מדיניות צה"ל שנכשלה ברצועת עזה מופעלת עתה ברמת הגולן

חיל האוויר תקף, ביום ד' 19.3 לפנות בוקר, שורה של מוצבים, מפקדות וסוללות ארטילריה של צבא סוריה באזור קונטרה, בתגובה על הנחת מטען הצד שהופעל ביום ג' נגד גי'פ משוריין של גדוד הצנחנים הישראלי. בפיגוע נפצעו 4 צנחנים, והרופאים נלחמים על חייו של אחד מהם שפצוע קשה מאוד.  צה"ל מסר, 'כי הותקפו מטרות אשר אפשרו וסייעו לביצוע פעולת טרור אתמול בשעות אחר הצהריים שבה נפגעו ארבעה מכוחותינו'. בהודעה נמסר כי המטרות הינן מפקדות וסוללות ארטילריה של צבא סוריה וכן מחנה אימונים השייך לצבא סוריה. 'צה"ל שומר לעצמו את הזכות לפעול בכל דרך ובכל זמן שיראה לנכון כדי להגן על תושבי המדינה'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי בינתיים לא נמסר מהצד הסורי על היקף הפגיעות ואם היו נפגעים סוריים בהתקפה. אולם ברור כי בכך נפתח שלב חדש  במעורבותו של צה''ל במלחמה בסוריה.
אם צה''ל כל כך בטוח בהערכותיו, כי חיזבאללה הוא שעומד מאחורי הפיגוע, מדוע הוא תוקף מטרות של הצבא הסורי?
יש היום מספיק מחנות, יחידות, ומפקדות של חיזבאללה בתוך שטח סוריה, כולל בדרום סוריה, אותן אפשר לתקוף ישירות. 
ביום ג' 18.3, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה תחת הכותרת: 'מדיניות צה''ל שנכשלה ברצועת עזה מופעלת עתה ברמת הגולן. תגובה מול צבא סוריה לא תפתור את הבעיה הצבאית שנוצרה בצפון'.
עצם העובדה שמיד לאחר פיצוץ מטען הצד בכביש המערכת בגולן, מול מוצב מס' 104 של צה''ל , ליד מגידל שמס, ביום ג' 18.3, תקף צה''ל בתגובה מוצב של צבא סוריה ליד קונטרה, מראה כי לצה''ל אין תשובה מאורגנת ומסודרת להתקפות עליו מתוך שטח סוריה. עצם המחשבה, כי בגולן אפשר להגיב כמו ברצועה, כלומר לא חשוב מי יורה, הצבא הריבון בשטח הוא האחראי ועליו לשאת בתוצאות, היא טקטיקה שפשטה מזמן את הרגל ברצועה, ואין שום סיבה שהיא תעבוד גם בגבול בסוריה.
לא צריך להיות טקטיקן צבאי, או קצין גבוה, כדי להבין שכמו שאי אפשר לקבוע כי החמס יקבל אחריות על הג'יהאד האיסלמי, כך אי אפשר לקבוע כי צבא סוריה יהיה אחראי על מניעת הנחת מטעני צד וירי מהגולן הסורי לעבר מטרות בישראל.
יתרה מזאת: כל אחד גם יודע כי המדובר במדיניות של בת יענה, שנועדה לשחרר את הפיקוד של צה''ל מצורך בתגובה רצינית ושקולה על הפיגוע.
ירי טילי 'תמוז' על המוצב הסורי ליד קונטרה, לא יפסיק, ולא יעצור את הפיגועים. מקסימום הוא יעזור לאנשיו של מפקד המורדים הסוריים באזור  קונטרה גנרל עבדול הילאח אל-באשיר Gen. Abdul-IIlah al-Bashir, מול הלחץ הצבאי הלא-משמעותי שמפעילה עליו חטיבה מס' 90 של צבא סוריה, החונה באזור.  
לא מפקד הצבא הסורי, וגם לא מפקד המורדים יכולים לעצור פיגועים אלה,  אשר מתחילת מרס הגיעו כבר לארבעה.
ברור, אפילו מדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום ג', מיד לאחר הפיגוע, בו נפגעו 4 חיילי צנחנים, אחד קשה, אחד בינוני, אחד קל, ואחד מוכה הלם, כי לצה''ל לא ברור בכלל מי מבצע את הפיגועים.
עד עתה הייתה ההנחה, כי חיזבאללה, או ארגונים המופעלים על ידו, מנסה לגמול על התקפת חיל האוויר על שיירת הנשק שחיל האוויר ביצע ב-6 למרס.
אולם כבר בשבוע שעבר ב-14.3, בעת הנחת מטען צד דומה לסיור של צה''ל ליד חוות שבעא הוברר, כי בשעה שצה''ל הגיב בהפגזת תגובה של עמדות חיזבאללה באזור, דווקא ארגון אל קעידה בעיראק ובלבנט ה-ISIS, לקח אחריות. חיזבאללה ואל קעידה נלחמים סוריה ובלבנון מלחמה מרה ועיקשת, והאפשרות שחיזבאללה הוא שהפעיל את ה-ISIS, בפיגוע נראית בלתי סבירה.
זו לא הייתה הטעות היחידה שצה''ל ביצע באותו פיגוע. אם צה''ל יורה על חיזבאללה באזורים אלה, הוא מכיר בכך כי האחריות לשליטה בהם נמצאים בידי חיזבאללה, עובדה אותה צה''ל לא צריך למהר לקבוע.
נתניהו אמר, כי 'הגבול עם סוריה מתמלא באחרונה בגורמי ג'יהאד וחיזבאללה וזה מציב בפנינו אתגר חדש'. 'בשנים האחרונות הצלחנו לשמור על שקט מול מלחמת האזרחים בסוריה, וגם כאן נפעל בתקיפות כדי לשמור על ביטחון ישראל'.  גורמי אל קעידה וחיזבאללה לא הופיעו באזור זה 'באחרונה', כפי שנתניהו מגדיר זאת.
גורמי אל קעידה וחיזבאללה מחזקים בחודשים האחרונים בהתמדה את אחיזתם באזור, והניצחון האסטרטגי הגדול רק ביום א' 16.3 של חיזבאללה שצבאותיו כבשו את עיר המפתח יברוד, ישמש רוח גבית נוספת לחיזבאללה להגברת התקפותיו על צה''ל, גם לאורך הגבול הסורי וגם לאורך הגבול הלבנוני.
אם נתניהו ימשיך במדיניות התגובה הזו בגולן, הוא ישיג בדיוק את אותה התוצאה שהוא השיג ברצועה. קוראים לה בלשון צבאית מלחמת התשה!   

Print Friendly, PDF & Email