מדיניות התגובה המיידית האיראנית בפעולה: בתגובה לדברי הקנצלרית מרקל, וביקור פרס בגרמניה, הודיעה איראן על מעצרם של 2 דיפלומטים גרמניים

המקורות האיראניים של תיקדבקה: טהרן לא הודיעה מתי הדיפלומטים נעצרו, אולם חוגים איראנים בכירים אמרו כי ברור שדבר המעצר פורסם, מיד לאחר נאום הנשיא שמעון פרס ברייכסטאג, ביום ד' 27.1, בו אמר כי ישראל בטוחה שגרמניה תבוא לעזרתה באם היא תותקף בנשק גרעיני על ידי איראן, ולאחר דבריה של הקנצלרית מרקל יום קודם לכן, ביום ג' 26.1, בהן אמרה כי הזמן הולך ואוזל לקראת הטלת סנקציות חדשות על איראן.
המקורות שלנו מוסרים כי בכך הפעילה איראן, ביום ד', את מדיניות התגובה המהירה החדשה שלה, לכל צעד צבאי או מדיני שארצות הברית או ישראל יבצעו נגדה, מדיניות עליה מקורות תיקדבקה דיווחו בלעדית כבר בשבת 23.1. לפי מדיניות זו, עליה הוסכם בתחילת נובמבר בעת ביקורו של היועץ לביטחון לאומי האיראני סעיד ג'אלילי בדמשק, בין האיראנים, הסורים, וחיזבאללה, שתי המדינות וחיזבאללה יגיבו מיד על כל צעד מדיני או צבאי אמריקני או/ו ישראלי, אשר יראה בעיני טהרן כצעד עוין. הסכם סודי על כך נחתם בין איראן, סוריה, וחיזבאללה, ב-17 בדצמבר, בעת ביקורו בדמשק של שר ההגנה האיראני וואחידי.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי הפעם הראשונה שהסכם זה הופעל היה בשבוע שעבר, כאשר בתגובה לתמרונים של צה"ל בצפון ישראל, הגיבו סוריה בגיוס חלקי של מילואים, וחיזבאללה בהכרזת מצב כוננות מלחמתית, שעדיין נמשכת, בדרום לבנון ובאזור הבקעה.
המקורות האיראניים לא מסרו פרטים על זהות שני הדיפלומטים הגרמניים, אולם ציינו, כי שמות הצפון שלהם הם Yogi and Ingo 'יוגי', ו'לנגו'. בכך רומזים האיראנים כי מדובר בשני סוכנים חשאיים גרמניים של שירות הביון המרכזי הגרמני ה-BND, שעזרו בארגון המהומות נגד המשטר בטהרן. זמן קצר לפני פרסום ההודעה אמרו מקורות איראנים בכירים, כי גורמים גרמנים היו מעורבים בארגון מהומות הדמים שפרצו בכמה ערים באיראן ב-27 לדצמבר בחג העשורא.
מקור איראני, שהזדהה 'כסגן שר המודיעין האיראני' מבלי לנקוב בשמו, אמר: 'הוכחות שהיו בידינו, וההודאה שאנשים אלה (הדיפלומט הגרמני) מסר מראות שהוא היה קשור באמצעות איש קשר עם שירותי ביון של מדינה אירופאית'. ציטוטו המקור: Available evidence and this person's confessions show that he was connected through a point man to the intelligence service of a European country .
דובר השגרירות הגרמנית בטהרן סירב להגיב לידיעה זו. דובר משרד החוץ הגרמני בברלין, אמר כי הוא אינו מודע לכך כי 2 דיפלומטים גרמנים נעצרו באיראן.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים כי אם אכן יתברר ששני הגרמנים העצורים בידי האיראנים הם סוכנים גרמנים, הרי מדובר במשבר העמוק ביותר ביחסי איראן-גרמניה, מאז אמצע שנות ה-90, שעה שגרמניה עצרה סוכנים איראנים שפעלו על אדמת גרמניה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות