מדעני ומהנדסי גרעין רוסיים נמלטים מאיראן, לאחר שהמודיעין האיראני פתח במצוד ביניהם אחר מי שהעביר את הווירוס Stuxnet לתוכנית הגרעין האיראנית

המקורות המודיעיניים והאיראניים של תיקדבקה: עשרות מדענים, מהנדסים, וטכנאי גרעין רוסיים, יצאו בימים האחרונים את איראן בחזרה לרוסיה, לאחר ששירותי המודיעין האיראניים עצרו לחקירה כמה מחבריהם העובדים אתם במתקני הגרעין. האיראניים חושדים כי אנשי גרעין רוסיים הפועלים באיראן הם שהעבירו את הווירוס Stuxnet ממקורות מחוץ לתוך תוכנית הגרעינית האיראנית. בין העוזבים את איראן רבים מאנשי גרעין רוסיים העובדים בכור הגרעיני בבושייר שנפגע קשה מהווירוס.
אחד מאנשי גרעין רוסיים אלה, שדיבר ביום א' 3.10 במוסקבה, עם מקורות מערביים שפנו אליו כדי לאשר את הידיעה, אמר בתנאי ששמו וזהותו לא יוסגרו מאחר והוא מתכוון לשוב ולעבוד באיראן, כי לאחר שנודע לו ולחבריו כי כמה אנשי גרעין רוסיים שאיתם הם עובדים, נלקחו כבר בתחילת שבוע שעבר לחקירה על ידי שירותי המודיעין האיראניים, הוא החליט לחזור למשפחתו ברוסיה, עד אשר המצב בתוכניות הגרעין ובמערכות הצבאיות האיראניות יתבהר ויירגע.
אם יתברר, אמר המדען, כי אלה שנעצרו, רק יחקרו, וישוחררו בימים הקרובים, 'אני וחברי נחזור לעבודה באיראן'.
המקורות האיראניים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי מעצרם של אנשי הגרעין הרוסיים באיראן, עומד מאחורי ההודעה האיראנית ביום שבת 2.10, כי נעצרו כמה 'מרגלי גרעין' nuclear spies.
שר המודיעין האיראני חיידר מוסלאחי Heidar Moslehi, אמר בהתייחסו למעצרים, כי 'האויב שלח ווירוסים אלקטרוניים במטרה לחבל בפעילות הגרעינית של איראן'. ציטוט המקור: The enemy had sent electronic worms through the internet to undermine Iran's nuclear activities.
המקורות שלנו מציינים, כי זו הייתה הפעם הראשונה שאישיות איראנית בכירה כל כך הודתה כי ה-Stuxnet הוחדר לאיראן על ידי גורמי מודיעין זרים במטרה לחבל בכל מערכות הגרעין האיראניות. עד כה הודתה איראן בפגיעה מוגבלת של הווירוס בכור הגרעיני בבושייר, אולם טהרן לא הוציאה מילה על פגיעת ה-Stuxnet במתקני גרעין אחרים. מעצרם של אנשי גרעין רוסיים גם בנטאנז, איספאהן, וטהרן, מצביע על כך כי גם מתקני גרעין בערים איראניות אלה נפגעו על ידי הווירוס.
חיידר מוסלאחי הוסיף ואמר, 'כי אנחנו תמיד עומדים בפני פעילות הרסנית זו (המבוצעת) על ידי ארגוני ביון, וכמובן שאסרנו מספר של מרגלים גרעיניים במטרה לעצור את צעדיו ההרסניים של האויב'. We are always facing destructive activities by these espionage services, and, of course, we have arrested a number of nuclear spies to block the enemy's destructive moves.
המדען הגרעיני הרוסי אתו דברו מקורות מערביים במוסקבה אמר, כי אין ספק שהודעה כזו מצד האיראניים, תביא לזרם נוסף של אנשי גרעין רוסיים שימהרו לצאת עוד בסוף שבוע זה את איראן.
מקורות מודיעין מערביים אמרו ביום א' 3.10, כי האיראניים מנסים לבדוק אם אנשי גרעין רוסיים הם שהחדירו את הווירוס הזה בכוונה תחילה, לפי החשד תמורת תשלום גבוה מאוד, או שלא היה להם מושג כי המערכות שהם מעבירים לאיראנים לפי הזמנתם, כבר נגועות בווירוס. המקורות המערביים ציינו, כי מאות מדענים, מהנדסים, וטכנאים גרעיניים רוסיים מעוסקים כיום כמעט בכל המתקנים הגרעיניים האיראניים, והם אנשי הגרעין הזרים היחידים אשר עסקו בהתקנת ובפיקוח על פעולתן של מערכות הבקרה של ענק האלקטרוניקה הגרמני 'סימנס' Siemens control systems, בהן ודרכן Stuxnnet פועל ומתפשט בתוכנית הגרעינית האיראנית. המקורות המודיעיניים המערביים מציינים עוד, כי לדוגמא, בכור הגרעיני בבושייר שנפגע קשה מה-Stuxnet יש לאנשי הגרעין הרוסיים גישה בלתי מוגבלת למערכות אלה. ציטוט המקור: The Russians at Bushehr had full access to these systems.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות