מדוע ארצות הברית ביצע דה-לגיטימציה, של האינתפדה הפלסטינית?

במהלך היסטורי שארצות הברית ביצעה בלילה שבין יום שישי לשבת, 27.7, ואשר כלל שלוש זוויות מכריעות מבחינתה, האחת המלחמה העולמית בטרור, השנייה מערכת יחסיה של ארצות הברית עם העולם הערבי והמוסלמי והשלישית הסכסוך הישראלי-פלסטיני ועתידה של ישראל במזרח התיכון, קבעה ארצות הברית נחרצות וסופית כי האינתיפדה הפלסטינית או מלחמת אל אקצא כפי שהפלסטינים קוראים לה, היא לא מלחמת שחרור והיא לא מלחמה של עם מדוכא ונכבש מול עם אכזר וכובש. האינתיפדה, כך הודיעה ארצות הברית למועצת הביטחון וגם לעולם כולו, היא מלחמת טרור ובתור שכזו לישראלים יש כל הזכות להלחם בה ולמגר אותה וארצות הברית תתנן לה בכך את כל הגיבוי המדיני והצבאי הדרוש לכך. בכך ביצעה ארצות הברית דה-לגיטימציה של האינתיפדה הפלסטינית, 22חודש לאחר שפרצה ב-28 לספטמבר 2000.
להלן התרגום המדויק של ההצהרה האמריקנית כפי שנמסרה בישיבת מועצת הביטחון ביום שישי26.7, על ידי שגרירה באו"ם ג`והן נגרופונטה: "אם רוצים לקדם כל החלטה שהיא, (על המזרח התיכון), ארצות הברית, לה יש זכות ווטו במועצה של 15 המדינות, רוצה שהיא תכלול את ארבעת האלמנטים הבאים: 1. גינוי מוחלט וברור של הטרור. 2. גינוי, על ידי התייחסות ישירה בשם, לבריגדת חללי אל-אקצא, הגיאהד האיסלמי והחמס, שלקחו אחריות על התקפות המתאבדים על ישראל.
3. פנייה לכל הצדדים לנקיטת פתרון פוליטי למשבר. 4. דרישה לשיפור במצב הביטחוני כתנאי לקריאה לישראל להסיג את כוחותיה לעמדות אותן החזיקה לפני ספטמבר 2000 בה החל ההתקוממות הפלסטינית, שבמהלכה נהרגו 1467 פלסטינים ו-564 ישראלים".
אפילו בתקופת המלחמה הקרה, לא נאמרו מילים כל כך חזקות, ברורות ומדויקות, במועצת הביטחון. המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובמזרח התיכון מוסרים כי צעד זה של ארצות הברית ננקט בגלל ארבע ההתפתחויות הבאות שהתרחשו בשבוע שעבר במזרח התיכון.
א. התקרבות מועד תחילתה של המתקפה הצבאית של ארצות הברית על עיראק. ארצות הברית הזקוקה לדרכי התחבורה מהים התיכון לגבול ירדן עיראק פתוחות, ואשר עומדת להשתמש במתקפה בבסיסים, החל מבסיסי תעופה וציוד צבאי שלה הנמצאים בישראל ועד שימוש במערך הרפואי בישראל, כולל בתי חולים, כמערך הרפואי העורפי שלה לפינוי מהיר של נפגעים, אינה יכולה להשאיר גורמים אסטרטגים אלה חשופים להתקפות הטרור הפלסטיני.
לשם כך ארצות הברית צריכה שתמשך אחיזת הברזל של צה"ל מסביב ובתוך הערים הפלסטיניות. ב. איום צבאי רציני על העורף האמריקני, לא פחות מהפלסטינים, הם כוחות חיזבאללה הפרוסים כבר בשלושה קווי הגנה-התקפה לאורך גבול לבנון ישראל, מהים התיכון עד הר החרמון וגבולות לבנון עם סוריה. לרשות חיזבאללה יש היום, תודות לעזרה הצבאית הלוגיסטית שמגישות להן סוריה ואירן, כמות הטילים השלישית הגדולה בין צבאות המזרח התיכון. כ-10 אלפים טילים מוסגים שונים. חלק מטילים אלה הפרושים לאורך קוו החוף הים תיכוני בדרום לבנון מאיים על נוכחות ספינות המלחמה ונושאות המטוסים האמריקניות במזרח הים התיכון ומונע מהן מלהתקרב אל החוף הלבנוני ולפעול משם נגד מטרות צבאיות עיראקיות בצפון עיראק ליד הגבול עם סוריה.
