מהדי נמוש, שנתפס במרסיי כחשוד בפיגוע בבריסל- רוצח של אל קעידה, או בלדר טרור 'שניקה' את זירת הפיגוע?

הקיצוני המוסלמי,שנעצר ביום ו' 30.5, במרסיי, כאשר ברשותו רובה ואקדח מאותו סוג בהם השתמשו ברצח במוזיאון היהודי בבריסל ב-24.5, בו נהרגו שני הישראלים מרים ועמנואל ריווה ז''ל, נעצר במקרה על ידי שוטרי מכס צרפתיים שערכו חיפושים אחר מבריחי או משלוחי סמים בתחנת האוטובוסים המרכזית של העיר.
מדובר במהדי נמוש Mehdi Nemmouche, בן 29, מצפון צרפת, שהיה פעיל בחוגים מוסלמים קיצוניים שנלחמו בסוריה ב-2013, והיה כבר זמן רב תחת מעקב צמוד של גופי המודיעין והלוחמה נגד טרור הצרפתיים. כמה מקורות מציינים, כי הוא היה שייך לארגון אל קעידה בעיראק והלבנט ה-ISIS, שמפקדו אבו באקר אל בגדאדי, הודיע כמה פעמים באחרונה בפומבי, כי הוא יתחיל לבצע פיגועים במטרות בארצות הברית ובאירופה.
אם אכן איום זה החל להתגשם, מדובר בהתפתחות חמורה ביותר, לא רק מבחינה ישראלית, אלא גם מבחינה אמריקנית ואירופאית.  המדובר גם בפיגוע טרור ראשון שמבצע באירופה, לוחם אל קעידה שחזר מסוריה.  
נמוש נמצא על אוטובוס שבא מאמסטרדם, דרך בריסל, ותחנתו האחרונה הייתה מרסיי.
הוא מתגורר בעיר הצרפתית רובאייקס Roubaix, הנמצאת במרחק של 100 ק''מ מבריסל.
אם אכן מנוש הוא המפגע במוזיאון היהודי בבריסל, ועדיין אין בכך כל ביטחון לפני שחקירתו, או הבדיקה הבליסטית של כלי הנשק שנמצאו אצלו-קלצ'יניקוב קצר קנה ואקדח, דומים לאלה שהמתנקש במוזיאון השתמש מסתיימת, פירוש הדבר כי הוא לא נמלט מבריסל לאחר הפיגוע, ושהה חמישה ימים בבירה הבלגית מבלי שאיש עלה על עקבותיו ועצר אותו. מאחר ועלה על האוטובוס כאשר בידיו שני תיקים בהם הוסתר הנשק ותחמושת רבה, מתברר כי לא רק שאיש לא ערך חיפושים אצל נוסעי האוטובוס, אלא שהאוטובוס עבר ללא חיפושים או בדיקות את הגבול שבין בלגיה לצרפת, למרות שלא עבר אפילו שבוע מאז בוצע הפיגוע הרצחני במוזיאון בבריסל.
ישנה גם הגזמה רבה בדבריו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד, אשר מיהר ביום א' 1.6 להתפאר כי כוחות הביטחון הצרפתיים שמו את ידם על החשוד, אותו כינה 'כפי הנראה הרוצח' presumed killer, מיד כאשר כף רגלו דרכה על אדמת צרפת. האיש נתפס במקרה כאשר הגיע למרסיי.
בחיפושים שנערכו בתיקים השייכים לו התגלתה גם מצלמת ווידיאו GoPro camera, המבצעת עבור הנושאים אותה צילומים של הסביבה בה הם נעים, שעתה בודקים אותה. במסיבת עיתונאים שנערכה בצרפת ביום א', מסרו מקורות המקורבים לחקירה, כי במצלמה, נמצא ווידוי אישי של מהדי נמוש, כי הוא ביצע את הרצח.  
בתוך התיקים גם נמצאו מספר גדול של קטעי עיתונות ומגזינים שכולם עוסקים ברצח במוזיאון בבריסל.
ממרסיי, הועבר החשוד למטה המשטרה נגד טרור ליד פריס Levallois-Perret, שם הוא עצור עד יום ה' 5.6, לפי החוקים הצרפתיים נגד טרור. באם החשדות יתחזקו, יובא מנוש  לפני שופט להארכת מעצרו, או שישוחרר. 
כבר בתחילת החקירה מסתבר, כי האיש היה נע כל הזמן מנקודה אחת לשנייה, כאשר נסיעותיו העיקריות מתרכזות לטורקיה, לבנון, בלגיה ובריטניה. כמה מקורות צרפתיים מסרו ביום א', כי ממרסי עמד מנוש לנסוע לאלג'יריה.
ריבוי הנסיעות האלה מצביע גם על כיוון חקירה נוסף.  האיש היה בלדר טרור, שתמורת תשלום היה מעביר כלי נשק, תחמושת, כספים, וסמים, בין תא טרור אחד לשני. נראה כי זה היה גם עיקר עיסוקו בסוריה, כאשר היה מעביר נשק מטורקיה ולבנון אל המורדים בסוריה. 
קיימת אפשרות, כי מישהו הזמין אותו לבריסל כדי לפנות את כלי הנשק והתחמושת משם לאחר הפיגוע, בעוד שהרוצח עצמו נמלט מבריסל ומבלגיה, כאשר כלי הנשק היכולים להפלילו כבר אינם נמצאים ברשותו.
אפשרות נוספת היא הטעייה.
ייתכן כי מישהו דאג לשתול את כל הסימנים כי המדובר בכלי הנשק והציוד בהם בוצע הפיגוע במוזיאון היהודי, בעוד כלי הנשק המקוריים נמצאים במקום אחר. במקרה שכזה קשה מאוד יהיה להוציא ממהדי נמוש פרטים נוספים עם מי נפגש, או עם מי עמד בקשר, מאחר ורוב האנשים עבורם ביצע את השליחויות האלה, הם אנשים אלמונים אשר אף פעם אינם מזדהים, וגם אינם נפגשים עם 'בלדר הטרור'. הם משאירים את המשלוחים במקומות מסתור הנקבעים מראש, כאשר הוא אף פעם איננו פוגש אותם פנים אל פנים.  גם הווידוי האישי במצלמה, עדיין טעון בדיקה. קשה מאוד להניח, כי רוצח מסתובב במערב אירופה, כאשר הוא נושא אתו כל הסימנים והעדויות המפלילות אותו אישית.
נקודה חשובה נוספת היא: בינתיים כל הפרטים המפלילים הם חומר שנמסר על ידי מקורות בלגיים וצרפתים אשר היו צריכים לעקוב אחר האיש ואחר תנועותיו בין בלגיה וצרפת, ונכשלו בכך. נמוש עצמו שותק, ואיננו מוכן לדבר עם חוקריו.

 

Print Friendly, PDF & Email