מהפך במפרץ: אבו דאבי וסעודיה מתרחקות מארצות הברית ומישראל ומתקרבות לאיראן. הסיבות: הכישלון הצבאי האמריקני באפגניסטן וכשלון ישראל לעצור את הגרעין האיראני

בארצות הברית ובישראל דיווחו השבוע בקיצור רב על הביקור שערך ביום שני 6.12, היועץ לביטחון לאומי של איחוד נסיכויות הנפט שייח' טהנון בין זיאד Sheikh Tahnoon bin Zayed Al Nahyan, ועל פגישותיו עם נשיא איראן איברהם  ראיסי והיועץ לביטחון לאומי האיראני עלי שחמאני.
המסע שעורך יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סלאמן MbS, בארצות המפרץ, אשר התחיל בביקור במוסקט בירת עומן, לא זכה אפילו לידיעה קצרה.
אולם המקורות של תיקדבקה באיראן ובמפרץ מדווחים, כי שני האירועים האלה הם הסימנים הגלויים הראשונים המצביעים על רעידת אדמה פוליטית-אסטרטגית לפיה שני השליטים המרכזיים של מדינות המפרץ, השייח' מוחמד בין זיאד MbZ שליט נסיכויות הנפט, ויורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סלאמן MbS החליטו, כי מאחר וארצות הברית וישראל אינן מסוגלות להגן עליהן מפני איראן, ובייחוד לא מפני הגרעין האיראני, הגיע הזמן לשנות כיוון ובמקום להתקרב אליהן להתקרב לאיראן. 
הפרשן לנושאים ערביים בעל הניסיון הרב עבדל בארי אטוואן  Abdel Bari Atwan קובע, כי שני האירועים שהשפיעו ביותר על שני שליטים אלה לנקוט במדיניות חדשה מול איראן, היו התבוסה הצבאית האמריקנית באפגניסטן, והיכולות הצבאיות המוגבלות הישראליות במבצע 'שומר חומות בעזה'-שם למרות מערכת 'כיפת ברזל' צה"ל לא הצליח לעצור את שיגור הטילים של החמאס.
מזווית הראיה שלהם צה"ל לא יכול לעצור את ירי הטילים הבליסטיים האיראניים.
כמו כן באבו דאבי ובריאד, רואים כיצד ישראל איננה מצליחה לשכנע את ארצות הברית לעצור את הגרעין האיראני.
 
כל מי שמתבונן בתמונה בה נראים היועצים לביטחון לאומי של איחוד הנסיכויות ואיראן יושבים ומחייכים אינו יוכל להתעלם מהתמונה/מפה שחוצצת ביניהם. איראן הגדולה היא השולטת באזור, בעוד מדינות המפרץ כמעט ואינן נראות. בעוד המעצמות העולמיות ממשיכות במשא ומתן הגרעיני בווינה, טהרן כבר מכריזה על עצמה, אפילו בטרם יש לה נשק גרעיני, כעל המעצמה האזורית במפרץ ובמזרח התיכון.
'יחסים חמים וידידותיים בין המדינות הם בעדיפות ואינם צריכים להיות מושפעים על ידי מדינות אחרות', warm and friendly relations between the countries remain a priority and that they shouldn’t be affected by other nations, אמר עלי שחמאני לאורחו השייח' טהנון בין זיאד, כשהוא רומז לכיוון היחסים שבין הנסיכויות וארצות הברית וישראל.  ואילו נשיא איראן איבריהם ראיסי אמר לאורחו, 'כי לא צריך שיהיו מחסומים ביחסים בין שתי אומות מוסלמיות-איראן והנסיכויות', There should be no barrier in relation of the two Muslim nations of Iran and the Emirates. באותו מעמד השייח' טהנון בין זיאד הזמין את נשיא איראן ראיסי לבקר רישמית באבו דאבי.
העובדה שיורש הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן בחר השבוע להתחיל את ביקוריו בארצות המפרץ במוסקט בירת עומן שם הוא נפגש עם סולטן הנסיכות חיטאם בין-טארק  Sultan Haitham Bin-Tareq, מצביעה על כך כי סעודיה מקווה שמוסקט תקבל עליה את התפקיד לתווך בין טהרן וריאד.
לנסיכות עומאן יש ניסיון של שנים רבות בתיווך בין ארצות הברית ואיראן.
מוחמד בין סאלמן מקווה שעומאן תוכל לתווך בינו ובין האיראניים בנושא סיום המלחמה עם הח'ותים בתימן.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות