מדוע ארדואן ונתניהו עלו לרגל לפוטין במקום לטראמפ? פוטין סבור שנתניהו איננו רואה את כל התמונה האסטרטגית בסוריה ואת תוצאותיה

שני בעלי הברית הקרובים של ארצות הברית נשיא טורקיה ראספ טאייפ ארדואן, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו נסעו ביום ה' ויום ו' (  10.3-9) לפגוש במוסקבה את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ולדון אתו במלחמה בסוריה.
עצם העובדה ששני המנהיגים האלה היו צריכים לדבר על הנושא עם פוטין ולא עם נשיא ארצות הברית טראמפ, כבר מצביעה על כך שספק גדול אם טראמפ היה בכלל מקבל אותם לשיחה על הנושא.
הסיבה לכך היא, שטראמפ מעדיף לפעול באורח עצמאי, מה עוד שהוא יודע מראש מה ארדואן ונתניהו היו אומרים לו.
לפני שננתח את תוצאות השיחות של שני המנהיגים עם פוטין, צריך לומר כי יש הבדל גדול מאוד בין נתניהו ובין ארדואן-הבדל ששיחק תפקיד בשיחות עם פוטין.
נתניהו מקובל על הנשיא טראמפ ועל ראשי ממשלו כמי שהממשל רוצה לתמוך בו, לא רק בהיותו נציג של ישראל, אלא הממשל רואה בו את הפוליטיקאי הישראלי היחיד כיום שיש לו יכולת לבצע פריצת דרך מדינית כלפי מדינות ערב והפלסטינים.  עד היכן ממשל טראמפ יהיה מוכן לתמוך בנתניהו למרות כל ההתקפות הפוליטיות והאישיות עליו, ולמרות כל החקירות, תהייה לנו הזדמנות להיווכח בתקופה הקרובה.
ארדואן נשיא טורקיה הוא סיפור אחר.
תחילה הנשיא טראמפ שוכנע לתמוך בו ולראות אותו כשותף למהלכיה של ארצות הברית בסוריה. אולם כאשר המגן הראשי של העמדות הטורקיות בוושינגטון, מי שהיה היועץ לביטחון לאומי מייקל פלין, פוטר מתפקידו בתחילת פברואר, הדבר הביא להתמוטטות ההשפעה שהייתה לארדואן ולטורקיה בבית הלבן.
סיבה חשובה אחרת להתפתחויות אלה, היו ביצועיו של הצבא הטורקי בסוריה, ובייחוד במצור על העיר הסורית אל-באב Bab שנמשך ארבעה חודשים. דוחות המודיעין וההערכה הצבאית האמריקנים לא רק נתנו לצבא הטורקי ציוניים נמוכים מאוד אלה גם קבעו כי אי אפשר להטיל על צבא זה את המערכה לחיסולו של ISIS בסוריה.
זו הסיבה העיקרית מדוע המפקדים האמריקנים המליצו לטראמפ לבחור בצבא הסורי הדמוקרטי SDF-Syrian Democratic Forces, המורכב ברובו מלוחמים כורדים של המיליציה YPG ( הכוח הזה מונה כ-55,000 חיילים ) ככוח המקומי אשר יעזור לצבא האמריקני לכבוש את בירת ISIS, בסוריה-ראקא Raqqa.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מיד לאחר שהנשיא טראמפ החליט לקבל את המלצתם של המפקדים האמריקנים, התחילו גם האמריקנים ובעקבותיהם גם הרוסים לחמש את ה-SDF.
עבור נשיא טורקיה ארדואן אשר רואה בכורדים טרוריסטים, פירוש הדבר היה  הסכמה אמריקנית-רוסית להקים צבא כורדי, מהלך שבסופו של דבר יביא להקמתה של מדינה כורדית עצמאית בצפון סוריה.
במילים אחרות, כל המדיניות של ארדואן בסוריה שנועדה בראש ובראשונה למנוע הקמת מדינה או אוטונומיה כורדית התמוטטה. ארדואן הגיע למצב בו אפילו איומיו לתקוף את עמדות הכורדים בצפון סוריה התגלו כחלולות, משום שמול הצבא הטורקי ניצבו עתה כוחות אמריקנים, רוסיים וכוחות של הצבא הסורי.

הנסיעה של ארדון ביום ו' לפוטין במוסקבה נועדה להציל מנשיא רוסיה הבטחה, כי מוסקבה לא תרשה את הקמתה של מדינה כורדית עצמאית בצפון סוריה. ספק רב באם פוטין נתן לו הבטחה כזו, בעיקר משום שאת פוטין קודם כל מעניין  בנושא המלחמה ב-ISIS לתאם את  פעולותיו הצבאיות עם האמריקנים ולא עם ארדואן.
בעוד ארדואן בא לדבר עם פוטין על הכורדים, נתניהו בא למוסקבה לדבר על האיראנים.
נתניהו מודאג מהתבססותם הצבאית של האיראנים וחיזבאללה בסוריה, ובמיוחד באזורים הקרובים לגבולות ישראל, אולם גם נתניהו כמו ארדואן אחריו נתקל בפוטין המעדיף תיאום עם הנשיא טראמפ, מאשר להתעסק בבעיות הביטחון של ישראל מול איראן וחיזבאללה בהם הוא רואה גורם משני בלבד למהלכים האסטרטגיים הגדולים המתרחשים בסוריה.
מזווית הראייה האסטרטגית של פוטין  צריכה ישראל בשלב זה להסתפק כי המהלך האמריקני-רוסי-כורדי הצבאי בצפון סוריה המכוון נגד ISIS חוסם באותו זמן את דרכם ואת המאמצים האיראניים ליצור גשר יבשתי בין צפון עיראק וסוריה.
ייתכן שבאם האיראניים ישתכנעו סופית כי הנשיא דולנד טראמפ לא יאפשר להם לבצע תוכנית זו, הם יגיעו במשך הזמן למסקנה כי מוטב להם להוציא את כוחותיהם מסוריה, שהקשרים היחידים שלהם עם בסיסי הבית שלהם תהייה באמצעות מטוסים או ספינות שיהיו חשופים לתקיפות ישראליות.
לכן שנתניהו אומר כי פוטין הפנים את המסר הישראלי, ייתכן והוא צודק.
פוטין הפנים אבל לא הסכים עם תוכנו של המסר- בו ישראל הודיעה כי אם לא תישאר לה ברירה היא תתקוף את הכוח האיראני בסוריה ואת חיזבאללה.
פוטין יודע כי לפני שישראל תממש את איומיה היא תצטרך לקבל לשם כך אור ירוק מטראמפ ולא ממנו.
כל זה נכון, אלא אם כן בנימין נתניהו יחליט לפעול עצמאית.

Print Friendly, PDF & Email

14 תגובות עבור “מדוע ארדואן ונתניהו עלו לרגל לפוטין במקום לטראמפ? פוטין סבור שנתניהו איננו רואה את כל התמונה האסטרטגית בסוריה ואת תוצאותיה

 • מרץ 11, 2017 @ 6:36 at 6:36
  Permalink

  Trump will be happy to have Israel attack the Iranians in syria

 • מרץ 11, 2017 @ 9:30 at 9:30
  Permalink

  טורקיה נופלת ומחפשת מי יציל אותה ולכן עשתה שלום עם ישראל ונפלה לידים של רוסיה!!!!
  אבל בפועל הפעמונים מצלצלים וקורים דברים רבים בשטח!!!
  1) לפני כמה ימים ממשלת סוריה הגישה תלונה לאו"ם נגד טורקיה ודרשה את יציאת הצבא הטורקי מאדמת סוריה ואם לא סוריה תשתמש בכוח ויש לה על מי לסמוך!!!! טורקיה חברה בנאט"ו אבל במקרה הזה היא התוקפנית וכובשת אדמות ממדינה אחרת ולכן אין לה זכויות!!!! האם תפרוץ מלחמה חדשה בין סוריה+ הכורדים+ השיעים נגד הטורקים בצפון סוריה ימים יגידו????
  2) נכון להיום אמריקאים וגם הרוסים תומכים ב YPG הכורדית אבל מה יהיה מחר רק אלוהים יודע!!!!
  3) בשקט בשקט היוונים כבשו עשרות איים בים האגאי שהיו במחלוקת בין יוון לטורקיה!!! אם חושבים שיוון היא מדינה פושטת רגל אז אפשר להבין שיש כמה מדינות שדואגות למימון ומכינים אותה כמגינה של אירופה הנוצרית נגד טורקיה האיסלאמי!!!!
  בקשר לנתניהו ומדינת ישראל!!!! אני חושב נתניהו משמש כשליח מיוחד שכולם רוכשים לו כבוד, ארצות הברית וישראל לרוסיה משתפות פעולה במודיעין והנקודה המעניינת שהוא הגיע יום לפני ארדוגאן למוסקבה!!!!

  • מרץ 11, 2017 @ 20:54 at 20:54
   Permalink

   אם תכתוב עם קצת פחות סימני קריאה, אפשר יהיה להתייחס יותר ברצינות למה שאתה רושם!!!!!!!! 🙂

   • מרץ 12, 2017 @ 5:39 at 5:39
    Permalink

    לא לעניין…התוכן מאוד לוגי ומראה הבנה בנושא…

   • מרץ 12, 2017 @ 8:53 at 8:53
    Permalink

    צודק !!!!!!!

  • מרץ 13, 2017 @ 1:33 at 1:33
   Permalink

   אהבתי

 • מרץ 11, 2017 @ 21:09 at 21:09
  Permalink

  בתור שומרת הדמוקרטיה טרמפ צריך לדאוג שסוריה תחולק לשיעים וסונים. לא דמוקרטי שמיעוט שיעי ישלוט ברוב סוני.
  זה יותר חשוב משלום בין ישראל לפלסטינים כי כל יום נהרגים מאות סורים. טרמפ יכול להתנות את הסיוע בחלוקת סוריה. החלוקה טובה לישראל כי ה"פליטים" הפלסטינאים שהם סונים יוכלו להקלט במדינה הסונית החדשה. במקרה כזה לא יהיה טעם לאירן להלחם.

  • מרץ 13, 2017 @ 9:54 at 9:54
   Permalink

   בשאר אל-אסאד = עלאווי, לא שיעי

 • מרץ 12, 2017 @ 7:04 at 7:04
  Permalink

  לאחר שראיתי את התנהגות של הדיפלומטים הטורקים באירופה מבינים הרבה יותר טוב שאמריקאים ואירופאים הם סוס מת ואף אחד לא סופר אותם!!!!
  אני כותב כי אני מאמין מה שהיה עם מרמרה זה עוד יחזור בצורות שונות ולא צריך סיבה למסיבה, אני מקווה מאוד ישראל תבין טורקיה היא מדינת אויב לנצח!!!!!

 • מרץ 12, 2017 @ 8:06 at 8:06
  Permalink

  בתור מישהוא שמכיר מנטליות רוסית על אחד כמה וכמה מנטליות שלהם היום שזה משהוא אחר לגמרה ושונה בתכלית מזמנים שעברו אומר. אסור לסמוך למילים שלהם בכלל.
  אנשים שהגיוע היום לשלטון הרוסי הם עם מנטליות מפיע צ'יקגו שנות ה20-30.
  להבתיח , לתת מילה ועל ידי כך לרמות זו אחד משיטות פעליות שלהם.
  אנשים האלה מבינים רק לחץ ואילו צריך כח.
  הם נלעו בסוריה למצב גרוע מעוד. אנשים האלה בעלי מקצוע לטריקים להעמדת פנים לדיבורים אבל לא לארגן, לבנות וכדומה. אין להם חשיבה אסטרתגית.
  יחד עם זו הם לא מוכנים ולא יהיו אף פעם בנוים שזה לא ביכולתנו ושתעינו וסיטוציה בסוריה יצא משליטתם.
  סיטואציה בכלל יצא משליטתם כי מכיריי נפט ממשיכה לרדת למראות שהם קיווו שאתו תו הוא תעלה ומלאי שלהם לזמן הזה יורדת במהירות.
  מכך צריך לעשות משנוח וטוב לנו ושני צריך בכח הייתי אומר בברוטליות ללחוץ עליהם. כשללחוץ אני מתכוון לא על סיטוציה בסוריה אלא באופן כללי על תמיכה שלהם בכוחות אנטי ישראלים ולשם כך הם כי צד בונה צריכים לשנות לגמרה משרד החוץ שלהם שהזה לא מה בכך. לפי המסורת שלהם משרד החוץ זו מדינה בתוך מדינה.

  • אפר 18, 2017 @ 22:28 at 22:28
   Permalink

   אין ספק שגרגורי מבין איך הרוסים חושבים…מה שאמרו על בהמות וצדיקים

 • מרץ 12, 2017 @ 23:17 at 23:17
  Permalink

  אני קורא ותיק מאוד של האתר דבקה.
  חלק מהתחזיות או הניתוחים המופיעים באתר מתגלות כצודקות.
  וחלק לא.
  הבעיה היא שהמצב במזרח התיכון נזיל ביותר, תהליכים תופסים כיוון אחר ממה שהאנליסטים צפו, וקשה לחזות תהליך שמשתנה עם כל פיצוץ או החלטה של מנהיג להגיב על כל אירוע.
  כבר אמרו חכמים, קשה מאוד לחזות במיוחד את העתיד.
  לגבי הנאמר במאמר שישראל אולי תתקוף את החיזבאללה ואת איראן בשטח סוריה,
  אני מטיל ספק.

 • מרץ 13, 2017 @ 12:18 at 12:18
  Permalink

  טוב שמדברים עם הרוסים -הם עובדה בשטח
  ולא יצאו כלכך מהר מסוריה ומהנמל היחיד שיש להם בים התיכון
  ישראל צריכה להמשיך ולתקוף מטרות בסוריה ושלשמור על עליונותה מול חיזבללה
  פוטין לא יעשה לנו את העבודה מול האירנים
  אבל גם לא יתנגד שאנחנו נעשה את העבודה -אירן אימפריליסטית לא מתאימה לתכניות של הרוסים באזור
  הבסת אייסיס על ידי אמריקה ורוסיה טובה לישראל
  כל הסכם עתידי על חלוקת סוריה צריך ויביא בחשבון אינטרסים ישראליים
  וזאת היות וכרגע אנחנו מתואמים ומקובלים גם על ארהב וגם על רוסיה
  אל נא נתעה
  הכבוד אליינו בא מעוצמתיינו כוחנו והעזתנו
  עם ישראל חי

 • מרץ 13, 2017 @ 13:10 at 13:10
  Permalink

  לדעתי יש מה באיומים של נתניהו לתקוף כוחות אירנים או חיזבלונים בסוריה (יותר הגיוני שניתקוף את כוחות חיזבאללה בגלל עוצמת תגובת הנגד) משום כל הכותרות לאחרונה על חקירות וכתבי אישום.

Comments are closed.