כוחות צה"ל ומערכת הביטחון יצאו ממחנה הפליטים בג'נין מבלי שהחוליה שרצחה את הרב שבח ז"ל נלכדה

צריך להקשיב בתשומת לב לקולות המלווים את יציאת כוחות צה"ל ממחנה הפליטים בג'נין במשך 15 שעות משעה 23:00 ביום ד' בלילה ועד למחרת ביום חמישי 18.1, אחה"צ.
שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר, כי הוא מברך את כוחות הביטחון, השב"כ, צה"ל ומשמר הגבול 'שעשו עבודה מודיעינית טובה ומקצועית.'  הוא הוסיף כי 'בסופו של דבר זה מוכיח שנדע להגיע ונדע לתפוס את כל מי שאחראי לפגיעה באזרחי ישראל.' 'אנחנו יודעים מי ביצע את הרצח, יודעים את כל השמות ויש לנו זיהוי מלא של כולם.'
כלומר, במילים ברורות יותר ןפחות מתפתלות, עדיין לא נתפסו אנשי החוליה שביצעה את הפיגוע  ב-9 לינואר בו נרצח הרב רזיאל שבח ז"ל.  
גם התבטאויות אחרות של מי שהוגדרו כ'בכירים במערכת הביטחון, 'כי בצה"ל ממשיכים את הפעולות לאיתורם של כלל חברי החוליה, וכי הפלסטיני שנהרג בג'נין היה הסייען של חוליית המחבלים לא שינו את העובדה שהחוליה עצמה לא נתפסה.  
זמן קצר לפני יציאת הכוחות מג'נין פרסמנו את הדברים הבאים תחת הכותרת: ' מדוע פעולת כוחות הביטחון במחנה הפליטים בג'נין שהייתה צריכה להיות קצרה וקולעת עדיין  נמשכת?'
ככל שפעולת כוחות הביטחון, הכוללת כוחות מיוחדים של צה"ל, משמר הגבול, והשב"כ בג'נין נמשכת, ביום ה' 18.1 בצהרים, 12 שעות לאחר שהתחלה ביום ד' בסביבות השעה 23:00 בלילה, נשאלת השאלה מדוע פעולה שהייתה צריכה להיות קצרה וקולעת, נמשכת זמן כה רב?
התשובה הפשוטה יכולה להיות משום שהצמרות המדיניות והביטחוניות החליטו 'לנקות' בהזדמנות זו את ג'נין לא רק מהחוליה שרצחה ב-9 לינואר את הרב רזיאל שבח ז"ל, אלא מרוב תשתיות הטרור האחרות הפועלות בה.
אם המדובר לא היה במחנה  הפליטים של ג'נין זו הייתה יכולה להיות תשובה הגיונית ואולי גם התשובה הנכונה.
אולם מאחר ומדובר בלבירינט הקשה ביותר מבין אוכלוסיות מחנות הפליטים ביהודה ושומרון, בה איש איננו יודע בדיוק, אם החמוש שמכריז על עצמו כאיש התנזים הוא באמת כזה, אולם למעשה הוא איננו כזה, אלא הוא איש הג'יהאד האיסלמי, או אפילו כזה ששייך להתארגנות של חיזבאללה-קשה להניח בצה"ל היה מסתבך בפעולה רחבת היקף כזו דווקא בתקופה זו.
מחנה הפליטים בג'נין היה תמיד אגוז קשה לפיצוח עבור צה"ל, כבר מימי הקרב הגדול שנערך בו לפני 16 שנה בשבוע הראשון של חודש אפריל 2002, בתקופת האינתיפאדה השנייה. בקרב נהרגו אז 23 חיילים ישראליים וכ-56 מחבלים פלסטינים, ביניהם היו אנשי חיזבאללה.
גם העובדה שמיהרו להודיע עוד ביום ה' לפנות בוקר,  כי המחבל שחוסל הוא אחמד ג'ראר, בן 22, בנו של נאסר ג'ראר, בעבר מנהיג הזרוע הצבאית של חמאס גדודי עז א-דין אל-קאסם שחוסל בג'נין בשנת 2002, ולפרסם את תמונתו, בעוד שלקראת יום ה' בצהרים טוענת משפחתו כי הוא חי ומדובר בהרוג פלסטיני אחר בשם אחמד איסמאעיל מוחמד ג'ראר בן 31, דבר שמאושר על ידי משרד הבריאות הפלסטיני, מוסיפה אי בהירות לגבי המתרחש.
גם הידיעות המועטות על מספר בתים שפוצצו על ידי צה"ל  זורעות אי-שקט.
מחנה הפליטים בג'נין הוא אחד המקומות הצפופים ביותר. רוב המבנים שם מחוברים אחד לשני.  האם צה"ל והכוחות האחרים הפועלים במחנה חזרו לשיטה הישנה של פיצוץ קירות כדי לעבור ממבנה אחד לשני?    
חוליית המחבלים שרצחה את הרב רזיאל שבח ז"ל יצאה, לפי כל הסימנים, משכם. כיצד קרה שהחוליה הזו הצליחה לחמוק מהכתר שצה"ל והשב"כ הטילו על העיר ולעבור לג'נין?
אחת התשובות לשאלה מדוע הפעולה בג'נין נמשכת זמן כה רב, יכולה להיות מצלמות הביטחון שהוחרמו על ידי הכוחות הפועלים מתחנת הדלק ברחוב חיפה בג'נין. פיענוח צילומים ממצלמות אלה לוקח שעות רבות. ייתכן כי במהלך הפיענוח התגלו עובדות חדשות שלא היו ידועות קודם לכן.  דבר זה כמובן מחייב את הכוחות הפועלים בג'נין להמשיך בפעולה למרות שבכך גדלים הסיכונים להסתבכות הפעולה.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “כוחות צה"ל ומערכת הביטחון יצאו ממחנה הפליטים בג'נין מבלי שהחוליה שרצחה את הרב שבח ז"ל נלכדה

 • ינו 18, 2018 @ 13:59 at 13:59
  Permalink

  הניסוחים של הכתבות שלכם ממש גרועות. קשות להבנה וללא סדר כתיבה בהיר ונהיר.
  חבל.

 • ינו 18, 2018 @ 14:26 at 14:26
  Permalink

  אתה שואל למה הפעולה לא קצרה וקולעת? מתי פעם אחרונה צהל ביצע פעולה קצרה וקולעת? בשנות ה 70??
  יש לנו דרג גנרלים שעסוק בפוליטיקה במקום ביצירת כוח מחץ. זאת הסיבה.

 • ינו 18, 2018 @ 14:30 at 14:30
  Permalink

  אין לצה"ל סיבה למהר ולצאת. יש שם כיני צרעות שזו ההזדמנות להשמיד כעת. חיילים שוטרים וכל אנשי הביטחון שמרו על חייכם וקחו את הזמן. אל תסכנו אף חייל אם אפשר .

 • ינו 18, 2018 @ 23:09 at 23:09
  Permalink

  מאמר מיותר. ייתכן שאף גורם נזקים. צריך לדעת מתי לשתוק.

 • ינו 20, 2018 @ 10:51 at 10:51
  Permalink

  צריך היה לאסוף את כל בני משפחות המחבלים עד אחרון טפם ולהציב למחבלים אולטימטום להסגיר עצמם, אחרת כל חצי שעה יוצא אחד מיקיריהם להורג.

Comments are closed.