מדוע הורה אולמרט למופז להכין תוכנית לפינוי המאחזים?

מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט קיים ביום ד` 18.1, דיון במצב בחברון, בעמונה ובמאחזים ביהודה ושומרון בהשתתפות שרת המשפטים והחוץ ציפי ליבני, שר הביטחון שאול מופז, היועץ המשפטי לממשלה מנחם מזוז, הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, וראש השב"כ יובל דיסקין. בסיום הדיון הורה אולמרט לפנות את השוק הסיטונאי בחברון בזמן הקרוב ביותר. להרוס את הבתים בישוב עמונה, לפי פסיקת הבג"צ ביום ד` 18.1, שקבע כי בעוד שבוע הבתים יהרסו. ולהכין תוכנית של פינוי כל המאחזים הבלתי חוקיים. מ"מ ראש הממשלה אמר כי המאחזים יפונו לפי לוח זמנים שיתואם אתו.
אולמרט דחה את דבריהם של שר הביטחון שאול מופז והיועץ המשפטי לממשלה אשר אמרו כי צריך לתגבר את כוחות המשטרה ביהודה ושומרון. אולמרט אמר כי `מה שצריך הוא נחישות ולא כמות או כסף.`
בדיון אמרה השרה ציפי ליבני כי המדובר במאבק שיקבע מי הוא הריבון ביהודה ושומרון. הרמטכ"ל אמר כי המדינה משלמת עתה את מחיר הסלחנות והוויתור, וכי ישנם ביהודה ושומרון אנשים המדברים על חיסולה של מדינת ישראל והקמת מדינת `יהודה` במקומה.
תיקדבקה: אין ספק כי אולמרט נוקט בצעדים אלה לאחר שהפגנת הקשיחות שלו ושל המשטרה בחברון נחלה כשלון ולא השאירה שום הד ציבורי, לו מ"מ רראש המהמשלה קיווה. נוסף לכך הושפע אולמרט מהתוצאות שפורסמו ביום ד` של הבחירות לרשימה בכנסת של מפלגת `העבודה`. אולמרט מודאג מכך כי מה שנראה כרשימה שמאלית-מרכזית המורכבת מכוחות צעירים וחדשים, עלולה לנגוס בכוחה של מפלגת `קדימה`, בה רוב המועמדים להיות שרים הם אנשים מבוגרים שהחזיקו בעמדות שונות אצל אריאל שרון. במילים אחרות נוצר מצב בעוד כל מנהיגי המפלגות, בנימין נתניהו ב`ליכוד`, עמיר פרץ `בעבודה`, יוסי בייליין ב`מר"צ, הצליחו לבצע מהפכים, בהם דור הביניים נדחק הצידה ובמקומם הופיעו פנים צעירות. רק `בקדימה` לא.
זו הסיבה מדוע אולמרט דחה בכעס רב את דבריהם של שאול מופז ומנחם מזוז כי צריך עוד כוח אדם וכסף כדי לטפל בבעיית המאחזים. הצעה בירוקרטית כזו הייתה בבחינת סדין אדום מול עיניו של אולמרט, שהראתה לו כי מופז איננו מבין את המשמעות הפוליטית של הדיון והחלטות שצריכות להתקבל בו. מה שמיימ ראש הממשלה צריך כדי לנצח במערכת בחירות זו הוא להפגין נחישות. ולכן באו ההכרזות הנוקשות. השאלה הגדולה היא אם הן יבוצעו? ובמידה וכן מה יהיה המחיר הפוליטי שאולמרט ו`קדימה ישלמו.

Print Friendly, PDF & Email