מדוע הכישלונות של המודיעין האמריקני חוזרים על עצמם


( מוניר מחמד אבו צאלחה  Moner Mohammad Abusalha מחבל מתאבד, אמריקני ממוצא פלסטיני, של חזית א-נוסרה al-Nusra בסוריה, חברו של המפגע מאורלנדו.) 
עומאר מיר סאד'יק מאטין Omar Mateen אזרח ארצות הברית, מוסלמי בן להורים מהגרים מאפגניסטן, רצח ביום ראשון 12.6 לפנות בוקר, 50 בני אדם ופצע עוד 53 במועדון ה- PULSE שבאורלנדו, באמצעות רובה סער אוטומטי מדגם AR15 ואקדח מסוג Glock 17  אותם רכש אך כמה ימים קודם לכן, ברשות וברישיון מחנות בעיר.
מאטין בן ה-29, היה אמור להדליק את כל הנורות האדומות במערכות הניטור והמעקב של ארגוני המודיעין והביון האמריקניים, רק אם אלה היו מקושרות ביניהן, מדווחות אחת לשנייה ומחליפות מידע ובכך מונעות היתרי נשיאת נשק חם ממי שנחקר פעמיים לפחות ב- FBI בחשד לקשר עם גורמי טרור.
המחבל מאורלנדו ענה על כל ה'פרופילים' שהממשל האמריקני הנוכחי מתעקש לא לעשות בהם שימוש: מוסלמי, בן לאב אפגאני אוהד הטאליבן, דתי קיצוני, חזר מעלייה לרגל במכה, גרוש, אלים, צעיר, נושא נשק ועוד. איחוד כל ה'תכונות' הללו במערכות הניתוח המודיעיניות, בצירוף תוצאות החקירות שעבר מאטין במטה ה- FBI בשנים 2013 ו- 2014, היו בהכרח מציב אותו גבוה במעלה רשימת החשודים שיש לקרוא להם לחקירה נוספת, להגביר את המעקב אחריהם, לפקח עליהם ובוודאי לשלול מהם את היכולת לעסוק באבטחה, רכישת נשק ואימון בו.
שורת המחדלים החוזרים ונשנים של רשויות החוק, המודיעין והביטחון האמריקניות חוזרת על עצמה שוב ושוב בכל אירוע טרור כאילו כל לקח לא נלמד מקודמיו. כרונולוגיית האירועים שהסתיימו בטבח של 50 בני אדם במועדון לילה באורלנדו שבפלורידה על ידי מוסלמי במהלך הרמדאן, מראה שכל הכשלים המרכזיים שהולידו את היתכנות פיגועי ה- 11.9 בארה"ב בשנת 2001 – נשארו על כנם.
בניגוד לכל הגיון מבצעי,
הגיעו חוקרי ה- FBI  למסקנה שקשריו של מאטין אל הטרור האיסלמיסטי רופפים והם החליטו בשנת 2015 לסגור את כל התיקים נגדו, גם את זה בו נחקר על קשר עם מוניר מחמד אבו צאלחה Moner Mohammad Abusalha מחבל מתאבד, אמריקני ממוצא פלסטיני, של חזית א-נוסרה al-Nusra בסוריה.
לא נותר אלא להתפלא, כיצד החוקרים לא עלו כלל על העובדה כי מאטין ואבו צאלחה  היו חברים שגדלו וגרו באותה עיירת חוף קטנה Fort Pierce בצפון מזרח פלורידה.
במילים אחרות, מדובר בטעות חמורה של החוקרים ש'סגרו את התיק'. זו הסיבה מדוע בכירי ה- FBI  ממעטים בחשיבות הקשר שהיה למאטין עם אבו צאלחה ועם אחרים.
עם הפסקת הפיקוח הממשלתי על הרוצח מאורלנדו, הוסר גם העיקוב אחריו, הפיזי והאלקטרוני וחוקרי ה- FBI  לא ראו ולא ידעו שהאיש הקצין את דעותיו, מתפלל במסגד בו האימאם נושא דרשות מסיתות לרצח (הומואים צריכים למות' “Gays Must Die” ) לא אסרו עליו להמשיך ולשאת תעודת 'קצין ביטחון' המאפשרת לו לאבטח מוסדות ממשלה ולא הסירו את שמו מרשימת הרשאים לנשיאת נשק חם.