הצעד האמריקני אשר מגדיר את פעולותיהם של גדודי אל אקצא, החמס והגיאהד האיסלמי, ארגונים שבכל אחד מהם ישנם קצינים, אנשי טרור ומומחי חבלה של חיזבאללה, כפעולות טרור, אינו מותיר עכשיו לחיזבאללה ברירות רבות. בניגוד לעמדת סוריה ומדינות ערב אחרות הרואות בחיזבאללה ארגון של לוחמי חופש, ארצות הברית רואה בחיזבאללה ארגון טרור לכל דבר שיש לפעול נגדו. במילים אחרות, לפני התחלת המערכה עם עיראק, ארצות הברית, באמצעות ישראל וצה"ל, צריכה להסיר את האיום של חיזבאללה מעל דרכה.
ג. סיבה מרכזית להחלטה האמריקאית היא התערערותם של משטרים בעולם הערבי, בייחוד בערב הסעודית. מבלי להיכנס כאן וברגעים אלה לפרטים ולניתוחים מדוע וכיצד תהליכים אלה התרחשו, משפחות הנסיכים המרכיבות את בית המלוכה הסעודי נמצאות כבר בעיצומה של התנגשות חזיתית העומדת להתפרץ בקרוב בגלוי. הקרע בין שני המחנות החזקים בבית המלוכה, המשפחה הסודיירית, שבראשה עומדים המלך החולה פאהד ושר ההגנה הנסיך סולטן, ומחנה הנסיכים שבראשו עומד יורש העצר והמלך בפועל הנסיך עבדאללה והנסיכים התומכים בו, הוא כנראה סופי.
בעוד שבאירופה ובישראל מוצגת יוזמת השלום המזרח תיכונית שאף פעם לא הייתה קיימת במציאות, של הנסיך עבדאללה, כקרן אור היחידה במזרח התיכון, מעמיק עבדאללה את קשריו עם הממסד הדתי של ערב הסעודית ועם הממסד של ראשי השבטים ודרכם עם אנשי אל קעידה שחזרו מהמלחמה עם האמריקנים באפגניסטן. שיתוף פעולה זה של עבדאללה עם שני הממסדים המהווים את האלמנט הקיצוני במערך הוואהבי הסעודי, מאפשר לאנשי אל קעידה חופש פעולה כמעט מלא בסעודיה. בעוד הסודריים רואים בכך סכנה גדולה לעצמם ולביטחונם עבדאללה ותומכי רואים בכך ערובה שהם יישארו בשלטון.
במילים אחרות, כפי שמעריכים מומחי ומקורות תיקדבקה לערב הסעודית לא רק שההתנגשות בין שני המחנות היא בלתי נמנעת, אלא היא שנמצאת גם בעצם התהוותה. זו הסיבה, מדוע המלך פאהד הנמצא בימים אלה בחופשה בז`נווה ואשר זמן רב לא היה מעורב בפעילות פוליטית חידש אותה בכל המרץ.
במרוצת שבוע שעבר באו לז`נווה לבקרו, נשיא מצרים חוסני מובראק ומלך ירדן עבדאללה. ובשבת, 27.7, הגיעו לז`נווה להתייעצויות עמו, שני האחים הסודריים הנחשבים כיום כאנשים החזקים במשפחה, הנסיך סאלמן, מושל הבירה ריאד, והנסיך עבדול רחמן, סגן שר ההגנה הסעודי והאיש הנחשב כיום כאיש החזק במערכת הצבאית הסעודית.
כל ההתפתחויות הדרמטיות האלה לא נעלמו מעיניו של ממשל ג`ורג בוש. מאחר והנסיך עבדאללה הודיע סופית לבוש, כפי שתיקדבקה ודבקה-נט-ווקלי דיווחו זאת כבר מספר פעמים בשבועות האחרונים, כי ערב הסעודית לא תשתתף עם ארצות הברית במתקפה על עיראק ולא תיתן לה להשתמש בבסיסים בתוך הממלכה הסעודית, אמריקה מוצאת את עצמה במצב בו הוא חוזרת ודי ברצון לתמוך בבני בריתה המסורתיים בערב הסעודית, המשפחה הסודיירית, מול הגורמים המתנגדים לה, כולל אל קעידה, שבראשם עומד יורש העצר עבדאללה.
לשם כך נועדה ההכרזה הפומבית במועצת הביטחון החוזרת ומגדירה את גדודי אל אקצא, החמס והג`יאהד האיסלמי כארגוני טרור. שני המקורות היחידים כיום המעבירים כספים לארגונים אלה למימון פעולותיהם, כולל פעולות הטרור הם, אירן, ומחנה התומכים של יורש העצר הסעודי עבדאללה. כלומר לא רק הסודריים מתייצבים עכשיו נגד עבדאללה והגורמים הרדיקליים בערב הסעודית אלא גם ארצות הברית.
ד. גורם אחרון ואולי גם שולי הם האירופאים. בימים האחרונים השקיעו כמה גורמים אירופאים הקשורים עם מתאם פעולות החוץ של האיחוד האירופאי חוואיר סולנה, מאמצים להביא כמה פלגי טרור פלסטינים, ביניהם התנזים, החמס והג`יאהד האיסלמי להביא להפסקת פיגועי ההתאבדות נגד מטרות ישראליות. במקום ללכת למנהיגי הארגונים, שם לא היה להם כל סיכויי, בחרו שליחים אלה ללכת לאנשים בשטח. לראשי תאי טרור, או לאלה שקשורים אתם בעיקר בג`נין וברמאללה.
המקורות הפלסטינים של תיקדבקה מוסרים כי פעולה זו, שהוצגה בכמה כלי תקשורת ישראליים כמהלך נועז וחשוב, הייתה פעולה עקרה שלא הביאה לשום תוצאה. האירופאים לא הצליחו להתקדם אפילו צעד אחד מעבר לאנשי השדה אתם הם הקימו מגע וגם שם הם לא קבלו תשובה חיובית. יתרה מזאת, לאחר זמן קצר התברר כי חלק מפלסטינים אלה מסרו לאירופאיים מידע, שבעדינות אפשר להגדירו, כלא נכון!
אבל הממשל בוושינגטון שידע על מגעים ופגישות אלה לא יכול היה להסכים שהם ימשכו. אם המגעים יימשכו, פירושם המיידי הוא כי אירופה, מכירה בגדודי אל אקצא, החמס והג`יאהד האיסלמי, כבלוחמי חופש ולא אנשי טרור. כלומר האיחוד האירופאי מעניק לגיטימציה לא רק לפלסטינים העוסקים בטרור כי אם גם לחיזבאללה התומך בהם בעוד שארצות הברית מתעקשת על דה-לגיטימציה שלהם.
הממשל של ג`ורג בוש לא היה יכול להסכים לכך כי חאוויר סולנה ישמיט מתחת לרגלי הבית הלבן את הנימוקים והעקרונות של מלחמת הטרור העולמית. ההודעה של שגריר ארצות הברית באו"ם ג`והן נגרופונטה בלמה את המהלך האירופאי של חאוויר סולנה. כל התפתחויות אלה תואמות במדויק את אשר נמסר ונותח בהרחבה בסדרת המאמרים שתיקדבקה פרסם בשבוע שעבר על המהלכים האמריקנים בקרב הפלסטינים.
עתה יכולים המקורות הפלסטינים של תיקדבקה למסור בלעדית על ההתפתחויות החדשות הבאות: א. עשרות מיליוני השקלים שישראל מעבירה, כביכול תחת לחץ אמריקני לרשות הפלסטינית, עוברים לידיו של איש אחד, סאלם פייאד, שר האוצר החדש של הרשות, פלסטיני בעל אזרחות אמריקנית, שלממשל ג`ורג בוש ולאנשי הבנק העולמי יש בו אמון מוחלט. כסף זה, יותר מאשר הוא מיועד למטרות הומניטריות, מיועד להקמת מנגנון הממשל הפלסטיני החדש הפרו-אמריקני,שיבוא, עדיין לפי התוכנית במקום הממשל של יאסר ערפאת הנמצא בשלבי קריסה סופיים.
ב. המכתב החשוב והמכריע באמת שנשלח בשבוע שעבר בתחומי הרשות הפלסטינית ואשר יתקתק כפצצת הזמן הבאה אצל הפלסטינים וגם בישראל, לא היה המכתב שלא נברא ואף פעם לא נכתב של התנזים לאירופאים, אלא המכתב שכתב ביום שלישי, 16 ביולי, סאלם פייאד אל לשכת יאסר ערפאת במוקטעה ברמאללה.
במכתב כותב פייאד בלשון יבשה כי כדי לעשות סדר במערכת הכספים והחשבונות הפלסטינים הוא מבקש מערפאת להורות להעביר אליו את כל ספרי החשבונות, הקבלות, המסמכים הקשורים בפעילות הכספית של לשכת יושב הראש הפלסטיני, כולל, ועכשיו שימו לב היטב לנאמר במכתב, כולל הפעילות של המונופולים הפלסטינים- ישראליים שפעלו ופועלים בגדה המערבית וברצועת עזה. במילים אחרות סאלם פייאד רוצה לדעת לא רק מה אנשי ערפאת עשו וביצעו עם הכספים הפלסטינים אלא גם מה עשו וביצעו ישראלים שהיו קשורים אתם.
מכתב זה נתקבל בשתיקה רועמת מצד ערפאת ולא זכה וכנראה גם לא יזכה בתשובה. אולם מאחר ויש להניח כי בסופו של דבר סאלים פאייד ישיג את המידע שהוא מבקש וכי המידע יגיע בסופו של דבר לאמריקנים, אפשר להניח כי הוא יהווה פצצת זמן מתקתקת מתחת לכיסאם של ישראלים לא מעטים שהיו קשורים עם מקורבי ערפאת בעסקות כלכליות אלה.

Print Friendly, PDF & Email