים סלולאריים בכלל ובסמארטפונים בפרט בעיקר מכיוון שבעזרתם ניתן לנהל, להטיס, להפעיל מטען חבלה ואף לצלם בוידאו צבעוני ולשדר לאחור בשידור חי, הכשל הביטחוני החמור שהתרחש בבית הלבן  ביום שני 26.1, לפנות בוקר לא היה מתרחש.
בחסות החשיכה ומזג אוויר חורפי, גשום וסוער חדר מסוק זעיר ללא טיס, בעל ארבע רוטורים- Quad copter,  שגודלו בערך מטר על מטר, לחלקו הדרום-מזרחי של הבית הלבן והתרסק, בשעה שהנשיא ורעייתו היו בביקור ממלכתי בהודו,  אולם בעת שכנראה שבנותיהם, סשה ומאליה וכן סבתן שהו במתחם.
'גדר אלקטרונית' כזו, חייבת להיבנות היום סביב כל מתחם קריטי או רגיש, ועליה לכלול מערך שבשים-Jammers המשדרים 'רעש לבן' White Noise בתחומי תדרי הסלולאר וכן בתחומי ההפעלה של המזל"טים ובכך למעשה לסכל כל יכולת תקשורת, פיקוד ובקרה Command and control שבעזרתם ניתן לתוקף מבחוץ לפגוע במתקן חיוני-בוודאי שבנקודה רגישה כמו הבית הלבן. 
המומחים והמקורות של תיקדבקה ללוחמת סייבר וטרור מציינים, כי מישהו בקהילת המודיעין והשירותים החשאיים האמריקניים נרדם בשמירה על המרכזים וסמלי השלטון האמריקניים אי שם במחצית הראשונה של שנות ה-2000, זמן קצר מאוד יחסית לאחר פיגועי 9/11 בניו יורק ובוושינגטון.
בין אם מדובר במעשה קונדס, והדבר איננו  נראה שכך הדבר, מפאת שעת הלילה המאוחרת מחד והעונש החמור הצפוי למבצעיו מאידך, או ב'בלון ניסוי' שהפריכו תוקפים עתידיים בתכננם לפגוע באחד מסמלי השלטון האמריקניים המרכזיים ובעזרתו ל'גרות' את תגובת מערך ההגנה במתחם הבית הלבן, מדובר בתקלה אבטחתית חמורה ביותר, בה מערכת 'אחיזת השטח' Terrain Dominance הביטחונית והמבצעית האמריקנית התגלתה כרופפת ביותר, חדירה וחשופה.
בכל מפות נתיבי התעופה האזרחיים, המסחריים ולרוב גם הצבאיים, המרחב האווירי מעל הבית הלבן וסביבתו הקרובה, כמו גם מעל מאות מתקנים צבאיים, ביטחוניים, מודיעיניים או שלטוניים אחרים, מוגדר כ'איזור אסור לטיסה', No-Fly Zone כאשר את האזהרות הכתובות והמודגשות במפות מגבים מערכי נ"מ אגרסיביים, ובמטוסי יירוט העומדים הכן 7/24, המיועדים להגיב באופן אוטומטי לכל הפרה פוטנציאלית של איסור הטיס.
אולם ביום ב' התגלה, כי סט הכלים המבטיח 'שמים נקיים' מעל הבית הלבן-כמו מעל מתחמים רבים ושונים ברחבי ארה"ב-מתאים לעשור הקודם, עת כלי טיס בלתי מאויישים היו נחלתם של צבאות וארגוני מודיעין בעלי יכולות טכנולוגיות מתקדמות בלבד.
אבל כל זאת השתנה בשנים האחרונות.
בעידן בו ניתן לרכוש היום דרך האינטרנט, מבלי להזדהות ומבלי להיחשף מזל"ט באמזון, בסכום המתחיל ב- 250 דולר, כזה הנשלט על ידי אפליקציה המותקנת בסמארטפון ויש לו כושר נשיאה של קילוגרם וטווח טיסה נשלט של מאות מטרים, כלומר מעל גג של מבנה בשדרות מסצ'וסטס Massachusetts Ave, ועד למדשאות הבית הלבן בשדרות פנסילבניה Pennsylvania Avenue, כיצד קרה שדווקא בבירת ארה''ב לא היה ברור, כי  האיומים הישירים על מתקנים רגישים כל כך חייבים לקבל התייחסות המתאימה לזמן, לעידן ולטכנולוגיה.
עלותו של מבצע שילוח מזל"ט אשר לגחונו מוצמד מטען חבלה קטן, מנגנון הפעלה ומצלמה שתשדר בשידור חי פיצוץ מתוך הבית הלבן, יכול להסתכם ב- 400 דולר, סכום שארגוני טרור מדושני ממון ישמחו להשקיע.
בלית ברירה, בעתיד המאוד קרוב יהיה על השלטונות בארה"ב, להכפיף את כל נושא רכישת המזל"טים והפעלתם תחת רגולציה קפדנית, האוכפת רישום קניה, שימוש והטסה וכן פיקוח טכנולוגי הדוק על תחומי התדרים בהם ניתן לעשות שימוש בהפעלת מזל"טים, אפילו אם הם מוגדרים, כעת, כצעצועים.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות