מדוע התגובה האיראנית על חיסול סוליימני עלולה להיות קודם מול מטרה ישראלית לפני מטרה אמריקנית?

למרות איומי המלחמה 'והתגובה המוחצת' שטהרן משמיעה, ביום ו' 3.1 על חיסולו של קאסם סוליימני בתקיפה של מסוקים אמריקנים בנמל התעופה הבינלאומי של בגדאד, ברור לא רק שאין ברגעים אלה להנהגה הפוליטית-דתית-צבאית האיראנית תשובה לחיסול זה, אלא שהם בכלל לא ציפו ולא הכינו תוכניות תגובה להתרחשות כזו.
איש בטהרן לא העלה על דעתו כי ממשל הנשיא דונלנד טראמפ יעז לחסל את מי שעמד בראש המערכה נגד ארצות הברית וישראל ועוד בנמל תעופה בינלאומי של מדינה אחרת.

זו הסיבה מדוע קאסם סוליימני יצא ונכנס לבגדאד, בשנים האחרונות, דרך נמל התעופה הבינלאומי שלה בצורה חופשית מבלי שהוא נוקט צעדים מיוחדים לביטחונו.
הייתה בכך גם שחצנות שהייתה אופיינית למפקד האיראני בן ה-62 של 'גדודי אל קודס' האיראניים, וגם הפגנה האומרת, כי בגדאד היא טריטוריה איראנית  ואין לארצות הברית ולכוחות האמריקנים מה לעשות שם.
סוליימני הרגיש גם בטוח בנמל התעופה העיראקי משום שכפי האמריקנים שלטו בו כמעט 9 שנים מאז שפלשו לעיראק ב-2003, ועד  שפינו בתחילת 2012, כך כוחות המיליציה השיעית הפרו-איראנית 'צבא השחרור העממי' the Popular Mobilization Forces  השתלטו עליו והם שקבעו למעשה את סידורי הביטחון בו. מפקד המיליציה הזו אבו מהדי אל מוהנדיס Abu Mahdi al-Muhandis, שהיה הזרוע המבצעת ויד ימינו של קאסם סוליימני בעיראק, נהרג אף הוא בהתקפה אמריקנית זו.
מבחינות רבות המצב בנמל התעופה הבינלאומי בבגדאד דומה מאוד למצב השורר כיום בנמל התעופה של ביירות בירת לבנון שם שולטים בנמל כוחות חיזבאללה.

במילים אחרות, בנמל התעופה של בגדאד היה גורם, או הושתל גורם, שדיווח למודיעין האמריקני על זמני בואו של סוליימני לנמל, על שתי המכוניות בהן עמד לצאת מהשדה ועל הכביש בו הן עומדות לעבור. ייתכן מאוד אפילו כי הגורם הזה הוא שסימן למסוקים האמריקנים התוקפים בקרן לייזר את המכוניות האלה כמטרה.

ההנהגה האיראנית בראשותו של האייטוללה עלי חמנאי שהתכנסה ביום ו' אחה"צ לדון במצב במסגרת של המועצה האיראנית העליונה לביטחון פרסמה הודעה בה נאמר, כי ארצות הברית ביצעה את הטעות הגדולה ביותר מעודה בחלק זה העולם, וכי התשובה האיראנית לפשע זה תהייה מהירה ומוחצת והיא תגיע בזמן ובמקום שאיראן תמצא למתאים. ברור שיש כאן ניסיון איראני להרוויח זמן עד אשר בטהרן תתגבש תוכנית פעולה ממשית נגד ארצות הברית או/ו ישראל.  
הכנת תוכנית כזו יכולה לקחת שבועות ואפילו מספר חודשים.

גם המינוי של בריגדיר-גנרל איסמעיל קאני Brigadier General Esmail Qaani במקומו של קאסם סוליימני מעיד על כך.
למרות שאיסמעיל קאני משרת בתפקידים בכירים במשמרות המהפכה האיראנים כבר למעלה מ-30 שנה, אין לו לא את הכישורים המבצעיים, לא את המחשבה הצבאית הטקטית, ולא את הכריזמה האישית שהיו הסמלים של סוליימני, והפכו אותו לראש החץ של המהפכה השיעית.
ספק רב אם איסמעיל קאני יוכל להשתלט על  החזיתות האיראניות שסוליימני פיקוד עליהן בתימן, סוריה, לבנון, עיראק  ואצל הפלסטינים.
לכן הבעיה  המרכזית והמיידית של ההנהגה האיראנית היא לא רק להנחית מהלומת נגד על ארצות הברית ועל ישראל, אלא למצוא שורה של מפקדים מתאימים שכל אחד מהם ייקח על עצמו את עמדות הפיקוד בחזיתות האיראניות השונות האלה לפני שהמתרחש בהן ייצא מכלל שליטתה של טהרן.
מצב כזה מעלה יותר את האפשרות, כי בשלב ראשון, מחוסר יכולת להנחית מכה משמעותית מיידית על מטרה אמריקנית, תעדיף ההנהגה האיראנית להנחית מכת תגובה על ישראל, או על מטרה ישראלית.
לכך האיראנים כן ערוכים ומוכנים בעיקר משום שקאסם סוליימני עסק בהכנת תוכנית כאלה ממילא  בשנה האחרונה, כאשר הוא עדיין הספיק להעביר אותן, בטרם חוסל, למפקדים איראניים בשטח.
ההערכה זו מתחזקת לאור העובדה שסוליימני הגיע ביום שישי לפנות בוקר לבגדאד לאחר ביקור שערך בביירות. משום מה בישראל מעדיפים שלא להבליט עובדה זו.
זו הסיבה מדוע צה"ל הועמד בכוננות מלחמה.     
Print Friendly, PDF & Email