מדריך תיקדבקה למתרחש אצל הפלסטינים וברצועת עזה.

תיקדבקה: ברצועת עזה אין קרבות בין החמס והפת"ח, אלא קרבות בין החמס לבין כוחותיו של מוחמד דחלאן, אשר מנסה להשתלט על הרצועה ולהפכה לבסיס הכוח הפרטי שלו, ממנו יירש או ידיח את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. הערכה היא כי לקראת יום ג` 6.2, מועד פגישתם של אבו מאזן וחלאד משעל במכה, הקרבות יחריפו.
בין כוחותיו של דחלאן נמצאות הגרועות שבכנופיות החמושים ברצועה, כולל כאלה הקשורות עם אל קעידה. בסיבוב הנוכחי של הקרבות, שהחל ביום ד` 31.1, כאשר כל צד מנסה לכבוש ולהרוס את מרכזי וסמלי הכוח של האויב ממול, כמו הפת"ח תוקף את האוניברסיטה האיסמלית מעוז הכוח של החמס, או החמס תוקף את מפקדת המודיעין המסכל הפלסטיני מעוזו של מוחמד דחלאן, בינתיים, ידו של החמס על העליונה. עתה, המלחמה לשלב בו כל צד ינסה לחסל את מנהיגיו הצבאיים של הצד השני. החמס ינסה לחסל פיזית את מוחמד דחלאן ו/או את עוזריו הקרובים. מוחמד דחלאן ינסה לחסל את מוחמד ג`בערי המפקד הצבאי העליון, שנפצע קשה בקרבות של יום חמישי 1.2, או דמות מרכזית אחרת בחמס. המאמץ הצבאי של דחלאן ממומן על ידי 100 מיליון הדולר שישראל העבירה לפלסטינים, ועל ידי 86 מיליון הדולר שארצות הברית הבטיחה לפלסטינים. שני התחומים היחידים אשר אותם שני המחנות אינם נוגעים או פוגעים במלחמה הנערכת ביניהם הם:
1. התשתית הצבאית, כולל תשתית הטילים שהחמס הקים מול שדרות ויישוביי הנגב המערבי, הכוללת 3000 טילי קסאם.
2. מערכת העברת הלוחמים, הטילים, הנשק, וחומרי הנפץ, מסיני לרצועה, כולל המנהרות להברחת הנשק.
קצין בכיר ישראלי המתמצא במתרחש ברצועה למקורות הצבאיים של תיקדבקה: `מה שמתרחש ברצועת עזה, הוא בדיוק העתק של מה שמתרחש היום בכל שכונה של בגדאד, או מוגדישו בירת סומאליה`. `מלחמת דמים בין כנופיות שאיש, אפילו אלה המשלמים להן כסף, ומעבירים להן נשק כדי לבצע התקפות ורציחות, אינם יודעים למי נאמנותם נתונה`.
הקצין הישראלי הביא כדוגמא את רציחתו ביום ג` 30.1 של האימאם הראשי של המסגד בחאן יונס חוסיין אל שאבשי Hussein al-Shabasi . לדבריו, מילא שאבשי את שלושת התפקידים הבאים: אימאם המסגד. רס"ר יחידת המשטרה הימית של אש"ף המוצבת בחאן יונס. המפקד של גדודי עיז-א-דין אל קסאם בחאן יונס. קרוב לוודאי שאנשי דחלאן חיסלו אותו בגלל תפקידו הצבאי בחמס, אולם איש אינו יודע זאת בוודאות. בחאן יונס ישנם מספיק אנשים שיחסלו אדם המחזיק במספר עמדות מפתח כאלה, במטרה פשוטה להשתלט עליהן ועל מקורות ההכנסה שלהן.
המקורות הצבאיים והפלסטינים שלנו מוסרים כי מלבד ניהול המערכה הצבאית ברצועה, עוסק עתה דחלאן, שאינו בטוח למי נתונה נאמנותם של הכוחות העומדים לרשותו, בהקמת אגרוף צבאי חדש אשר ייקרא `כוחות אל צעיקה`. זה הוא שמם המקורי של כוחות הפת"ח עוד משנות ה-60. דחלאן מנסה לגייס לכוח צבאי חדש זה את רוב קבוצות החמושים הפועלות ברצועה ואשר אינן קשורות ישירות לחמס.
כאמור, הכספים להקמת הכוח הזה באים ממקורות אמריקנים וישראליים, ואילו הנשק לאנשי `כוחות אל צעיקה` בא ממקורות מצריים וישראליים. כדי שזרם כספים לא ייפסק הפיצו אנשי דחלאן ביום ה` 1.2 בלילה, את הידיעה כי בפשיטה שהן ערכו על האוניברסיטה האיסלמית בעזה הם תפסו 7 קצינים איראנים ביניהם מומחים לנשק כימי, וכי איראני נוסף, שכנראה שלא רצה שזהותו ומעשיו יתבררו, התאבד. זה כמובן ספין הבנוי היטב והמתאים בדיוק כמו יד לכפפת עור משובחת לשורה של ידיעות הבאות במשך השבוע האחרון מעיראק והמוסרות על תפיסת קבוצות דומות של סוכנים איראנים הפועלים ביחד עם כוחות הגרילה הסונים ואנשי אל קעידה. המסר הוא שדחלאן מבצע בנאמנות את אשר וושינגטון וירושלים הטילו עליו. המדהים הוא כיצד כלי תקשורת ישראליים משמשים המפיצים העיקריים של הספין הזה של מוחמד דחלאן.
הנקודה החשובה מבחינתה של ישראל היא, כי בעוד אנשי דחלאן מפיצים את המידע
הזה, הם אינם נוגעים בשורה של איראנים, אנשי משמרות המהפכה האיראניים, קציני מודיעין צבאי סוריים, וקציני חיזבאללה, הנמצאים ברצועה ובונים שם את התשתית המלחמתית נגד ישראל.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדגישים כי מדהים לראות אין ארצות הברית וישראל אינן מתייאשות מלחזור ולהשקיע כספים, ולהעביר נשק ומודיעין לדחלאן, החל משנת 1995 ועד היום, במשך 12 השנה האחרונות. ההערכה של מקורות צבאיים ישראליים היא כי במשך תקופה זו הושקעה בדחלאן סכום של בין 1 ל-1.5 מיליארד דולר, כאשר כל פעם מתעוררת מחדש בוושינגטון ובירושלים התקווה כי הוא יהיה האיש אשר יבסס שלטון יציב אצל הפלסטינים ויפסיק את פעולות הטרור.
התוצאה היחידה של השקעה אדירה זו היא הפיכתו של מוחמד דחלאן למוליטימיליונר. שום כוח פלסטיני מרכזי לא הוקם, ודחלאן עסק עצמו בביצוע פעולות טרור, או בעידודם של גורמי טרור שונים. חוגים רבים בקהילת המודיעין הישראלית בטוחים, כי גם הפעם התוצאה לא תהייה שונה.

Print Friendly, PDF & Email