קשה במיוחד לעכל את הידיעה כי חוקרי ה- FBI 'סגרו את התיק' של עומאר מאטין, לנוכח הההצהרות החוזרות ונשנות של מפקדם, ראש הארגון ג'יימס קומיי James Comey: ISIS' הינו האיום העליון על ארה"ב' .
לפני שניכנס למועדון ה- PULSE, חמוש ומתוך כוונה ותכנון לטבוח במבלים במקום התקשר מאטין למוקד 911 והודיע כי הוא נשבע אמונים למנהיג ה'מדינה האסלאמית', אבו באקר אל-באגדדי Abu Bakr al-Baghdadi העומד בראש ארגון הטרור וכן הזכיר את מבצעי הפיגוע במרתון בוסטון בשנת 2013, האחים טמרלאן Tamerlan and Dzhokhar.
במשך 20 (!) דקות לא השכילו מוקדני המשטרה המקומית להבין את משמעות המסר של המחבל, לאכן את מיקומו המדויק של מכשיר הטלפון הסלולארי ממנו ביצע את השיחה ולשלוח אליו 2 ניידות משטרה כדי לנטרלו.
ביום ראשון בשעה 2:02 לפנות בוקר, בכניסה למועדון,  התעמת מאטין עם שוטר חמוש, לבוש בבגדים אזרחיים ובתום חילופי אש קצרים ביניהם, הוא פגע בשוטר והצליח להיכנס למועדוןו. מאטין עבר מאולם לאולם במועדון, ירה אש חצי אוטומטית מכוונת היטב, הרג עשרות בני אדם, פצע עשרות נוספים וקיבץ 30 בני ערובה באחת מפינות המועדון. מניסיונו האבטחתי הוא ידע לבחור חדר צדדי, ללא חלונות ודלת אחת.
הרבה לפני המשטרה, העיריה או כל גורם רשמי אחר הנהלת המועדון התעשתה ראשונה ושולחה הודעות ברשתות החברתיות: 'הימלטו ממועדון הפולס והמשיכו לרוץ'  'Everyone get out of pulse and keep running'. 
במשך שלוש שעות יקרות מפז, עשרות ניידות משטרה, אמבולנסים, סוכניFBI , כלבנים, חבלנים מיחידות לפירוק פצצות, ואנשי רשויות וגופי ביטחון נוספים התגודדו מחוץ למועדון מבלי לעשות דבר. במהלך שעות אלו נשמעו יריות בודדות בלבד ופצועים רבים איבדו את חייהם כתוצאה מאיבוד דם וחוסר טיפול ורק בשעה 5:05 לפנות בוקר נכנסה היחידה ללוחמה בטרור נכנסה לפעולה.
לוחמיה התחלקו לשני צוותים, האחד פוצץ מטעני חבלה קטנים וירה לעבר המחבל על מנת להסיח את דעתו בעוד כוח של 9 לוחמים אחרים הצמיד מטען חבלה לקיר הנגדי, פוצץ אותו והבקיע בו חור דרכו נכנסים הלוחמים. הם הגיעו לטווח ירי יעיל, ירו בו והרגו אותו. אירוע ההשתלטות ארך 4 דקות בדיוק.
למרות 3 שעות ההמתנה, לא היו בידי כוחות ההצלה די אמבולנסים וחלק מהנפגעים הועמסו על טנדרים פתוחים של אזרחים.
אין ספק כי לקחי אירועי הטרור של 15 השנים האחרונות כמעט ולא נלמדו וגרמו לטבח באורלנדו להתנהל בקלות בלתי נסבלת:

  • סלחנות בלתי מובנת של ארגוני אכיפת חוק לקיצונים איסלאמיסטים התירה לרוצח מאורלנדו להיות אדם חופשי, לרכוש נשק ותחמושת בכמות בלתי מוגבלת
  • חוסר תיאום מוחלט בין גופי ביון, מודיעין ואכיפת חוק  האמריקנים תרמו להמשך העסקתו בחברה המציידת בנשק חם ומאמנת את עובדיה/ 
  • התנהלות מבצעית הגובלת במחדל: מיד עם הידיעות הראשונות על אש במועדון היו צריכים קציני המשטרה המקומיים להסתער על היורה ולנטרלו. ההמתנה של 3 שעות, לבואה של היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור swat מעידה על חולשה, אי נכונות להילחם והפקרת ניהול האירוע בידי המחבל. 
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות