דיונים קדחתניים בין ממשל טראמפ וממשל פוטין על גבולות היקף הפעולה הצבאית האמריקנית בסוריה

כאשר נשיא ארה"ב דולנד טראמפ אומר, כי בהתקפה הנשק הכימי בצפון סוריה, ביום ג' 4.4, נשיא סוריה בשאר אסד חצה יוצר מכמה קווים אדומים Syria attack crossed a lot of lines, וכי יחסו לאסד השתנה, וכאשר ששגרירת ארה"ב באו"ם מיקי היילי Nikki Haley אומרת בדיון במועצת הביטחון 'שישנם זמנים בחיי מדינות כאשר אנחנו (מוצאים את עצמנו) חייבים לנקוט בפעולה משלנו' there are times in the life of states that we are compelled to take our own action, , וסגן הנשיא מייק פנס Mike Pence, אומר שכל האופציות מונחות על השולחן all options are on the table, סימן כי ארצות הברית שוקלת להנחית מכה צבאית על שלטונו של נשיא סוריה בשאר אסד. 
ישראל הרימה 'תרומה צנועה' לתפישה אמריקנית זו, כאשר שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר, ביום חמישי 6.4, כי בידיה הוכחות כי הפקודה להטיל ממטוס את פצצת גז הסארין באה היישר מפיו של נשיא סוריה בשאר אסד.
בכך העמידה את עצמה ישראל בצד של הנשיא טראמפ, נגד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין המשתדל בכל כוחו למנוע מכה צבאית אמריקנית כזו.
שלוש בעיות מרכזיות עומדות בפני הנשיא טראמפ, ביום ה' בבוקר.
1. מה יהיה היקף המכה הצבאית שהוא ינחית על סוריה. במילים אחרות, האם המכה תצטמצם למטרות שלטוניות או צבאיות סוריות בלבד, או שיכללו בהן גם תקיפות אמריקניות של מטרות איראניות ושל חיזבאללה בסוריה. אם כבר מחלישים את אסד, מדוע לא להחליש את אלה שתומכים בו?
2. אין חשש כי הרוסים יתערבו לטובתו של אסד בהתפתחות של מכה אמריקנית נגדו. אבל תמורת אי התערבותם הרוסים דורשים לדעת מראש את גבולות המתקפה האמריקנית. כלומר איזה מטרות מוסכמות על וושינגטון ומוסקבה ארה"ב תתקוף.
המקורות של הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי מו"מ קדחתני כזה מתנהל בשעות האחרונות בין וושינגטון ומוסקבה.  עדיין מוקדם לקבוע איך ומתי המו"מ הזה יסתיים ובאם שתי המעצמות אכן תגענה להסכם ביניהן.
3. ביקורו של נשיא סין צ'י ג'ינפינג  Xi Jinping, שיהיה אורחו של הנשיא טראמפ בבית הנופש הפרטי שלו בפלורידה  Mar-a-Lago, בימים חמישי ושישי 7.4 מסבך את המצב.
אם הנשיא טראמפ יחליט להנחית מכה צבאית על סוריה, זו צריכה להיות מכה בהיקף שתהדד באוזניו של נשיא סין וממנה יבין עד כמה טראמפ נחוש לא רק לעצור את אסד אלא גם את נשיא צפון קוריאה קים ג'ונג-און Kim Jong-un.

ביום ד' 5.4 דיווחנו על ההתפתחויות הבאות  תחת הכותרת: מדוע הרג ילדים ונשים בגז סארין בסוריה יימשך? המלחמה עומדת להתגבר!
בסוריה נמצאים כיום הכוחות המיוחדים של שבע המדינות הבאות: ארצות הברית, רוסיה, בריטניה, גרמניה, צרפת, טורקיה, ירדן וישראל.
חלק מכוחות אלה נתמכים על ידי כוחות אוויר המשתמשים בבסיסים בתוך סוריה. המדובר בארצות הברית, רוסיה, וטורקיה.
אם וושינגטון, מוסקבה ואנקרה היו מעניינות באמת בהשמדת הנשק הכימי הסורי הן יכלו לבצע זאת בפעולה מתואמת שלא תיקח יותר מכה ימים בודדים.
אולם האמת הטרגית היא שבינתיים אין לאיש לא במוסקבה, לא בוושינגטון, ולאמ באנקרה רצון לסיים את המלחמה הסורית.
להפך לפי כל הסימנים המלחמה הזו עומדת להתגבר!
לפני שלוש שנים ב-3 במאי 2014 דיווחו מקורות צבאיים אמריקנים כי המאמצים לפרק את נשיא סוריה בשאר אסד וצבאו מנשק כימי הגיעו למבוי סתום, לאחר שאסד מסרב למסור כ-27 טון של חומרי בסיס כימיים  של גז העצבים סארין of sarin precursor chemicals, הנמצאים בידיו. לדברי המקורות, מסרב אסד למסור את החומרים האלה, כל עוד צוות האו"ם האחראי על פירוק הנשק ה-OPCW, דורש ממנו להרוס מערכת מנהרות ומחסנים תת-קרקעיים שם היה מוחזק נשק כימי. אסד מסרב להרוס מתקנים אלה למרות שהם חלק ממערך ייצור הנשק הכימי הסורי. המקורות אמרו, כי ישנם בסוריה עוד לפחות 12 מאגרים של נשק כימי, אליהם פקחי האו"ם לא הגיעו, ואסד מונע גישה אליהם.
למרות דברים אלה, ב-14 לספטמבר 2014, כלומר חמשה חודשים לאחר מכן, הודיע ה- OPCW  ארגון האו"ם לפירוק נשק כימי, על סיום פעולות פירוק הנשק הכימי הסורי, וקארי ולברוב ברכו אחד את השני על ההישג.
זו כמובן הייתה השמיכה הדיפלומטית שכיסתה בקושי רב  מאוד על החלטתו של הנשיא באראק אובמה שלא  לעמוד בקווים האדומים שהוא בעצמו קבע לאסד לגבי השימוש בנשק כימי בסוריה.
היום אנו יודעים כי ההסכם לפירוק כביכול של הנשק הכימי הסורי, היה המבוא להסכם עם איראן לפירוק התוכנית הגרעינית שלה.
כמו שאובמה השאיר את הנשק הכימי אצל הסורים, כך הוא השאיר את האופציה הגרעינית אופציית הטילים הבליסטיים היום בידי איראן.
צריך לקרוא עד תומה את הודעת ארגון ה-OPCW שהתפרסמה ביום ג' 4.4, מיד לאחר שנודע על ההתקפה הכימית של מסוקים ומטוסים סוריים על העיירה חאן שייחון Khan Sheikhoun  בה נהרגו בין 75 ל-150 איש וקרוב ל-500 נפצעו. ( מספרי הנפגעים משתנים מידי פעם בהתאם למקורות המתנגחים ביניהם מי אחראי למתקפה.)
במשפט האחרון של ההודעה נאמר כי 95 אחוז ממאגרי הנשק הידועים לארגון הושמדו, וכי הארגון קיבל את פרס נובל לשלום.
(To date, nearly 95 per cent of all chemical weapon stockpiles declared by possessor States have been destroyed under OPCW verification. For its extensive efforts in eliminating chemical weapons, the OPCW received the 2013 Nobel Prize for Peace.)
אפילו נניח כי נתונים אלה נכונים, ואפשר וצריך להטיל בהם ספק גדול מאוד מאחר ומדובר בנשק שהושמד על ידי ארה"ב ורוסיה הדדית לפי ההסכמים ביניהן, ברור כי חלקו הגדול של הנשק הכימי הסורי, כלול בחמשת האחוזים שלא הושמדו.
במשך שלוש השנים שעברו מאז (2014) התגברה תפוצת הנשק הכימי בסוריה בעיראק.
הצבא הסורי החל להשתמש בצורה בלתי מרוסנת בפצצות שהכילו גז כלורין, ומטוסי תובלה איראניים שנחתו בנמל התעופה של דמשק ובבסיס התעופה T4 ליד תדמור Palmyra הביאו אתם כל יום משלוחים חדשים של פצצות הכלורין שייוצרו במיוחד עבור חיל האוויר הסורי במפעלי התעשייה הצבאית האיראנית.
השימוש בפצצות האיראניות האלה היה כל כך מסיבי, עד שמפעלי התעשייה הצבאית האיראנית לא הספיקו לעמוד במכסות הייצור.
אף איש אחד בממשל הנשיא אובמה בוושינגטון, ובממשל הנשיא ולדימיר פוטין במוסקבה לא פעל להפסיק את תנועת המטוסים האיראניים ולא את תקיפות המטוסים הסוריים.
במקביל החלו ארגוני מורדים סוריים שונים להצטייד בנשק כימי. חלק מהם, כמו ISIS ואל נוסרה-אל קעידה סוריה ערכו ניסויים בייצור עצמי של נשק כימי. חלקם של הניסויים הצליחו, וכיום יש בידי ארגונים אלה נשק כימי פרימיטיבי אותו הם מנסים לשכלל.
ארגוני מורדים אחרים פשוט קנו את הנשק הכימי בכסף רב מקצינים סוריים שהיו מוכנים למכור אותו לכל המרבה במחיר.
גם אם תוקמנה כמה וועדות חקירה בינלאומיות הן לא תצלחנה לגלות מי בסופו של דבר הפעיל את הנשק הכימי בעיירה חאן שייחון, ומי אחראי לזוועה המתחוללת שם.

Print Friendly, PDF & Email

13 תגובות עבור “דיונים קדחתניים בין ממשל טראמפ וממשל פוטין על גבולות היקף הפעולה הצבאית האמריקנית בסוריה

 • אפר 5, 2017 @ 10:11 at 10:11
  Permalink

  שמישהו יסביר לי איך זה לא נקמה של פוטין על הפיגוע ברוסיה
  ושמישהו יסביר לי למה אף פרשן בעולם לא אומר את זה

  • אפר 5, 2017 @ 16:50 at 16:50
   Permalink

   בהחלט נשמעת הגיונית התגובה הראשונה של מישה

  • אפר 5, 2017 @ 18:43 at 18:43
   Permalink

   איך בדיוק נקמה של פוטין? מה הקשר בין המורדים הסורים (שהופצצו) ודעאש (שעשה את הפיגוע)?

   • אפר 5, 2017 @ 22:09 at 22:09
    Permalink

    שניהם סונים. המלחמה בסוריה היא בין הסונים לשיעים וזה ההקשר. נשמע הגיוני סיפור הנקמה

 • אפר 5, 2017 @ 16:43 at 16:43
  Permalink

  לדעתי תבוא נקמה כימית נגד יישוב עלאווי

 • אפר 5, 2017 @ 18:59 at 18:59
  Permalink

  שאלה קטנה!!!
  למי יש אינטרס בשימוש בנשק כימי בסוריה????
  צבאות רבות יש, אירגוני טרור יש בשפע, מרגלים מכל העולם יש גם כן בכמויות, וגם ISIS כבר עשה שימוש בנשק כימי בעבר ואף אחד בעולם לא התרגש מזה!!!
  השאלה מה קרה עכשיו שכל מדינות המערב כולם ביחד בצורה מתוזמנת קמו על הרגלים ומאשימים את אסד הסורי??? האם אסד הסורי כן עשה את זה או שהוא נפל בפח???
  רק לפני יומים אמר ארדוגאן הטורקי וזה ציתות, "נפתח בחזיתות חדשות"

 • אפר 6, 2017 @ 4:24 at 4:24
  Permalink

  איך כולם מפספסים את זה?
  לאחר שטראמפ נתן אור ירוק להשארת אסד בשילטון – ברור שתבוא האשמה חריפה אשר אמורה להביא לשינוי הגישה.
  נשק כימי והריגת חפים מפשע לא נעשה בידי אסד – כי אין לו צורך בזה, במיוחד לא בזמן כה טוב בו הוא רק קיבל לגיטימציה מנשיא ארה"ב

  • אפר 6, 2017 @ 23:51 at 23:51
   Permalink

   צודק , גם אני חושב כך. אבל אין מה לעשות הוא ימות בקרוב, זה כתוב אצלנו במקורות בכמה מקומות שארמונות דמשק יעלו באש וכו' וכשהוא ימות תתחיל ה"הצגה הגדולה" : WW3

 • אפר 6, 2017 @ 11:46 at 11:46
  Permalink

  אין מה לשאול למה אסד עשה את זה.
  זה כמו העקרב שעוקץ כי זה הטבע שלו.
  אסד הרגיש שהוא לא כובש מספיק אזורים מספיק מהר
  ולכן עשה זאת.

 • אפר 6, 2017 @ 16:17 at 16:17
  Permalink

  לגבי: "שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר, ביום חמישי 6.4, כי בידיה הוכחות כי הפקודה להטיל ממטוס את פצצת גז הסארין באה היישר מפיו של נשיא סוריה בשאר אסד".
  תוכלו בבקשה להפנות למקור? חיפשתי ולא מצאתי כל איזכור לכך במקום אחר.

  • אפר 7, 2017 @ 13:24 at 13:24
   Permalink

   אין לליברמן שום הוכחות, אבל הוא מנסה לקפוץ על העגלה המתגלגלת ע"מ לזכות במשהו. השטח שהופצץ, מוחזק ע"י דאע"ש ואל נוסרה, וברור שע"מ לחקור צריך קודם להיכנס לאידליב.
   59 טילי טומהוק על שדה תעופה משני וכנראה עזוב? רק פטי יאמין שזה רציני.
   מתקרב הסדר בסוריה. לישראל יש תביעה טריטוריאלית לרמת הגולן. או שיסכימו להכיר בסיפוח רמת הגולן, או שננסה לקלקל את ההצגה שטרמפ' ופוטין ביימו כל כך יפה.
   מצב דומה היה ב1973 גרומיקו וקיסינגר ביימו הצגה, ואריק שרון קלקל אותה.

   • אפר 12, 2017 @ 4:25 at 4:25
    Permalink

    חלמת את זה בלילה?
    ישראל מאזינה לאסד ובידי ליברמן הקלטות

 • אפר 6, 2017 @ 22:14 at 22:14
  Permalink

  הגיוני מאוד שאחד יעשה . פוטין לא שם מאהבת אסד גם לא האירניים כמה שיותר מהר אסד צריך לייצר מצב בו יש לו צבא פחות או יותר מאורגן והוא עם כוחותיו שלו יכול לשלוט במצב ככה הוא לא יהיה תלוי בגורמים חיצוניים . באם הוא יצליח לשלוט בגובה הלהבות לא כלכך משנה איך הוא ירוויח שכן לאחר מעשה הוא יסכים להתפרק מנשקו הכימי וכמו שראינו האמריקאים לא ממהרים לשלוח חיילים פיזית לאזורי הלחימה ונעזרים במקומיים כוחות רגלים . במידה והוא יצליח להשמיד ולדכא את הפוטנציאל לאויבים על הקרקע הוא ירוויח המון

Comments are closed.