מדוע הקו הישיר האדום בין מפקדת הצי החמישי האמריקני במנאמה ובין מפקדת משמרות המהפכה בבושייר פועל רק חלקית?

כאשר לפני שהתקיפה האמריקנית שבוטלה על ידי הנשיא דונלד טראמפ על אתרי הטילים האיראנים, ביום ה' 20.6,  שלח הנשיא, לפי מקורות אמריקנים, מסר לאיראניים, ובו הדגיש כי תקיפה אמריקנית היא 'קרובה מאוד'  a U.S. attack on Iran is imminent למרות שהוא נגד מלחמה,  והוא רוצה לדבר אתם, הוא דרש כי המסר הזה יעבור לידיו של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי.

בכיר איראני אמר, כי התשובה האיראנית הייתה שלמרות שהמנהיג העליון של איראן עלי חמנאי נגד כל שיחות/מו"מ כלשהו עם האמריקנים 'המסר יועבר לו'.
'המסר יועבר לו כדי שהוא יקבל את ההחלטה', the message will be conveyed to him to make a decision, אמר המקור האיראני.

זו הייתה ונשארה הבעיה העיקרית של מתכנני האסטרטגיה האמריקנית מול איראן. איש מהם לא ידע, וגם לא יודע עד היום לומר בבטחה אם המסרים שהם משגרים אכן מגיעים לעיניו/אוזניו של המנהיג העליון חמנאי.

גם המקורות האמריקנים וגם המקורות האיראניים אמרו, כי המסרים בין וושינגטון וטהרן הוחלפו באמצעות עומאן, למרות שלפי המידע המצוי בידינו הם הועברו לטהרן דרך קטאר.

בידי המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מידע בלעדי המראה על כך, כי חלק מהמסרים האלה והמסרים שהוחלפו בין ארצות הברית ואיראן זמן קצר לפני ואחרי הפלת המל"ט האמריקני ביום חמישי מעל מצרי הורמוז בטיל איראני, לא הועברו באמצעות צד שלישי, אלא באמצעות קו אדום ישיר שהוקם בשבועיים האחרונים בין מפקדת הצי החמישי האמריקני במנאמה בבחריין, ובין מפקדת הצי של משמרות המהפכה האיראניים הממוקמת בבושייר.
באמצעות הקו הזה וושינגטון מעבירה עכשיו את המסרים שלה לטהרן, וטהרן מעבירה את המסרים שלה לוושינגטון.

קווים אדומים מוקמים לשם העברת מסרים ישירים באירועי חירום, ובמטרה למנוע התנגשויות צבאיות שנובעות מאי הבנה, או מטעויות.
במזרח התיכון קיימים קווי תקשורת צבאיים אדומים לא מועטים, בין השאר בין ארצות הברית ורוסיה, בין ארצות הברית וישראל, ובין רוסיה וישראל.
הבעיה העיקרית עם קווי תקשורת אדומים היא, שכאשר לאחד הצדדים נוח, או שהוא איננו רוצה לחשוף לפני הצד השני פרטים נוספים על פעילותו הצבאית-הוא פשוט אינו עונה, ואז הדיאלוג משתתק.
לכן צריך לקחת ברצינות את דבריו של מפקד חיל האוויר והחלל של משמרות המהפכה האיראניים הגנרל אמיר עלי חאג'יזאדה General Amir Ali Hajizadeh  אשר אומר, כי 'איראן הזהירה ארבעה פעמים את המל"ט האמריקני, וכי זה העביר את האזהרות אלה  למפקדות הראשיות' שלו'.  Iran warned the drone four times, and that the drone would have transmitted the warnings to its central stations,  'למרבה הצער' קבע הגנרל האיראני, 'הם (האמריקנים) לא ענו', Unfortunately, when they failed to reply.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המושג, 'הם ( האמריקנים, או האיראנים), לא ענו' הוא שמאפיין את הקו האדום הזה בין מנאמה לבושייר.
לפני תקרית הפלת המל"ט, בעשרת הימים האחרונים, ניסתה וושינגטון להעביר לטהרן באמצעות הקו האדום הישיר הזה אזהרות לבל תבצע פיגוע נרחב במטרת נפט סעודית מרכזית, שלפי המידע שבידי האמריקנים עומד להתבצע בקרוב.
כל המסרים האמריקנים בנושא הזה לא נענו עד היום.
Print Friendly, PDF & Email