מדיניותו ההססנית של נשיא ארה"ב ביידן, מאפשרת לישראל ולצה"ל להמשיך לפעול כדי להשיג את מטרותיהם האסטרטגיות במלחמה

אין הפסקת אש בין צה"ל והחמאס והג'יהאד, לא בגלל שנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הסכים לאפשר לצה"ל לפעול עוד כמה ימים, כפי שכמה כלי תקשורת ישראליים מנסים להסביר, אלא בגלל חולשתו של הנשיא ביידן והדרך בה הוא טיפל עד כה בסיבוב המלחמה הנוכחי ברצועת עזה.
בדיוק כמו שהעולם כולו, מבייג'ין ועד מוסקבה, ומריאד עד טהרן, כולל ביירות, צופים בעניין רב ומנתחים את מהלכי ויכולות צה"ל במלחמה, כך הבירות האלה בוחנות את מהלכיו של הנשיא ג'ו ביידן, במשבר האש הראשון בנשיאותו.
הנוסחה של הנשיא ביידן בשיחתו ביום ד'  19.5, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי 'הוא רוצה לראות  היום (יום ד' ) הפחתה בהיקף התקיפות בדרך להפסקת אש', he expected a significant de-escalation today on the path to a ceasefire, נוסחה עליה חזר שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן בשיחתו עם שר החוץ הישראלי גבי אשכנזי,  איננה נוסחה האומרת 'הקרבות חייבים להפסק היום'.  
זו הסיבה מדוע נוסחה זו אפשרה לראש הממשלה בנימין נתניהו למצוא דרך לעקוף אותה ולומר כי אין לו כוונה להפסיק במבצע עד אשר מטרותיו יושגו. 
כל זה התרחש ביום ( יום ד' ) בו המלחמה הראתה סימנים של התפשטות לחזיתות נוספות עם ירי הטילים מדרום לבנון אל אזור חיפה.
חוסר ההצלחה של הנשיא ביידן להביא להפסקת אש מיידית, היא המשך של מדיניותו  החלשה מאז תחילת מבצע 'שומר חומות' כאשר מיד בתחילתו ביידן אמר, 'כי הוא מצפה שהקרבות יסתיימו יותר מוקדם מאשר מאוחר'  the fighting to end sooner rather than later.-בינתיים המלחמה כבר נמצאת בשבוע השני שלה.
בישראל פירשו מדיניות זו 'כפרו ישראלית', אבל היא לא הייתה כזו.
היא פשוט הייתה המדיניות של הנשיא ביידן במיטבה.
במילים אחרות, המדיניות של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לעצור את המלחמה, בשלב זה, נכשלה.
התפתחויות אלה נתנו בידיהם של השלישיה הישראלית המובילה את המלחמה-ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ, והרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, הזדמנות פז לעצב את סיום המלחמה  בדרך שתשרת את האינטרסים האסטרטגיים הישראליים בצורה הטובה ביותר
חשוב לנצל עכשיו כל רגע להשגת מטרה זו!
לכן, מה שמסתמן ביום ה' 20.5 בבוקר, הוא זה שהדרג המדיני וצה"ל צריכים להכין מאוד בזהירות את טקסט הסיום של המערכה, שכנראה תגיע לסיומה בסוף השבוע הקרוב.
מדוע זה חשוב?
מפני שלא יהיה הסכם הפסקת אש בין צה"ל החמאס והג'יהאד, אלא תהייה הפסקה חד צדדית ישראלית של המבצע.  בסיום, ישראל וצה"ל יצטרכו לא רק לפרסם את התנאים בהם הם יחדשו את האש על מטרות ברצועה, אלא גם להראות שהם יעמדו ויקיימו תנאים אלה.   
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות