מדוע ההצהרות על חשיפת תשתיות טרור, ועל צה"ל 'עוצמתי', לא יעצרו ירי 'גראדים' נוספים על אילת בפסח?

לפני חודש, כאשר בישראל התקבל מידע מודיעני כי קבוצות חמושות של בדואים מסיני, עומדות להפגיז את אילת בטילי 'גראד', פנתה ישראל באמצעות ארצות הברית, אל הכת הצבאית במצרים, (כך מתנהל כיום עתה הקשר בין ירושלים לקהיר), והציעה לה להכניס כוחות צבא  מצריים גדולים, החורגים מהמותר בהסכמי השלום בין ישראל ומצרים, לאזורי גבול חצי האי סיני עם מרחבי אילת.
ההצעה הישראלית כללה פיתוי. אם מצרים תסכים להצעה הישראלית, היא תוכל להציב לאורך הגבול מול אילת 20 טנקים כבדים. אולם, המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי המצרים פרסו את הכוחות, אבל לא הביאו אתם את הטנקים.
ביום חמישי 5.4 לפנות בוקר, כאשר טילי 'הגראד' (עד עכשיו לא ברור מספר הטילים שנורו), התפוצצו באילת וסביבותיה, ההפתעה הייתה כולה של תושבי אילת ושל אלפי אורחים ותיירים שבאו לבלות את חופשת חג הפסח.
במשרדי ראש הממשלה בנימין נתניהו, המטכ''ל, ומערכת הביטחון, לא הייתה הפתעה כלל, שם ידעו כבר כמה שבועות כי מאחר והכוחות המצריים שהובאו לגבול אינם פועלים נגד הקבוצות המזוינות של הבדואים המקומיים,
שלכל אחת מה יש שם מפוצץ המעיד על אופיין, כמו 'מורדי סיני', 'בז המדבר הטורף', זו רק שאלה של זמן עד ש'גראדים' יתפוצצו באילת.
רק כרגיל בישראל, שכחו לספר זאת, או לפחות להזהיר, את האוכלוסייה המקומית.

לכן כאשר ביום חמישי בלילה, כאשר ערב חג הפסח נמצא כבר מעבר לפינה, ישנם כל הסיכויים כי במשך החג, וגם חול המועד, ירי 'הגראדים' על אילת, ואולי גם על מטרות אחרות לאורך גבול מצרים ישראל, יימשך, הרגישו הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, וראש אמ''ן האלוף אביב כוכבי, צורך לומר כמה מילים על ההפגזה שהייתה, ועל ההפגזות שעוד יבואו.
הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, שהופיע בטקס קצינים מצטיינים בגלילות, הגדיר את פעולת הירי לעבר אילת כ'פעולת איבה חמורה ביותר'. 'מי שינסה את כוחנו מקרוב או מרחוק, מעזה או מסיני, או מכל מקום אחר, ימצא את עצמו בפני צבא עוצמתי ומחוכם, הנכון להגן על ישראל ולהכריע את אויביה', אמר הרמטכ''ל.
ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, אמר בטקס סיום קורס קציני מודיעין בגלילות, כי הירי לאילת שבוצע מסיני מהווה ביטוי לשינויים מהותיים באזור. 'למעלה מ-10 תשתיות טרור בסיני אותרו וסוכלו בחודשיים האחרונים, ובתוך כך ממשיכים ארגוני הטרור להתבסס בו (בחצי האי), ולחזק את אחיזתם", אמר האלוף כוכבי. 'המזרח התיכון, המקום בו ממילא קצב ההתחמשות הוא הגדול בעולם, משנה את פניו ואופיו ללא היכר', אמר, 'ייתכן שרוחות השינוי נושאות הזדמנות ובשורה, אך בטווח הקצר והבינוני גוברים הסיכונים'. 
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי לא ברור בדיוק למי מילים אלה כוונו.
אם המדובר באיראן, חיזבאללה, והג'יהאד האיסלמי, אולי מילים אלה היו נקלטות. אולם אם המדובר בשבטים הבדואים בסיני, כמו לדוגמא רמיאלת Remeilat, היושבים על גבול רצועת עזה, והטארבין Tarabin, היושבים (משני צידי הגבול), במרכז הגבול בין שתי המדינות,  ומנהלים בשעות האחרונות מלחמה עקובה מדם זה בזה כדי להכריע בשאלה מי מהם ישלוט בנתיבי ההברחה בסיני לא רק לרצועת עזה ולישראל, אלא לכל חלקי המזרח התיכון, אזי למילים של הרמטכ''ל גנץ, ושל האלוף כוכבי אין שום ערך והשפעה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי המצב הזה הוא לא רק בעיה ישראלית, אלא גם בעיה וכאב ראש אמריקני גדול.
האמריקנים מחזיקים כוחות גדולים בחצי האי סיני במסגרת הכוח הבינלאומי  The Multinational Force & Observers-MFO. בבסיס הדרומי של הכוח בשארם א-שייח' מוצב גדוד של המשמר הלאומי האמריקני. במחנה הצפוני של ה- MFO, באל ג'ורה Al Gorah, ליד אל עריש מוצבים עשרות קצינים אמריקנים.
בחודשים האחרונים הבדואים של סיני, בהשפעתם של גורמי אל קעידה וגורמים דתיים מוסלמיים אחרים, שמו עליהם מצור, ומתנכלים לכל תנועה שלהם. כל הפניות של וושינגטון לכת הצבאי המצרית לא הועילו. אין איש במצרים שיטפל בעימות הזה, בו בינתיים נוצר מצב כי ידן של כמה קבוצות בדואיות מזוינות היא על העליונה, וידה של המעצמה הצבאית מס' 1 בעולם-ארה''ב, היא על התחתונה.
לכן כאשר האלוף כוכבי אומר, כי  'למעלה מ-10 תשתיות טרור בסיני אותרו וסוכלו בחודשיים האחרונים', הוא מתכוון לכך כי המודיעין הישראלי איתר את הקבוצות האלה, מסר את המידע לאמריקנים, ואלה מסרו אותו לכת הצבאית בקהיר.
מה עשו נציגי-קציני הכת הצבאית המצרים עם המידע המודיעיני הישראלי שהאמריקנים העבירו להם: הזמינו את ראשי הקבוצות הבדואיות המזוינות לשיחת בירור, בה הם הוזהרו. מלבד מתקרית אחת שם נהרג אחד מראשי הקבוצות הבדואיות, שום דבר יותר מזה לא נעשה.
זו הסיבה מדוע המצור על היחידות האמריקניות בחצי האי סיני יימשך, וגם ירי 'הגראדים' על אילת ומטרות גבול ישראליות אחרות לא ייפסק.   
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות