מדוע המהלך של הנשיא ביידן להתחיל בשיחות עם איראן על הסכם גרעיני חדש נתקע?

השאלה המרכזית לגבי המתרחש בימים אלה בממשל הנשיא ג'ו ביידן היא, מדוע הנשיא  וצוות הביטחון הלאומי מסביבו לא הצליחו להגיע לידי החלטה לגבי מדיניות ארצות הברית בשאלת הגרעין האיראני.
לכאורה הכול היה מוכן להתנעת מהלך שיביא בסופו של דבר להחזרת ארצות הברית אל הסכם הגרעין הישן JCPOA משנת 2015, ובכך להביא להפסקת ההפרות האיראניות.
הממשל קיים מגעים עם המדינות האירופיות ששותפות להסכם זה: בריטניה, צרפת וגרמניה, וסיכם אתן להציע לטהרן כינוס של שרי החוץ שלהן ביחד עם שר החוץ האיראני מוחמד זריף, אליו יצטרף שר החוץ האמריקני אנתוני בליקן.
מטרת הכינוס הייתה צריכה להיות דיון על השינויים שיש להכניס בהסכם הגרעין הישן.
אולם שליט איראן האייתוללה עלי חמנאי טרפד ביום חמישי בלילה  את המהלך כאשר שר החוץ שלו זריף הודיע, כי איראן תהייה מוכנה לדון בשינויים בהסכם הגרעין רק באם הנשיא ביידן יודיע על הסרת כל הסנקציות האמריקנית מעל איראן.
לכך ממשל ביידן לא היה מוכן והמהלך נתקע בטרם הוא התחיל.
כמה מקורות בוושינגטון טענו, ביום ו' 18.2, בהשתמשם במושג הלקוח מהכדורגל האמריקני שצוות ביידן fumble away a deal-היו כבר במצב של הבקעת השער האיראני, אולם מסיבה לא ברורה 'פיספסו'-נעצרו ואיבדו את  השליטה על הכדור.
טענה כזו היא מוזרה מאחר ומסביב לביידן ישנו צוות מומחים ויועצים שיש להם ניסיון רב במגע עם האיראנים בנושאי הגרעין עוד מלפני שש שנים ב-2015.
המדובר ביועץ לביטחון לאומי ג'יק סאליבן Jake Sullivan, שר החוץ אנתוני בלינקן Antony Blinken,  יועץ הנשיא לנושאי איראן רוב מאלי Rob Malley, סגנית שר החוץ האמריקני וונדי שרמן Wendy Sherman, תת שר ההגנה האמריקני קולין קאחל Colin Kahl, וכמובן ראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA וויליאם ברנס William Burns , שיש לו ניסיון רב במגעים חשאיים עם איראן.
האם הצוות הזה לא הגיע להסכמה לגבי המהלכים מול איראן? אולי הנשיא ג'ו ביידן החליט ברגע האחרון לסגת מנקיטת הצעדים עליהם הוסכם עם האירופאיים?
או פשוט, ביידן וצוותו לא היו מוכנים לדחייה מהירה כזו של הצעותיהם על ידי האיראנים.
מצב זה היא הסיבה לביטול ישיבת הקבינט מדיני-ביטחוני הישראלי ביום ה' 17.2 בלילה, ישיבה בה עמדה להיות נידונה תגובת ישראל לצעדים האמריקנים.
ביום שישי 18.2 בצהרים פרסמה לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו את ההודעה הבאה: 'ישראל דבקה במחויבותה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, ועמדתה בעניין הסכם הגרעין לא השתנתה. ישראל מאמינה שחזרה להסכם הקודם רק תסלול את דרכה של איראן לארסנל גרעיני והיא מקיימת שיח רצוף עם ארה"ב בעניין זה'.
ביום שישי 18.2 בעת הופעתו בוועידת הביטחון במינכן, אמר ביידן למרות כל הציפיות, כי ממשלו מעוניין לפתוח בשיחות מקדימות עם איראן, אולם הוא נמנע מלציין תאריך להתחלת שיחות כאלה.  הנשיא גינה את פעולותיה החתרניות של איראן במזרח התיכון.  
בסוף השבוע הלך וגבר החשש בוושינגטון ובכמה בירות אירופאיות, שלאחר שהוחמצה ההזדמנות להתחיל לדבר עם איראן, נפתחה הדרך במפרץ, בסעודיה בעיראק, ובישראל לפעולות צבאיות שידרדרו את המצב.Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות