מדוע עד היום לא נמצאו שרידיו של מטוס הביון הרוסי איליושין IL 20? תעלומת 'משולש לטקיה'

 כאשר הרוסים הודיעו ב-20.9, שלושה ימים לאחר הפלתו של מטוס הביון הרוסי איליושין IL 20 כי הם סוגרים חלקים של מזרח הים התיכון בפני תנועה של מטוסים ואניות בגלל תרגיל צבאי,  היה זה בעיקר מתוך הצורך הפשוט למנוע את נפילת ציוד המודיעין האלקטרוני שהיה מותקן במטוס הביון הרוסי לידי ידיים זרות.
ב-18 לספטמבר  נכנסו לאזור מזרח הים התיכון מעליו הופל המטוס 8 אניות של הצי הרוסי שהחלו מיד בחיפושים אחר שרידיו. בשבת 22 לספטמבר, הגיעו לאזור עוד שתי אניות רוסיות ועליהן ציוד מיוחד לאיתור צוללות שטבעו, אולם עד היום 7 לאוקטובר כלומר שלושה שבועות לאחר נפילת המטוס לא הצליחו הרוסים למצוא לא את גופות אנשי הצוות, לא את שרידיו של המטוס, ואף חלק אחד ממערכות המודיעין שהיו עליו.
ההנחה המודיעינית המערבית היא, שעל סיפון המטוס היה ציוד אלקטרוני מתקדם, שהופעל בשלב של ניסויים, עליו אין מידע במערב, וכי הרוסים עושים מאמצים גדולים למצוא אותו לפני שהוא ייפול לידי ידיים זרות.
באזור החיפושים נמצאות עתה אניות אמריקניות, בריטיות, וצרפתיות.
שלושה שבועות חיפושים עבור שרידים של מטוס שמתרסק בעומק הים התיכון אינם זמן ארוך, ותוצאות החיפושים תמיד תלויות בטיב הציוד שיש למחפשים, ברוחות המנשבות באזור, ובזרמי המים התת-קרקעיים שהם חזקים ביותר באזור זה של החוף הסורי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מדווחים כי הזרמים באזורים נעים מדרום לצפון, כלומר מחופי סוריה לעבר חופי דרום טורקיה.
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין פנה בחשאי לנשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן,  בבקשה שהצי וחייל האוויר הטורקיים יצטרפו גם הם לחיפושים באזורים הטורקיים של מזרח הים התיכון, לנסות ולגלות סימן כלשהו לשרידי המטוס.  אולם עד עתה גם החיפושים הטורקיים האלה לא מצאו דבר.
בעיה נוספת העומדת לפני המחפשים הרוסיים היא שזרמי המים באזורים אלה במזרח הים התיכון הם כל כך חזקים עד שהם מסוגלים למעוך את גופות אנשי הצוות בצורה שיהיה קשה מאוד לזהות אותן, והם ימעכו אם לא ירסקו את הציוד האלקטרוני שהיה על המטוס.
לרוסים כבר יש ניסיון בכך, כאשר לפני 8 שנים ב-16 לאוגוסט 2010, נמצאה, על ידי דייג טורקי, גופתו המעוכה של הגנרל הרוסי יורי איוואנוב, מי שהיה סגן ראש המודיעין הצבאי הרוסי ה-GRU.
הגנרל איוואנוב שהה בלטקיה במסגרת עבודתו, כאשר באחת השבתות הוא יצא לשחות בים בעצמו בדיוק מול אותו אזור בו הופל ב-17 לספטמבר השנה מטוס הביון הרוסי, ומאז נעלמו עקבותיו.  התעלומה סביב הסיבות שהביאו לטביעתו, וכיצד קרה שסגן ראש המודיעין הצבאי הרוסי נע על חוף הים בלטקיה מבלי שהוא מוקף בשומרי ראש, אף פעם לא נפתרה.
עד היום הרוסים שותקים על פרשה זו כאילו לא התרחשה כלל.
האם באזור לטקיה, היכן שנמצאים המפקדה והבסיס הרוסי האווירי המרכזיים בסוריה הולכת ומתפתח תעלומת משולש לטקיה-ייתכן?

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות