מהלך צבאי סיני-רוסי בסוריה. נושאת מטוסים סינית בטרטוס. מטוסי קרב וחיילי מרינס סיניים יוצבו בסוריה

בשעה שנשיא ארה"ב באראק אובמה ערך, ביום ו' 25.9 בבית הלבן, טכס קבלת פנים מפואר לנשיא סין שינפינג Xi Jinping, ודיבר על הידידות בין שתי המעצמות, נכנסה נושאת המטוסים הסינית 'ליאונינג'  Liaoning-CV-16 לנמל טרטוס בסוריה, כשהיא מלווה בסיירת טילים מונחים סינית.
בכך החל במקביל בוושינגטון ובטרטוס מהלך סיני כפול. סיור של נשיא סין בארה"ב, והצטרפותה של סין למהלך הצבאי הרוסי בסוריה.
מול החיוכים ולחיצות הידיים על מדשאת הבית הלבן, עושה סין שריר צבאי מול ארצות הברית בים התיכון, כפי שהיא עושה זאת בדרום הים הסיני, כשהיא  מצטרפת לברית המדינית והצבאית הרוסית-איראנית בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי נושאת המטוסים הסינית עברה את תעלת סואץ בערב יום הכיפורים 22.9, יום לאחר פגישתם של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במוסקבה. פוטין לא אמר לאורחו הישראלי אפילו מילה אחת על בואה של נושאת מטוסים סינית למזרח הים התיכון. עכשיו שנושאת המטוסים הסינית הגיעה, כל התמונה האסטרטגית בסוריה השתנתה.
תמיכה צבאית של רוסיה ואיראן בנשיא סוריה זה נושא אחד. תמיכה צבאית של רוסיה, סין ואיראן, באותה מטרה, זה נושא שונה לגמרי.
מי שמיהר להבין התפתחות זו במהירות שלא אופיינית לו היה שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, אשר ביום ו' 25.9 שלח את סגניתו ווינדי שרמן Wendy Sherman, שעמדה בראש הצוות האמריקני לשיחות הגרעין לומר, כי ממשל אובמה מוכן לדון עם איראן על מצב המלחמה בסוריה ועתידו של נשיא בשאר אסד, וכי כבר בפגישתם בשבת 26.9, של קארי עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף בניו יורק, הוא יעלה נושא זה.  
קארי מנסה ברגע האחרון, כאשר כוחות צבאיים רוסיים, איראניים וסינים נמצאים כבר בסוריה, ליצור במזרח התיכון מסלול אמריקני-איראני, עוקף מוסקבה-בייג'ין ואת המהלך הצבאי שלהם בסוריה. אולם הוא כבר איחר את המועד.
כאשר נוכחותה של איראן בסוריה נשענת עתה על כוחן הצבאי של שתי המעצמות רוסיה וסין,  לא רק משתנה מעמדה האסטרטגי והצבאי של ישראל , אלא גם מתחזקת החלטתו הנחושה של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי:  להפוך את הסכם הגרעין עם וושינגטון, למכשיר העיקרי לבידודה המדיני-צבאי-כלכלי של ארה''ב במזרח התיכון, ולא כפי שממשל אובמה קיווה ומציג זאת כפריצת דרך אמריקנית לטהרן.
לכן אין צורך להתפלא מתגובתו של דובר משרד החוץ האיראני מארזיי אפחאם Marzieh Afkham בשבת, שהגדיר את הצעתו של קארי 'כלא ריאלית'  "unrealistic".
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הכוחות הסינים נערכים לשהות זמן ארוך בסוריה. רוב המטוסים והמסוקים הסיניים אינם נמצאים כרגע על סיפון נושאת המטוסים, והם יגיעו אליה במשך ששת השבועות הבאים, כלומר עד אמצע חודש נובמבר, בטיסה ישירה מסין דרך איראן, ובמטוסי תובלה ענקיים רוסיים אשר יביאו אותם מסין, כאשר הם טסים מעל איראן ועיראק.
זוהי הסיבה העיקרית לחדר המלחמה הרוסי-איראני אשר הוקם השבוע בבגדאד, דבר המעיד יותר מכל דבר אחר על ההתפשטות הצבאית הרוסית מסוריה לעיראק. תפקידו העיקרי של חדר המלחמה הוצג כאילו לתאם את פעולתם הצבאית של המליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות הנלחמות נגד ISIS גם בעיראק וגם בסוריה.
זה תפקיד אחד, אולם התפקיד העיקרי של מפקדה זו היא לתאם את ערוצי הטיסה העיקריים של רוסיה, איראן וסין לסוריה  העוברים עתה במרחבים האוויריים העיראקים.  
המקורות שלנו מדווחים, כי הסינים עומדים להציב בטרטוס, טייסת של מטוסי קרב סיניים מדגם J-15, שהכינוי הסיני שלו הוא  'הכריש המעופף' Flying Shark. חלק מהמטוסים  יוצבו על נושאת המטוסים וחלקם בבסיס האווירי הרוסי שהוקם ליד לטקיה.  כמו כן יוצבו בסוריה מוסקים סיניים ללוחמה בצוללות מדגם Z-18F anti-submarine, ומסוקים ללוחמה אלקטרונית מדגם Z-18J airborne early warning helicopters.  במקביל למערכות האוויריות, תעביר סין לסוריה, לפחות 1,000  חיילי מרינס סיניים, אשר יילחמו ביחד עם הרוסים והאיראנים נגד גורמי טרור, ביניהם ISIS.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי כפי שכוחות המרינס הרוסיים עומדים להלחם בעיקר נגד מליציות של מורדים סוריים בהן מצויים אלמנטים של לוחמים רוסיים מצ'צ'ניה ומהקווקז, כך כוחות הצבא הסיני יילחמו נגד מליציות כאלה בהם מצויים אלמנטים של לוחמים יוגוריים Uighurs, הבאים מהאזורים המוסלמיים של מחוז ג'ינג'יאן Xinjiang  בסין.
כפי שנשיא רוסיה ולדימייר פוטין איננו רוצה לראות את הצ'צ'נים חוזרים לרוסיה, כך נשיא סין שינפינג Xi Jinping, איננו רוצצה לראות את היוגורים חוזרים משדות הקרב הסוריים לסין.
 

Print Friendly, PDF & Email