מדענים איראנים הצליחו להפיק על ידי שימוש בפסולת של מוטות דלק גרעיני, אורניום מעושר של למעלה מ-90 אחוז, דרגה המתאימה לבניית פצצות גרעיניות.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדענים איראנים הצליחו להפיק על ידי שימוש בפסולת של מוטות דלק גרעיני, אורניום מעושר של למעלה מ-90 אחוז, דרגה המתאימה לבניית פצצות גרעיניות. המקורות שלנו מציינים, כי אם המידע מודיעני שהגיע לידי AP, על ידי מקור המוגדר על ידי סוכנות הידיעות 'כאחד מ-145 החברים בסוכנות לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA' נכון, מדובר בניסויים שעורכים כבר מדעני הגרעין האיראניים, כיצד לנצל את הפסולת של מוטות הדלק הגרעיני הרוסיים, אשר יפעילו את הכור הגרעיני הגדול בבושייר, לשם העשרת אורניום למטרות צבאיות. מוסקבה התחייבה להפעיל את הכור בבושייר עד סוף 2008, או לכל המאוחר, עד מרס 2009. הרוסים כבר סיפקו לאיראן את כל מוטות הדלק הגרעיני הדרושים להפעלת הכור.
עוד מציינים המקורות הצבאיים של תיקדבקה כי מתוך הדיווח המודיעיני הזה עולה, כי המדענים האיראנים הצליחו כבר להעשיר כמויות אורניום קטנות לדרגה של שימושים צבאיים, וכי הם עסוקים עתה בכתיבת דו"ח להנהגה האיראנית על הישגיהם, כאשר הם מבקשים ממנה הוראות האם להמשיך במסלול הזה של העשרת אורניום למטרות צבאיות באמצעות פלוטוניום.
במילים אחרות, המסקנה העיקרית של התפתחות זו היא שברגע שהכור בבושייר יופעל, יופעל בצידו מסלול מהיר להעשרת אורניום למטרות צבאיות, דבר שיקצר בחודשים רבים את לוחות הזמנים האיראניים לבניית פצצה גרעינית.
המקורות שלנו מציינים, כי בשבוע האחרון שהה בישראל מי שהיה שגריר ארצות הברית בארץ מרטין אינדיק, הנמנה כיום על צוות היועצים המזרח תיכוניים של המועמד הדמוקרטי לנשיאות באראק אובמה. בראיון 'בקול ישראל' אמר, כי ההערכה האחרונה בארצות הברית היא, שלאיראן יהיו עד סוף 2009 ( כלומר תוך 12 חודשים), בין 1 עד 3 פצצות גרעיניות.
סוכנות הידיעות AP מדווחת עוד, כי כתביה ראו את מסמך המודיעין בן 3 העמודים המדווח על התפתחות זו. לפי המופיע במסמך, הניסויים האיראנים נערכו בכור הגרעיני הקטן שסופק לאיראן עוד בשנות ה-60 בתקופת השאח על ידי האמריקנים, על ידי מדענים הפועלים ב- Tehran's Jaber ibn Hayan Laboratories. מדענים אלה השתמשו בניסוייהם בכור הנמצא במרכז המחקר הגרעיני האיראני TNRC- Tehran's research reactor, ליד טהרן.
הכור הזה מופעל על ידי אורניום המעושר לדרגה של 93 אחוז, שהיא דרגה המתאימה ליישומים צבאיים. אולם האמריקנים סיפקו בשעתו לאיראנים רק 7 ק"ג של אורניום כזה.
בסוף שנות ה-80, כאשר בטהרן שלטו כבר האייטולות, הצליחו מדענים ארגנטיניים לשדרג את הכור האמריקני וסיפקו לאיראנים עוד 115 ק"ג של אורניום מעושר ברמה של 20 אחוז. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי האורניום שמועשר בנטאנז באמצעות הצנטריפוגות האיראניות מגיע לרמה של 4 עד 5 אחוז בלבד.
גם אם האיראנים הצליחו להעשיר את כל החומר שקבלו מארגנטינה לדרגת שימוש צבאית, עדיין יש להם כיום רק את חצי הכמות של אורניום מעושר הדרושה לשם בניית פצצה גרעינית אחת. אולם הנקודה בגילוי הזה, היא לא כמויות האורניום, אלא ההוכחה, כי האיראנים הצליחו לפתח דרך מהירה להעשרת אורניום למטרות צבאיות באמצעות פלוטוניום, וכי הם עומדים להשתמש בכור בבושייר, כאשר יופעל, להפקת חומרים גרעיניים לשימושים צבאיים. במקרה כזה האיראנים יכולים להפיק מהכור בבושייר, בזמן קצר, מספיק חומר לבניית כמות גדולה של פצצות או ראשי חץ גרעיניים.

Print Friendly, PDF & Email