לאחר ביקור רוה"מ נתניהו במוסקבה, משלחת מדינית-ביטחונית רוסית רמת דרג הגיעה לפתע לירושלים

עוד לא עברו 24 שעות מאז צאתו של רוה"מ בנימין נתניהו ממוסקבה לאחר פגישתו ביום ב' עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ובמוסקבה ובירושלים נמסר, ביום ג' 30.1, על בואה של משלחת מדינית-ביטחונית רוסית רמת דרג לירושלים.
בראש המשלחת הרוסית יעמוד ראש המועצה הביטחונית של הפדרציה הרוסית, ניקולאי פטרושב   Nikolai Patrushev.   במשלחת הרוסית ישתתפו גם: סגני שרי החוץ, המשפטים, וביטחון הציבור הרוסיים, מספר גנרלים רוסיים ביניהם קציני צבא ומודיעין רוסיים בכירים.  המשלחת הרוסית בישראל תהייה אורחת של ראש המועצה הלאומית לביטחון הישראלית מאיר בן שבת.
המשלחת תדון בהתבססות הצבאית איראן בסוריה ובלבנון ובתיקונים שישראל מבקשת להכניס להסכם הגרעין שנחתם מול איראן.
לא נמסר כמה זמן המשלחת הרוסית תשהה בישראל.
המקורות של תיקדבקה: לתופעה חסרת תקדים זו כאשר משלחת רוסית בדרג כזה מתארגנת תוך כמה שעות כדי לצאת לישראל, לדון  בנושאי סוריה ואיראן, יש שלושה הסברים:
1. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר, ביום ב', לראש הממשלה בנימין נתניהו  בפגישתם, כי זה לא המועד לשוחח על נושאים אלה בקרמלין והוא איננו מוכן לרדת תוך זמן קצר לעומקן של הטענות הישראליות, אבל הוא מוכן לשלוח צוות בכיר רוסי לירושלים, שידון ביסודיות בכל הנקודות אותן נתניהו העלה.
2. לפוטין יש אינטרס להרחיק את ישראל מהקו האמריקני עכשיו בסוריה, שהוא קו של עימות.
3. אינטרס נוסף של פוטין הוא רצון לאותת למשתתפי וועידת סוצ'י לנושאי סוריה, שעתה ברור כי נכשלה, כי תמיד ישנה לפני רוסיה אופציות נוספות בסוריה.

קודם לכן, ביום ג' 31.1, דיווחו המקורות שלנו:

הסופרלטיבים הנלהבים בהם השתמש, ביום ג' 31.1, השר זאב אלקין, הנלווה תמיד אל ראש הממשלה בנימין נתניהו בנסיעותיו למוסקבה, ומשמש  בהם כאיש קשר-מתורגמן בינו ובין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ובהן אמר כי 'עוד ייכתב ספר על מה שעשה נתניהו בפגישות עם פוטין למען ביטחון ישראל',  היו מכוונת כנראה לפגישות שהתקיימו בין שני המנהיגים בעבר.
לא לגבי הפגישה שנערכה ביניהם במוסקבה ביום שני 29.1.
בפגישה זו, כך מדווחים בלעדית המקורות של תיקדבקה, לא היה לפוטין ולנתניהו על מה לדבר, אלא לחזור על עמדות ישנות עליהן כבר דנו בפגישות קודמות.
הסיבה העיקרית לכך לא הייתה תלויה לא בפוטין ולא בנתניהו.
היא הייתה נעוצה בהסתלקותו הפתאומית של נשיא ארצות הברית דולנלד טראמפ מכל המהלך המדיני האמריקני, שהפעם הובל על ידי שר החוץ האמריקני רקס טילרסון Rex Tillerson- ביחד עם האירופאיים, מהתיאומים המדיניים-והצבאיים עם הרוסים בסוריה.
עד כמה דברים משתנים במהירות באזורנו, בימים אלה, ובייחוד בזירות איראן וסוריה, אפשר היה לראות בסוף השבוע האחרון ( יום ו'-יום א' 28.1-26). ביום שישי 26.1, הכול היה מוכן כבר בירושלים לקראת הנסיעה של נתניהו למוסקבה.  ראש הממשלה חזר מפגישותיו בדבוס שבשוויץ, כולל זו  עם נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ, מבלי שידע דבר על המהפך שטראמפ חולל בעמדה האמריקנית מול הרוסים בסוריה.  נתניהו, כמו מנהיגים אירופאיים ומזרח תיכוניים אחרים, היה בטוח שוושינגטון ומוסקבה הגיעו להסכם על שיתוף פעולה בסוריה, הכולל קווים כלליים לגבי הנהגת חוקה חדש בסוריה, כזו שתביא בסופו של המהלך לפרישת נשיא סוריה בשאר אסד מהשלטון, וגם לגבי יציאת הכוחות הזרים, כולל האיראניים וחיזבאללה מסוריה. ( קראו את הפרטים  המלאים על הצעות אמריקניות-רוסיות אלה.)
אולם ככל שהשבת התקדמה, כך החלו להגיע לירושלים יותר ויותר סימנים, כי משהו איננו כשורה ביחסים בין וושינגטון ומוסקבה, ומשהו חורק בין שתי המעצמות בכל הנוגע לאיראן ולסוריה. הסימנים היו מקוטעים, לא ברורים, ואי אפשר היה לדעת בדיוק, עד יום א' 28.1 בלילה, כמה שעות בלבד לפני יציאתו של ראש הממשלה למוסקבה, במה הדברים אמורים.
לנתניהו היה חשוב לקיים פגישה עם פוטין כדי לשוחח על ההסכם שהמעצמות הגיעו אליו, כדי להיות בטוח, כי ההבנות הצבאיות בין הצבא הרוסי לצה"ל במרחבים האוויריים של סוריה ולבנון נשמרות.  בהקשרים אלה היה קל יותר לנתניהו להעלות את נושא הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה מזווית ראייה ישראלית.  אולם ככל שמחוגי השעון התקדמו לקראת מועד הפגישה, כך נשרו ונעלמו הנושאים הצבאיים החשובים עליהם נתניהו רצה לדבר.
דבר זה מצא את ביטויו החיצוני בירידת הדרג הצבאי-מודיעיני הישראלי שהשתתף בפגישות. קודם דובר, כי ראש המוסד יוסי כהן ייסע עם ראש הממשלה למוסקבה. אח"כ נאמר, (ביום א')  כי ראש אמ"ן האלוף הרצי הלוי ייסע במקומו. עד יום שני 29.1 מועד צאת המטוס שהוביל את המשלחת הישראלית למוסקבה, הוחלף ראש אמ"ן בקצין נמוך דרגה.
לכן כל מה שלנתניהו היה מה לדווח על שיחותיו במוסקבה עם פוטין הוא, כי הוא הבהיר לנשיא רוסיה, כי ישראל לא תסכים לאפשר לאיראן הקמת מפעל לייצור טילי קרקע-קרקע מדויקים בלבנון!
את זה כבר אמר נתניהו כמה פעמים בעבר לפוטין, שמה שמתרחש בלבנון איננו בדיוק נושא המעסיק את האסטרטגיה של מוסקבה בסוריה.
בגיליון מס' 787 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW שייצא לאור ב-2 לפברואר, יסקרו המקורות שלנו בוושינגטון, מוסקבה וריאד בהרחבה, מה הביא לשבר הנוכחי החדש ביחסים בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ומדוע טראמפ הסתלק בפתאומיות כזו מההבנות עם רוסיה לגבי איראן וסוריה.   
לא רק שיחות פוטין התמוטטו, גם תמיכת יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS במהלך התמוטטה, דבר שהביא לכישלונה של וועידת סוצ'י Sochi לנושאי סוריה, שכינס נשיא רוסיה פוטין, כחלק ממסע הבחירות שלו לנשיאות רוסיה שתערכנה בעוד חודשיים במרס.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות עבור “לאחר ביקור רוה"מ נתניהו במוסקבה, משלחת מדינית-ביטחונית רוסית רמת דרג הגיעה לפתע לירושלים

 • ינו 30, 2018 @ 12:14 at 12:14
  Permalink

  ובינתיים הסולטאן ארדואן פועל נגד בשאר אסד ובני בריתו השיעים..ולא מאהבת ישראל. באופן אירוני, דווקא טורקיה מסייעת כעת לישראל.

 • ינו 30, 2018 @ 19:49 at 19:49
  Permalink

  אפשרות נוספת: אם ישראל תצטרך לתקוף ותיענה בתגובה של ירי טילים מסוריה או מלבנון, עלולה להתפתח מלחמה אזורית שבה יהיו נפגעים רוסים ואובדן ציוד לחימה רוסי כמו מטוסים. אם צבא רוסי יתערב, מיד תבוא תגובה אמריקאית. התוצאה: אובדן ההשקעה והמשאבים של רוסיה באזור במשך כל שנות הלחימה בסוריה ואיבוד ההגמוניה והשליטה בסוריה.
  פוטין שדואג בעיקר לאינטרסים של רוסיה מבין את המפלה הצפויה בעקיפין למדיניות הביטחון והחוץ הרוסית וחושש מכך.
  זאת מבלי לדבר על איראן שלמרות המופעים הצבאיים "המופלאים" שלה, הינה בעלת כוח צבאי חלש ביחס לזה של ישראל, לא כל שכן של ארה"ב. אז גם לפוטין יש סיבות לדאגות – והדילמה היא: מה חשוב יותר – האינטרסים של רוסיה או של איראן? התשובה הרוסית ברורה.

 • ינו 31, 2018 @ 16:11 at 16:11
  Permalink

  ניתוח קישקוש
  ולא נכון בכלל בעובדות.
  אלוף הרצי הלוי היה ברוסיה.

 • ינו 31, 2018 @ 19:40 at 19:40
  Permalink

  אתם אתר אובייקטיבי\אוהב את הליכוד ואתם מציגים את זה כאילו ביבי טם לרוסיה, נמרה לו הבטרייה בטלפון אז הוא חזר לארץ. וכל הדרך יהודי החצר זאב אלקין הילל ושיבח..
  ועידת סוצי אמנם לא מניע אבל את מי זה מעניין.
  בשמיים שולטים הרוסים\האיראנים והם מפציצים ערים שלמות.
  בקרקע שולטים כוחות איראנים.
  כיבוש כל סוריה על ידי איראן כמעט והושלם. חיזבאללה יחזור ללבנון בקרוב והוא רכש ניסיון, ציוד, ויכולות חדשות. לחימת חי"ר ושטח בנוי, ראשי טילים עוצמתיים, צילומי לוויו, רשתות קשר, מלטים (הם שיגרו לפחות 2 לתוך ישראל מתוך סוריה)
  חרירי הבן יורד על ברכיו פעם שנייה בתוך חודש ומתחנן שבעימות הבא ישראל לא תפציץ את תשתיות לבנון. והוא לא קתולי. איראן פיצצה את חרירי האב באחד הפיגועים האכזריים שידעה לבנון. איראן מחזיקה את לבנון בת ערובה ובארץ כל מה הפוליטיקאים אומרים זה " כל ביירות יהיו במקלטים" או " הכרזת מלחמה של מדינת לבנון הריבונית, ונפעל נגדה ונגד מוסדותיה"
  ממתי קודם כל יורים בבני ערובה? ואיזה הרתעה זה ישפר, נסראללה יפתח לב רחמן על תשתיות לבנון?
  תציבו מטרות איראניות על הכוונת ותגרמו להם להבין שום דבר לא משתלם, וכבר לא חסר מטרות של איראן\סוריה\תימן\חיזבאללה באזור.

  • פבר 1, 2018 @ 21:29 at 21:29
   Permalink

   אמרת הכל במשפטים מועטים

  • פבר 2, 2018 @ 12:55 at 12:55
   Permalink

   לשושו בנדורה, צודק. אבל אין מטרות של איראן. צריכים ויזה לאיראן.

 • פבר 1, 2018 @ 10:03 at 10:03
  Permalink

  מערכת תיק דבקה,
  הכתבות ברובן מעניינות ומעניקות זווית נוספת על הדיווחים בכלי התקשורת האחרים ,אך מה שמעיב על עובדה זו הוא טעויות סגנון,ניסוח,הגוי ולעתים אף שגיאות כתיב.
  עליכם לשפר בדחיפות את הניסוח,הסגנון ,הדקדוק וההיגוי של כתבותיכם,כאשר כמעט בכל כתבה יש אחת מסוגי הטעויות הנ"ל.
  לדוגמה בכתבה זו :"המשלחת הרוסית בישראל תהייה אורחת של ראש המועצה הלאומית לביטחון הישראלית מאיר בן שבת".
  מה זה "המועצה הלאומית לביטחון הישראלית" ? לא נשמע נכון !
  היה צריך להיכתב "המשלחת הרוסית בישראל תהייה אורחת של ראש המועצה הלאומית לביטחון ישראל, מאיר בן שבת".
  או : "המשלחת הרוסית בישראל תהייה אורחת של ראש המועצה הלאומית הישראלית לביטחון , מאיר בן שבת".
  בהצלחה !

 • פבר 1, 2018 @ 17:02 at 17:02
  Permalink

  מהתמונה אפשר להבין שביבי נפל בידים של פוטין . שפת הגוף של ביבי נראית מתחנפת וכנועה.
  אנחנו בסכנה גדולה.

Comments are closed.